coreGirls
TVÁŘ COREGIRLS únor 2015: DEWII
Přejít na obsah

TVÁŘ COREGIRLS únor 2015: DEWII

Druhou Tváří COREGIRLS roku 2015 je potetovaná blogerka a veganka milující fitness. Seznamte se s Dewii prostřednictvím rozhovoru a tematicky laděných fotografií z dílny fotografky Koki.


Ahoj Dewii, dneska to bude trochu jiný rozhovor, nebudeme moc řešit tělesné modifikace, módu a muziku, ale zaměříme se na stravování, cvičení a veškeré věci s tím spojené. Prvotní otázka bude sice otřepaná, ale vše tím začíná: jak jsi se dostala k veganství? Bylo to hlavně ze zdravotního hlediska, nebo spíše z etických důvodů?

Zdravím! K veganství jsem se dostala přes vegetariánství, ale ještě jako vegetariánka jsem vegany měla za podvyživené bláznivé hippíky. Oči mi otevřel hardcore festival Fluff fest, kde se podává jen veganské jídlo a jezdí na něj spousta veganů. Po příjezdu domů jsem začala hledat informace o veganství a napevno se rozhodla, že se chci tímto směrem nadále ubírat. Hlavní pohnutkou pro mě byly etické důvody. To, že je veganství prospěšné i zdraví, jsem zjistila až později.


Nemůžu se tě nezeptat a zkus mi odpovědět upřímně, jaký jsi vegan? Umírněný typ, který své názory nikomu dramaticky necpe a masožravci mu nevadí, či urputný bojovník za práva zvířat, který všude postuje videa z jatek, aktivně bojuje v diskuzích a omnivory považuje skoro za lůzu... Ptám se proto, že mě různé odnože veganů fascinují a občas mi to přijde jako křížové výpravy ve středověku :)

Myslím, že jsem někde v harmonickém středu. Postuji videa z jatek, různé reklamy, petice... ale nejsem vůči masožravcům nijak nevraživá jen proto, že jí maso. Beru to tak, že sama jsem maso dříve jedla a potřebovala otevřít oči. Proto se také snažím veganství šířit a cpu své názory dál – abych otevírala oči dalším, kteří neví, co se za živočišným průmyslem skrývá.


Teď už víme, jaký jsi vegan, jak se ale od tohoto typu stravování zamilovala do cvičení, fitness ? Máš k pohybu vztah od dětství, nebo jsi se pro to zapálila až s příchodem veganství do tvého života?

Od dětství jsem měla vztah jen k tanci, nic jiného mě nebavilo. Během dospívání jsem se párkrát snažila začít cvičit, ale nikam to nevedlo. Až před dvěma roky jsem se hecla a začala doma skoro každý den skotačit na různé cvičící programy a po nějakých sedmi měsících jsem se konečně přemluvila a šla do fitka... no a byla to láska na první pohled :)


Máš hodně navštěvovaný blog (dewiibatwoman.blogspot.cz) a byla jsi i nominovaná na cenu Blogerka roku 2014 a v kategorii „Life“ jsi získala 6. místo. Je tohle ta motivace něco, co tě žene dál neúnavně psát informace ze tvého života? Nebo prostě máš nutnost se vyjádřit a psala bys blog bez ohledu na cokoli...

Blogy píšu už od nějakých 13 let, je to jeden z mých největších koníčků a jedna z věcí, v které si myslím, že jsem dobrá – i mé předchozí blogy byly ve svých kategoriích známé, i když ne až tak jako můj současný. To, že s blogem slavím úspěch, je jen motivací navíc, která mě nutí makat ještě více a lépe. Díky úspěchu vidím, že blogování má i jiný smysl než příjemné vyplnění mého volného času a to je skvělé – dělám něco, co mě baví, co baví i ostatní a ještě tak šířím dobrou věc.


Teď trochu k fitness, a klidně to vezmi laicky, tak jak to vůbec funguje dohromady být vegan a cvičit? Určitě máš svůj jídelníček detailně rozvržený, co jíst před výkonem, co potom, jaké doplňky užívat... Zkrátka takové info-okénko nejen pro posilující masožravce, kteří mají své živočišné bílkoviny, ale obecně pro lidi, které posilovna zajímá.

Sport a veganství se nijak nevylučuje – důkazem jsou sportovci jako Patrik Baboumian, Jan Müller, Robert Cheeke či Melissa Hauser. Co se týče přímo posilování, tak rostlinná strava sice není tak anabolická jako živočišná (laicky řečeno se po ní tak neroste), ale budovat svaly se na ní dají. Tohle je také jedním z důvodů proč sama posiluji – chci ukazovat, že to jde.

Rostlinných zdrojů bílkovin je hned několik – nejvýznamnější jsou luštěniny a oříšky, dále sójové výrobky jako tofu či tempeh, proteinové koncentráty a vychytávky jako je lahůdkové droždí či mořské i sladkovodní řasy. Opravdu je z čeho vybírat. A jako bonus rostlinné bílkoviny neudělají v těle takovou paseku jako ty živočišné :)


A čeho bys chtěla dosáhnout ve cvičení? Možná je tahle otázka zvláštní, ale ve skutečnosti je vlastně úplně jednoduchá. Proč to děláš?

Stejně jako blogování je posilování mou vášní. Baví mě překonávat své limity a posilování je pro tohle jako stvořené. No a kdybych řekla, že kvůli postavě to nedělám, tak bych pěkně kecala :)) Raduju se z každého pidi svalíku, co na mě vykoukne.


Vím, že se svůj životní styl bereš opravdu vážně – živíš jako veganská kuchařka v restaurace PURO, píšeš blog, trávíš čas v posilovně. Ale slyšela jsem něco o tvé knize, povídej, o čem přesně píšeš a komu vůbec bude tvá kniha určená? Už máš nějakého vydavatele?

Asi to nebude nic překvapujícího, ale píšu o veganství. Kniha bude určená pro všechny, co se zajímají o život na rostlinné stravě. Mým cílem je napsat knihu útlou, aby se snadno nosila na nákupy i na cesty, a zároveň obsáhlou, aby pomohla se všemi nesnázemi, které na vegana-nováčka čekají. S jedním vydavatelem jsem v kontaktu, ale zatím není nic rozhodnuté.


Nemůžu si odpustit otázku o muzice, když jsme na coreMusic.cz. K tvému vzhledu a zájmům všem asi rychle naskočí výraz „core“. Co tedy posloucháš? Má hudba v tvém životě velký význam, nebo jsi jen okrajový konzument, protože ti víc času zabírají tvé ostatní zájmy? Můžeme tě potkat někde v klubu či na festivalu?

V klubu i na festivalu mě určitě potkat můžete, jelikož koncerty miluji. Hudba je mou vášní stejně jako ostatní již zmíněné koníčky a co se týče žánru, tak poslouchám takovou všehochuť. Nejbližší mi však je hardcore, který si nejvíce užiji právě live. Ráda si ale zaskotačím i na nějaký ten dubstep a poslední dobou přicházím na chuť i rapu.


Moc ti děkuju za rozhovor a přeju hodně štěstí na tvé cestě.

Články autora Ascela & Geen

Tvář coreGirls.cz: Hanka (The Sea Charmer)

Je léto a máme tu další tvář coreGirls. Další slečnu za mikrofonem. Tentokrát jsme se odebrali na Vysočinu, kde si zpěvačka Hanka svým drsným…