Recenze
BEEING AS AN OCEAN: PROXY: An ANIMO Story - Nedotažený výlet do neznáma
Přejít na obsah

BEEING AS AN OCEAN: PROXY: An ANIMO Story - Nedotažený výlet do neznáma

Being As An Ocean jsou na hardcore scéně celkem profláklou a uznávanou entitou. Tehdy emocemi nasáklý melodický hardcore sedl jako prdel na hrnec nejednomu vyznavači tvrdé hudby ale i pořádných emáren. Tento úspěšný mix tak nejenom mazal linky kolem očí ale také stavěl pomyslné mosty mezi odlišnými skupinami posluchačů. Nastal ale zlom, uvědomění a procitnutí. Kapela začala pomaličku ubírat srdceryvného řvaní a začala se posouvat nebo dospívat, chcecme-li. Začala přesahovat sebe samou. A výsledkem budiž nejnovější počin s tajuplným, vesmírným názvem Proxy: An A.N.I.M.O. Story.

Jak již název vypovídá, toto album se nesnaží být jen snůška písniček. Je to cesta, příběh, který vás naprosto pohltí. To nejspíš ale předbíhám. Vezmeme si to pěkně od začátku. Věřím, že už při poslechnu prvních singlů se ortodoxním tvrďákům lehce zvýšil tlak. Ani BAAO totiž neunikla jakési „modernizaci“ žánru a na albu najdeme oněch srdceryvných tvrdých vokálů jednoho z frontmanů opravdu jen minimálně. Ale pozor! Na rozdíl od minulého počinu Waiting For Morning To Come (což je však kolem a kolem také dobré album), se kapele perfektně povedlo zachovat hutné emoce a atmosféru. Právě ona atmosféra zde hraje prim a co musím opravdu vypíchnout, je celková flow alba. Na to zde byl očividně kladen velký důraz a vše díky tomu příjemně odsýpá. Zvuk, opírající se tentokrát notně o elektronická udělátka, naprosto dokonale utváří vesmírnou cestu albem, na jehož konci jsem měl příjemný pocit naplnění. Jako bych se konečně dostal zpět domů. Proxy: An A.N.I.M.O. Story, ačkoliv ubralo emotivních screamů, nabralo na charakteru a struktuře. Na rozdíl od velice podobné Mantry od BMTH je zde navíc i přes všechen ten posun stále cítit esence původních BAAO.

Avšak nic není jednobarevné. Co se textů týče, zde byla uštědřena asi největší rána. Texty na albu působí lehce zjednodušeně nebo neoriginálně, vzhledem k tomu, o jakých tématech album pojednává. Jedná se vesměs o uvědomění si smyslu života, slabých stránek člověka a jejich následné přetvoření do něčeho smysluplnějšího. To vše ve futuristickém podtónu. Což samo o sobě nezní špatně. Třeba se ale dočkáme lepšího zpracování v dalších albech. Pokud tedy od alba očekáváte nějakou hyperprostorovou Interstellar jízdu do hlubin všemožných ošemetných a tajuplných témat, nejspíš budete zklamáni. A na jednu stranu je to veliká škoda, jelikož zbytek hudebních prvků tuto cestu perfektně linkuje.

Album doporučuji poslechnout celé, jedině tak opravdu vynikne. Pro ty, co tomu však nechtějí věnovat tolik času, jsem vybral pár kousků: B. O. Y., Find Our Way, Play Pretend, Tragedy.

Mejra Drkal

Články autora COREMUSIC

Komerční popová kapela v corovém kabátku? Sakra jo. Tohle je Elegie.

Již včera vyšlo poměrně nezvyklé spojení několika umělců. Pojďme si je představit.Poetika je pětičlenná kapela z Vysočiny. V roce 2016…

STRUČNĚ: John Wolfhooker a jejich premiéra v Pardubicích spolu s Glad For Today a The MayRevolution.

John Wolfhooker, Glad For Today a The MayRevolution. To byla páteční sestava kapel v pardubickém rockovém klubu Ponorka. Vzhledem k aktuální situaci…