Recenze
Avvika – Avvika
Přejít na obsah

Avvika – Avvika

"Nejnešťastnější a nejslabější ze všech tvorů je člověk. Také nejarogantnější. Je možné si představit, aby něco tak směšného, jako je tento politováníhodný ubohý tvor, který není ani pánem sebe sama, se mohlo nazývat pánem Vesmíru?"

Představují vám Avviku. Česko-švédskou formaci seskládanou z kapel Tabula Rasa, Daleko a dalších, která se na scéně objevila teprve nedávno a vydala dvou songové LP s úžasným hracím časem přes 30 minut. Vše podomácku vyrobené a nahrané, vydané a hlavně nikým neovlivněné. Kapela si stojí za svými názory, ať už jde o veganství, sexismus, rasismus... A přednáší vám je v neskutečně silné a atmosferické hudbě. Mráz vám bude běhat nejen po zádech, nýbrž po celém těle. Stanete se nemluvnými a vaše uši budou hltat každé sousto, které Avvika servíruje. Již první tóny písně Fire  vám zježí chlupy na rukou a zastaví dech. Uslyšíte ty božské nástroje, které ze sebe plodí čiré hudební zlo. Nastupuje temnota, špína, dekadence. V tomhle prohnilém světě už totiž nemůžete snad i nic jiného čekat. Podmanili jsme si vše, co jsme mohli a celé to tu ničíme: "But this place won´t last forever, I want to see flames burning it all down". Uvědomujete si, že tato planeta zkomírá a vaše duše s ní. Nedá vám spát, jakého zla se dopouštímě na tomto světě a Avvika vám to bude neustále hučet do hlavy, dokud si neuvědomíte, že je něco špatně. Je čas na změnu. A ta změna by měla začít u vás samotných. Píseň Fire, instrumentálně tak dokonale temná a špinavá, doprovázena temným hlubokým řevem screamerky Bim. Je zde možné i slyšet malý náznak čistého zpěvu, však utlumen silnými nástroji a přeřváván hlasem Bim. O to větší to má tajemno a o to víc to miluji.
Druhá píseň Eternal Treblinka vás rozhodně nijak po "ohni" neuklidní. Opět začíná krásně, melodicky, s jasnou zprávou a sdělením.

"The beginning of Genesis says that God created man in order to give him dominion over fish and fowl and all the creatures. Of course, Genesis was written by a man, not a horse. There is no certainty, that God actually did grant man dominion over other creatures. What seems more likely, in fact, is that man invented God to sanctify the dominion that he had usurped for himself over the cow and the horse, over the pig and the bird. Yes, the right to kill an animal is the only thing that all mankind can agree upon, even during the bloodies of wars."

Tohle sdělení je nám šeptáno v doprovodu gradující instrumentálky. Posléze začíná opět nespoutané duševní peklo. Máte na chvíli oddech až u sedmé minuty na krátký mluvený text, který se však náhle zvrtne v pořádný řev. Co na téhle písni nejvíce miluji, je čas 10:20 a s ním nastoupené brnkání, které se po chvílí zvrhne v hysterický řev vytáhlý až z paty (live naprostý zážitek!). Tohle musíte prožít, udělejte si den volno, zrušte domluvené schůzky a projděte si temnotou a utrpením. Pociťte, jaké to je nevraždit, ale být vražděn. Peklo-Očista-... Ráj se zatím nekoná. Přeji příjemný poslech.

Co chci ještě vyzdvihnout, je aktivita této kapely. Rozdávání propagačních materiálů, textů svých písní a dalšího na koncertech, to je pro mě správné šíření hudby, svého vědění, své dosažené pravdy. O tomhle pro mě hudba je. Dělit se o své názory. A je už jen na vás, zda s nimi budete souhlasit, či nikoli. Hudebně také doporučuji pro všechny fanoušky legenádrních Fall of Efrafa, či temných atmosférických Light Bearer.

Tohle LP se mi ani elpíčkem nazývat nechce. Tohle je čistě umělecké dílo podomácku vyrobené. Tohle vás dostane do kolen. A cena za desku? 200 Kč? Jděte někam. To je jako kdyby prodávali Boschovu Zahradu pozemských rozkoší za litr...

 

Články autora Davey Chodil

Videoklip melodic hardcoristů Trophy Eyes

Trophy Eyes se upsali Hopeless Records a vydávají nový klip May 24. Chystá se i reedice jejich alba Everything Goes Away. Vše najdete na jejich FB…

Vales vydávají nové album

Už jsou to dobré dva roky, co výborná kapela Vales vydala své bezkonkurenční EP Clarity. Včera kapela konečně přinesla nové informace o chystaném…