Blog
KLUBOVNA: Koncertní fotografové
Přejít na obsah

KLUBOVNA: Koncertní fotografové

Máme tu konec prosince, konec roku, a tak přichází i na poslední Klubovnu. Alespoň v tomhle kalendářním roce. V minulém, listopadovém díle se nám rozpovídala překrásná bubenice Veve o holkách v kapele. Tenhle díl zaznamenal opravdu dechberoucí ohlas, který mi připomínal podobný diskuzní boom jako tomu bylo i u prvního dílu s Honzou ze Skywalker o kouření na koncertech, za což bych chtěl ještě jednou poděkovat všem čtenářům a hlavně diskutérům. Snad na to navážeme i tentokrát, teď již se však přesuňme k aktuálnímu dílu. Dnešním hostem se stal nestor HC scény a jeden z nejznámějších koncertních fotografů, který si říká Martinezz. Startu Klubovny s názvem Koncertní fotografové tedy nic nebrání. Jen doplním, že se i tentokrát můžete těšit na závěrečný minirozhovor, ale teď již předávám slovo Martinezzovi!

Ahoj, jsem Martin. Možná mě někteří znáte jako Martinezze, Sušenku a někteří mě neznáte třeba vůbec. No každopádně jsem ten člověk, co půlku setu blejská kapelám do obličeje (sorry, ale miluju používání blesku) a taky se s vámi mačká v prvních řadách na spoustě koncertů (teda pokud tam dorazíte, ale to už je jiná písnička.). No když to shrnu, dost svýho volnýho času trávím jako koncertní fotograf. A tohle by mělo být i téma této klubovny. Nebudu tu úplně zabředávat do historie, kdy a jak to začalo, protože to sám přesně nevím. Ale co je doložitelný, jako jeden z důkazů, je fotka z plastovýho foťáku na jedno použití z koncertu Shelter na Mysticu 2000. Pak je tu hromada fotek z Fluffu 2001 (což byl za mě nejlepší Fluff v celý historii.) pak sem tam nějaký foto materiál a vše se zvrhlo před třema rokama, kdy sem si pořídíl první digitální zrcadlo. Vždycky jsem miloval muziku, koncerty a tu atmosféru okolo a tak to najednou šlo ruku v ruce a byly tu první cílený fotky z koncertů, první poděkování od kapel a pochvalný mručení od kamarádů a kamarádek. No ale dost sentimentu…

Řeknete si, koncertní fotograf, nádhera. Potká se s kapelama, navštíví spoustu míst, hřeje se na výsluní obdivu svých fanoušků a fanynek a možná mu to i nějakou tu korunu hodí. Hele a ono to tak i je, skoro… Teda až na ty peníze, většinou si vstupy na koncerty platím sám, protože si stále myslim, že kapely potřebujou na tour podporu a hanba by mě fackovala, kdybych si na nějakym lokálním koncertě řekl o akreditaci. Teda krom výjimek, kde máme s promotérem nějakou dohodu o vzájemné spolupráci. Zdravím Full Heart Agency.

Míst jsem už navštívil taky dost. Naštěstí mám pár skvělých kamarádů, se kterými není problém se domluvit, vezmeme auto a jedeme na koncert. A to třeba i za hranice. Díky tomu pak má člověk možnost udělat spoustu fotek.

No a co ty kapely? Je to různý, jako jsou různí lidé. Některé jsou vřelé a i ten kontakt je pak milejší. S některými si člověk nevymění ani slovo a je pravda, že u některých není ani šance se nějak víc setkat… Každopádně to setkávání s kapelama jsem si užil. Když jsme u nás v bytě nechávali přespat kapely, které měly v Praze koncert, a jediný co jim stačilo, bylo místo na zemi a snídaně :) Jinak je fajn, když je nějaká zpětná vazba od kapely, kterou člověk fotí. Každý díky potěší, a když se pak na vás kapela obrátí, jestli může fotku použít na triko nebo do desky, co víc si přát. Nedělám to pro prachy, a ač se mě na to lidi ptaj, co za to mám, tak hlavně dobrej pocit, zábavu a skvělý zážitky. A ty zážitky, atmosféru, kapely a občas i vás fanoušky (primárně kapel) se do těch fotek snažím zachytit.

Když se občas těma hromadami fotek probírám, vracej se mi ty skvělý okamžiky, který třeba zapomenete, ale díky těm fotkám jsou zpátky. Když pak vidíte ten nadšenej dav, jak zpívá s kapelou, jak si lidi užívaj, víte, že takhle je to správně. Na druhou stranu jsou fotky z koncertů, kde bylo deset lidí i s druhou kapelou a stejně to byl jedinečnej koncert a vy jste tam byli a kapela je dojatá, že má fotky z báječnýho koncertu. A ve finále je pak jedno jestli fotíte „velkou“ kapelu a nebo harmonikáře z bavorský vesnice.

Jasně mám svoje oblíbený kapely, který fotím rád nebo se mi dobře fotí (kapela, co mě baví se vždycky fotí líp). Určitě musím vyzdvihnout mojí rodinu At Folsom Prison. Byli jedni z prvních, který jsem přišel fotit opravdu cíleně, a ono to přerostlo v daleko hlubší vztah, kterej by byl na jinej článek. To samý jsou moji bratři z Empty Hall of Fame, kdy z jednoho skoro zapomenutýho rozhovoru vzniklo další přátelství, který hory přenáší, a za ně bych ruku do ohně dal. Další kapitola jsou Skywalker. Z prvotní (hudební) nedůvěry se vyvinul pěknej vztah, kterej korunovala třeba fotka do jejich posledního EP Babylon a skvělý koncertní fotky s parádní atmosférou a jednou z největších sledovaností na mé fan page stránce na FB. Těch kapel, který mám rád, by tu mohly být desítky. Ale to už bychom byli zas někde jinde a třeba se jednou dočkáme rubriky „Vyjmenuj svých 100 nejoblíbenějších kapel“. Takže k ostatním třeba příště.

Snad jenom zmíním, že je skvělý, když se vám pak povede fotit třeba zahraniční kapely, který milujete a mysleli jste si, že už je nikdy neuvidíte. To se mi letos povedlo hned dvakrát. Hned na jaře jsme jeli do Německa na Boy Sets Fire, a to byl za mě jeden z nejlepších koncertů letošní sezóny a možná i celý mojí koncertní kariéry. Podruhý to bylo letos v září v Berlíně na koncertě Good Riddance, kdy jsem zrovna měl 39° horečky, ale na tu hodinu sem byl najednou zcela zdravej :) A ještě pořád mám před očma vzpomínkovej koncert Kritický situace před pár týdny. Nepopírám, mám ještě další sny, ale nechám si je pro sebe a věřím, že se mi splní. Snad jen až příště pojedu na Social Distortion, tak si ten foťák vezmu.

Semi 2

No a to je další téma. Občas si foťák na koncert neberu a pak se snažím z telefonu vydolovat alespoň nějakou solidní fotku :) Ale ne, sem tam mám potřebu jít na koncert bez foťáku a jen si ho tak normálně užít anebo prostě nemám náladu fotit. Jo, taky se to stává. No a pak tam bývá většinou někdo z kolegů i kolegyň, co taky fotí (zdravím HDF, Birka a vás ostatní, co se potkáváme.), takže vy pak máte koncert zdokumentovaný. Horší pak je, když je nás tam s foťákem víc než ostatních návštěvníků (ale je pravda, že ten prostor na focení je pak fajn).

Když teď na chvíli opustím koncerty, dostávám se k focení, který ve finále má s muzikou taky něco společnýho. Některé kapely mě osloví, že potřebují promo fotky nebo fotky na desku. A to je focení, který je přece jen jiný. Dostanete se ven, musíte víc přemýšlet, občas se prát s technikou. Pak honíte kapelu, který fotky chce použít a nakonec se tetelíte radostí, když máte fotku v obalu desky a na každym sloupu je samolepka s vámi vyfocenou fotkou. Ostatně focení lidí mě poslední dobou dost láká a v hlavě mám pár projektů, tak uvidím, co z toho dostane reálnou tvář. Ono dobrou zkušeností bylo i focení při natáčení klipu kapely The Slapdash, ze kterýho vyšly krásný fotky a to jak lidí tak pak speciální edice ze závodů Hot Rodů.

No a kde vlastně všechny tyhle fotky jsou? Ty z Fluffu 2001 jsou už vytažený z krabice a přesunuly se do poličky, a to už není ke scanneru daleko. No a ty ostatní prozatím na fan page na Facebooku a až se k tomu dokopu, tak reprezentativní výběr bude na webových stránkách, který momentálně supluje můj tumblr. Prostě nějaká sebeprezentace je nutná, protože focení do šuplíku by byla škoda a to oslepovaní kapel by pak přišlo vniveč. Vždyť ty rozzářený oči kapel a díky fanoušků, za to stojí. A když by se vám nějaká fotka líbila, tak napište a vždycky se můžeme nějak domluvit. A nebo v současný době mám jeden projekt, kdy jsem nechal udělat několik fotek ve větším formátu a ty jsem nabídl do benefičních dražeb a výtěžek pak půjde na podporu práv zvířat a lidí.

Koncertní focení a vlastně i to ostatní focení je pro mě zábava, odreagování, někdy terapie, možnost setkávat se se spoustou zajímavých lidí a o poznávání nových míst. A taky o radosti, když mi fotky někdo pochválí, použije ji na svůj profil anebo si o některou napíše. Na druhou stranu vám tohle množství navštívenejch akcí dá možnost přemýšlet. Jak o kapelách, o lidech, který na koncerty chodí anebo nechodí. O tom, co kapely říkaj z pódia, jak se chovaj někteří návštěvníci a jakej život maj promotéři, který se vám staraj o zábavu.

Když sem přemýšlel, o čem tady vlastně budu psát, věděl sem, že to bude o pocitech, který mi focení přináší (i když to nejde úplně popsat). Taky sem věděl, že příjdou na řadu kapely a pár jmen (fakt vás mám rád desítky.) a prostě vypíchl jsem ty zásadní. Věděl jsem, že asi na spoustu věcí zapomenu a taky se stalo, takže to dodatečně nedopisuju. A taky že dojde na pár slov závěrem. A ty jsou tady.

Díky všem za každou reakci na moje fotky, ať už je jakákoli, díky všem kapelám, se kterýma sem se nějak přes fotky setkal. Díky promotérům za akce, který pro nás dělaj. Díky všem, který na koncerty přijdou a podpořej kapely. A vy ostatní, co tvrdíte jak milujete muziku, ale končí to tím, že dokola postujete akorát klipy na svoje zdi, přijďte jednou na koncert úplně neznámý kapely, můžete bejt mile překvapeni anebo potkáte skvělý lidi. Navíc podpoříte kapely, dáte promotérům další chuť dělat koncerty a třeba se dozvíte i nějaký nový informace. Krom muziky věnujte pozornost i textům, poslouchejte, co kapela říká. Ale vždycky si nechte prostor pro svůj názor. Můj je třeba takovej, že náckové nemaj ve společnosti místo a být veganem je jedno z nej rozhodnutí, co jsem udělal. Jo, a nekuřte na koncertech.

Děkuju za váš čas, všem kapelním rodinám za vše, co jsme prožili, a mojí manželce za podporu a trpělivost. Tak na viděnou na nějaký akci. P.S. Když se někde potkáme, vypadám staře, ale není potřeba mi vykat :)“

 

www.facebook.com/martinezzphotography

www.martinezzphotography.com

 

Semi 3

 

1) Kdy u tebe nastal zlom, kdy se z původního nesmělého záměru stalo koníček, který tě už nějakou etapu života provází?

No zlom nastal v tý chvíli, kdy jsem si pořídil první digi zrcadlovku. Jak už padlo výše, předtím to bylo takový občasný focení s tím, co jsem zrovna měl, ale nebylo to úplně cílený. S příchodem zrcadlovky se to přece jen změnilo. Navíc jsem pak začal ty svoje výtvory i veřejně prezentovat a přišly i první zpětný reakce. Ale když se chce, tak se i s obyčejnym kompaktem se daj udělat pěkný koncertní fotky…

 

2) Co je pro tebe jako koncertního fotografa největší ocenění?

Asi každý poděkování od kapely anebo fanoušků, že se jim fotky líbí. Pak se to rozšiřuje přes nějaký to sdílení anebo pochvalný reference. Co mi třeba udělalo radost, byla fotka z pražskýho koncertu Suicide Silence, kdy kapela nasdílela moji fotku na svůj facebook a já tam pak našel přes šestnáct tisíc lajků a přes pětset sdílení… No pak taky potěší, když ti kapela napíše, jestli může fotku použít na desku, tričko anebo do knížky. Tohle všechno jsou pro mě ocenění.

 

3) Na scéně HC jsi, a teď se neuraz, jeden z matadorů. Co se za těch cca patnáct let, co se pohybuješ na HC koncertech, změnilo? Jak se například vyvinul vztah mezi promotéry a fotografy?

No ono to není nic urážejícího, to je holej fakt, takže v pohodě. Co se změnilo? Určitě je mnohem víc koncertů, mnohem víc možností pro kapely a vlastně i návštěvníky a teda došlo i k určitýmu rozmělnění divácký základny. Ale to už je na jiný téma. Ale z pohledu mýho, jako návštěvníka a později jako fotografa? V zásadě se pořád můžu potkávat se spoustou fajn lidí, sledovat spoustu kapel a další spoustu fotit. A vztah s promotéry? Jelikož až na výjimky fotím na malejch koncertech, tak nemusím řešit nějaký akreditace a s většinou promotérů nebo promotérek mám dobrý vztahy a vždy si vyjdeme vstříc. A za mě to tak bylo i dřív… A tedy musím uznat, že i v rámci koncertů v cizině jsem níkdy problémy s focením neměl.

 

4) Zmiňoval jsi, že čas od času vyrazíš na koncert bez foťáku. Je to pro tebe hodně velkej nezvyk?

No jak kdy. Většinou bych nějakou fotku rád udělal a pak se snažím něco vytlačit z telefonu (často marně). A pak mi ještě lidi píšou, kdy budou fotky. Ale někdy tu nepřítomnost foťáku vítám a s klidným srdcem se můžu vrhnout do pitu, třeba jako v létě, když byla v Café na půl cesty Mostomalta ;) No anebo si prostě jen potřebuju od focení odpočinout a v klidu si užít pár kapel.

 

5) Uznáváš někoho ze zdejších koncertních fotografů?

Jasně, je tu spousta fotografů a fotografek, který maj pěkný koncertní fotky. A spíš než že někoho uznávám, vypíchnu lidi, jejichž práce mě nějakým způsobem baví. Určitě Tomáš aka HDF, Maťo Stasko, Jarda Birkus Vancata, kterej má navíc i skvělý cestopisný fotky, líbí se mi práce Matěje Hoška.

 

6) Jak se Ti mimochodem líbí úroveň a kvalita fotoreportů u nás na cM?

Když sleduju fotoreporty na cM, tak si tam většinou vždy najdu něco co mě v konkrétním fotoreportu osloví. Co mi spíš přijde škoda, že jich je celkem málo na to množství akcí. Tady je to možná spíš na otázku na vaši redakci, jak chcete reporty pojmout. Zda se zaměřit jen na velký akce, kde třeba budou fotit vaši redakční fotografové. Nebo si k tomu ještě zajistit externí spolupracovníky, kteří by mapovali lokální akce, a vy byste zajistili zveřejnění.

 

 

Tak a máme za sebou poslední Klubovnu v tomhle kalendářním roce. Chtěl bych tímto poděkovat všem svým hostům (jmenovitě Honzovi, Vegymu, Sigimu, Patrikovi, Mácovi, Katce, Jonášovi, Ondrovi, Veve a samozřejmě i Martinezzovi), redakcím coreMusic i INE za pomoc s propagací a jak jinak i vám všem čtenářům za převážně pozitivní ohlasy a úplně nejvíc těm, kteří poctivě sdíleli naše díly, protože právě díky Vám si rubrika udržuje stabilně dobrou čtenost, dostává se k dalším a dalším lidem, což mi dodává motivaci vymýšlet každý měsíc další vydání Klubovny. Vám všem patří velký dík!

Klubovnu plánuji sepisovat i v dalším roce a pokusím se vymyslet i pár novinek a inovací, aby se tahle rubrika mohla zase posunout o kus dál. Podporujte scénu, choďte na koncerty a užijte si konec roku! V tom novém se stejně jako v tom letošním opět uvidíme v Klubovně, díky!

 

 

Články autora Gumi

Videoklip PRAGO UNION Hodinky s vodotryskem

Prago "pyčo" Union a s ním rapující básník Kato jsou zpět. V poslední době nebývale produktivní rapová kapela, která za poslední rok stihla…

ROCKCAST KLUBOVNA#3 - BONUS (Martin Tvrdý)

Po dvou a půl týdnech se o slovo opět hlásí ROCKCAST.CZ - KLUBOVNA - COREMUSIC.CZ s dalším a tentokrát trochu netradičním hostem! Po Skywalker…