Novinky
Prog-metalový triumvirát naznačí současné směry, kudy se tvrdá muzika může ubírat
Přejít na obsah

Prog-metalový triumvirát naznačí současné směry, kudy se tvrdá muzika může ubírat

Do Prahy přijíždí trio Monumets, Heart of a Coward a I Built The Sky. Představí se 19.2. ve Futuru!

Při zaměření se na nejsoučasnější pohledy, co se dá s heavy muzikou dělat a kam se vyvíjí, musíme si předtím říct jedno: na začátku byli Meshuggah. Bavíme-li se o progresivních přístupech, které do metalové muziky vnesly polyrytmii. Švédská eskadra tím nastupující generaci muzikantů otevřela dveře pro další modifikace a směry. Jedni z těch, co jen nenásledovali, ale objevovali vlastní cesty, byli FellSilent (2003-2010). V nich se potkali dva djentové velemozky: Acle Kahney a John Brown. Acle Kehney založil Tesseract, John Brown zas Monuments. Tehdy se ale novému směru ještě neříkalo djent, stačilo jednoduché math metal.

Rytmičtí konstruktéři MONUMENTS tak jsou jedna z prvních djentových kapel. Zatímco Tesseract se vydali do líbivějších vod a silně využívají ambientních podkresů, Monuments stále pevně stojí na precizní kytarové práci riffostroje Johna Browna, který se momentálně nachází před vydáním čtvrtého alba. A i když rok stará deska „Phronesis“ lehce obrousila hrany a posunula svůj zvuk do ‚příjemnější‘ polohy, Brownovo experimentování s přísně časovanými groovy a originálními kytarovými motivy zůstalo. Přesto se možná část fanoušků o budoucnost kapely či celého djentování obává. Odpověď je nasnadě. Nechť si o vývoji každý udělá představu poslechem nového singlu „Animus“. Ten představuje nejen novou sestavu, do níž se vedle novice za mikrofonem vrátil bubeník Mike Malyan, ale v nejlepším možném úhlu dává najevo, že do důchodu se nikdo nechystá. John Brown a jeho Monuments tedy určitě ne. A jelikož se Monuments po vydání „Phronesis“ v Čechách neukázali, důvod jejich návštěvy je s připravovaným materiálem prozaický. Navíc s více než vhodně zvoleným doprovodem.

S Monuments přijedou jejich angličtí kolegové HEART OF A COWARD, kteří jsou přes svého bubeníka s FellSilent, a tedy i Brownem, rovněž spjati. I HoaC sjíždí progresivní proud, ale mohou sem tam připomenout Textures nebo třeba Townsendovy projekty včetně Strapping Young Lad.

Třetími do prog-sestavy jsou instrumentalisté I BUILT THE SKY točící se kolem australského kytaristy/producenta Rohana Stevensona. Tenhle „konkurent“ Pliniho sponzorovaný kytarami Kiesel má pod jménem IBtS právě vydánu třetí desku. A jelikož je živé hrání pro trio největší zábavou, o kterou se v minulosti už dělili s The Dillinger Escape Plan, Twelve Foot Ninja, Intervals, Plini, Between The Buried and Me a trilionem dalších, můžeme jásat, že tu konečně máme v parádní sestavě i u nás!

FB EVENT: https://www.facebook.com/events/1201512853390849

Články autora Tisková zpráva

Vyprodaný 26. ročník Rock For People je za rohem, na co se můžeš těšit?

Festivalová sezóna se již pomalu blíží a CoreMusic zasáhne i na 26. ročníku Rock For People. Festival nám tentokrát nabídne nová jména,…

Středeční progový festival v Praze zaštítí protinožci Dead Letter Circus a skandinávci Vola

Šesti jakostním tělesům v Praze budou vévodit protinožci Dead Letter Circus, Skandinávci Vola a Amíci Arch Echo. Celkově nebude nouze o instrumentálně