Scéna v Uherském Hradišti

  •  
  •  
Alamogordo Alamogordo

Uherské Hradiště, asi třicetitisícové město na jihovýchodě Moravy. V očích široké veřejnosti  proslaveno zejména  všudypřítomným folklorem, vínem, slivovicí, fotbalem a populární letní filmovou školou.

Uherské Hradiště má ale poměrně slušnou tradici i na poli metalu - Bohem zatracené, uřvané, drsné a mnohými odsuzované hudby. Všechno to zřejmě odstartovalo v roce 1984, kdy byla založena moravská deathmetalová legenda Krabathor. Krabathoři spolu s polskými Vader patří k prvním východoevropským death skupinám, které se dokázaly výrazněji prosadit i na Západě. Koncertování po celé Evropě, Americe, Japonsku, společné turné s velikány Deicide, Kreator, Napalm Death, Anathema, Impaled Nazarene, Malevelant Creation, Master, Paradise Lost či Cannibal Corpse.

V Krabathorech se vystřídalo velké množství muzikantů. Jeho bývalými členy byly založeny další dvě známé bandy – death grindeři Melancholy Pessimism (1992) a mnou hodně oblíbení Hypnos (1999). Hypnos po cca. třech letech spánku letos obnovili svou činnost a vystoupí třeba i na festivalu Brutal Assault. To jsou tři největší pojmy uherskohradišťské scény. Jelikož se jedná o zvučná jména, není se co divit, že se v domovském undergroundovém stánku, klubu Mír, po jejich boku objevili velikáni Kataklysm, Behemoth, Nasum, Amon Amarth, Haemorrhage, Into Eternity, Napalm Death a mnoho dalších.
To byla trocha historie. A jak to vypadá se současnou scénou? V Uherském Hradišti a jeho okolí působí, či působilo velké množství kapel nejrůznějších žánrů. Z již neexistujících určitě stojí alespoň za zmínku Internal Hate, Slaughtering a onanisti Nikdy Dost. Cílem našeho hledáčku je ale coreová muzika, proto se zaměříme výhradně na ni.
Dnes jsou asi největšími metalcorovými tahouny poměrně nedávno založení Made By Zero (2009). Kapela vytvořená z rozpadlých, mezi mladými tehdy velmi populárních, Alone In The Silence (dále AITS) a  partou The Chemtrail. AITS, dobře kombinující švédský melodický metal s U.S. HC agresivitou, si vytvořili slušnou fanouškovskou základnu. Made By Zero ale nejsou žádným pokračováním, či kopií AITS. Krátce po svém vzniku natočili promo nahrávku o čtyřech skladbách ve studiu Šopa. Z nahrávky jde cítit, že kapela se přiklonila k thrashovějšímu podání metalcoru, trošku ubylo melodií. Na rozjezd určitě slušný materiál, ale musím se přiklonit k tomu, že nejnovější věci hrané na koncertech mají daleko větší dynamiku, zajímavější vyznění, ucelenější charakter, zkrátka větší potenciál.  Mladí, talentovaní muzikanti, kterým by slušela větší snaha prodrat se o pár pater výš. Ostatně poslechnout  a srovnávat můžete přímo na bandzone obou bands.
Mentally Corrupted –  (vznik 2003). Kapela o sobě hlásá, že jejich nástroje loudí jakýsi dogcore. Jedná se o směsici grindu a death metalu rázně řízlou hardcorovými prvky. Jejich koncerty mají vždy potřebný náboj. Nahrány byly dvě desky:  Each&Every (2005) a Homo Corruptus (2009).
Death In Red – kluci z Moravského Písku (založeni 1998) produkující hudbu na pomezí nu-metalu a hardcoru. Jejich hudba mne na živo vždy nějakým způsobem zaujala. To především zásluhou velmi charismatického zpěváka a zajímavých filozofických českých textů. Takovou netradiční věcí u jejich koncertů je záměna nástrojů mezi kytaristou a bubeníkem u několika skladeb přímo na podiu. Jak jsem zjistil na bandzone profilu, chystá se dokonce klip.
Alamogordo – death-hardcore zběsilá mašina z Napajedel, kombinace švédského melodičtějšího death metalu a amerického hardcoru. Podle všeho stagnují. Je to škoda, jejich hudební produkce byla více než dobrá.
To byl průřez minulostí metalu v Uherském Hradišti s největšími taháky core hudby současnosti. Škoda jen, že metalová, potažmo ta metalcorová scéna v UH pomalu upadá, ale to je téma na jiné povídání.

 

Mira jackvegas Triska

Mira jackvegas Triska

šéfredaktor
Out here there are no stars, No heroes to be sung 
This infinity has no smell, This heaven has no hell

Website: fb.me/jackvegas E-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přidej vlastní názor

comments powered by Disqus