Recenze
AFTER THE BURIAL – Dig Deep
Přejít na obsah

AFTER THE BURIAL – Dig Deep

COLLAPSE! Tohle slovo tě smete k zemi ihned, jakmile zahřmí do uší. Úvodní track nového alba After the Burial je jako exploze in your face! Po tragické smrti stěžejní postavy Justina Lowa kapela zkolabovala, ale záhy dokázala všechen světabol proměnit v nasraností a patologickou temnotou prolezlé album Dig Deep. Svým názvem, texty, náladou i cover artem už od začátku dává nahlédnout, v jakých myšlenkách členové posledního půl roku žili, tj. byli v prdeli.

Dig Deep rozhejbe i sousedovic bábu. Je zcela fuk, že vedle předchozího Wolves Within, které jsem v recenzi trochu přísně pohanil, je novinka co do instrumentálních kvalit o něco lehčí látkou. O to víc pak platí známé pořekadlo o jednoduchosti a kráse, v tomto případě upravené na „v nulách a jedničkách je groove. Celou kakofonii tady samozřejmě dotváří Anthonyho přísný ryk, ale zásadní oporou je – radujme se – skvělý zvuk! Konečně je tu album ATB, které svým soundem trhá koule. Spolupráce s Willem Putneym přinesla to správně nahnilé ovoce a všechny složky kapely pohromadě zní jako pyrotechnikova noční můra. Does it djent? Hell yeah!

Podobně jako slipknotí The Gray Chapter ani Dig Deep v sobě nezapře podobenství žalozpěvů za zesnulého kolegu. V některých momentech drápou ATB do země opravdu hluboko, hloubí hroby holýma zakrvácenýma rukama, jako by zároveň ryli do nitra sebe sama s nutkáním roztrhat se na kusy a ty kusy nechat tlít v hlíně. „Nothing is better than deep down below,“ duní v takřka nejlepší skladbě alba Mire. Hlínu cítíme i z písní Heavy Lies The Ground, Lost In The Static a vlastně z celého alba. Dig Deep je prostě o hlíně. O hlíně kolem nás, o hlíně v útrobách našich duší, o nahnědlé páchnoucí hlíně tohoto světa, se kterou každý z nás stejně nakonec jednou splyne. To je náš osud. Právě proto se nejspíš jedná o nejautentičtější a nejsyrovější album, které minnesotští zatím přinesli. Dig Deep nezůstává svému názvu nic dlužen.

Články autora Jiří Popelka

TDWP mohli Stray From The Path strčit do kapsy, ti se z ní ale vykopali!

Nevšední předvánoční proplejtačku nám včera v MeetFactory přichystali bookeři z týmu Rock for People. Turné, které do Prahy zavítalo na…

[CZ/EN] ATENA: Mladých metalcorových kapel je ve Skandinávii málo. Starší generace nás neuznává!

Že Skandinávie je kolébkou metalu, o tom není třeba diskutovat. Ale kolik mladých současných corových kapel ze severu nyní známe? Máme tak…