Every Time I Die – Ex Lives

  •  
  •  

Američtí mazáci Every Time I Die se s námi posluchači rozhodně nepářou a po téměř patnáctileté existenci na nás takhle hezky na jaře tasí již sedmou desku s názvem Ex Lives. A tahle placka rozhodně není ledajaká! Jedná se o poměrně náročný pokrm plný roztodivných a exotických ingrediencí, který vyžaduje určitě nějaký ten čas, aby šmakoval. Pak na něj budete ale dostávat chutě čím dál větší…

Základní suroviny:

-          Pět týpků z Buffala, kteří mají rádi bordel

-          Zpěv, dvě kytary, basa a bicí

-          Čtyřicet minut nadupaných parádní muzikou

Postup:

Pakliže máte v oblibě složité, ostré a pestré chutě, tak Ex Lives se trefí do vašeho vkusu na sto procent. Ve velké míse prostě a jednoduše smíchejte core, přidejte polévkovou lžíci metalu, zhruba stejné množství punku, špetku matematiky a sem tam přisypejte i nějaký ten kamenný rock. Ale hlavně nemíchat, hezky navrstvit, aby se všechny ingredience dobře propojily a nevznikl odporný miš-maš, který jen zajímavě vypadá, ale ve skutečnosti je to pořádný blevajs. ETID takoví ale nejsou, mají totiž lahodné jádro. Velmi vkusně spojili všechny výše uvedené suroviny, a dali tak vzniknout výborné desce, která sice na první poslech může znít chaoticky a nepochopitelně, ale v tom je právě ten oříšek. Tihle pánové přesně vědí, co svým zběsilým mixem chtějí říci. Aby taky ne, po tolika letech existence mají muziku na háku, takže jejich „papu“ je uvařené s citem a přesností. A hlavně naházet na talíř jen tak ledabyle, protože tady se nějakou estetiku nehraje – zvuk je špinavý a zní docela garážově.

Prvním songem je jasný singl Underwater Bimbos From Outer Space, ke kterému se váže i video a rozhodně stojí za zhlédnutí. Touto písní nasadí rychlost na plné obrátky a album již sviští ve svém uchylném vesmíru, kde neplatí žádná pravidla. Chvíli jet na HC-punkové vlně pořádně od podlahy a pak se posunout k rockovejšímu partu? Proč ne! Začít song Partying Is  Such Sweet Sorrow překvapivým zvukem banja a čistým zpěvem typickým pro americký bar kdesi v zapadákově? To zřejmě taky není divné. Rozhodně ne pro Every Time I Die. No a čtyřicet minut uteče jako voda. Za zmínku stojí třeba krátký track Typicle Miracle, který je silně emotivní a zároveň drtí vaši nohu zabijáckým podupáváním, tesknější Revival Mode nebo Business Casuality, kde mi čistý zpěv řvouna Keitha Buckeleyiho neuvěřitelně připomíná britské alternativní rockery Muse. Je tedy vidět, že banda se s nějakým škatulkováním nemaže a jede si to, co považuje za vhodné. A v jejich případě to je sázka na jistotu.

Ex Lives je opravdu vyšinutá chuťovka pro fajnšmekry a lidi bez hudebních zábran – ta chuť, hmm… A že dává! Živá degustace proběhne 9. 5. 2012 ve smíchovském klubu Futurum, takže vidličky s sebou, rebelie začíná!

Další informace

  • Název alba: Ex Lives
  • Datum vydání: 6. 3. 2012
  • Země, Město: USA, Buffalo
  • Producent: Joe Baressi
  • Počet skladeb / stopáž: 14 / 40:09

Přidej vlastní názor

comments powered by Disqus