Recenze
Enter Shikari – The Mindsweep
Přejít na obsah

Enter Shikari – The Mindsweep

"Enter Shikari!" zvolala známá čtveřice britských corových vizionářů, nastoupila na svoji mezihvězdnou loď a vydala se na další cestu do dalekých končin nekonečného vesmíru hudebních žánrů a otázek dnešní společnosti. A nyní nám předkládají svůj lodní deník, ze kterého nám shoří hlava. Mohutně očekávaná deska The Mindsweep je jejich čtvrtou studiovkou a je nasnadě otázka: podařilo se Enter Shikari překonat barevnou spoušť A Flash Flood Of Colour z roku 2012?

Ještě nikdy snad nebyla deska ES tak rozmáchlá do milionu směrů, nanejvýš tak Common Dreads z roku 2009. Tohle je The Mindfuck! Enter Shikari na nějaký žánry hází hnědou a jako vždy si dělají, co chtějí. Úvodní slova desky (Rou Reynolds se opět zaskvěl svojí filozofující básnivostí, viz "This floating rock we call Earth“) zaznívají do takřka zimmerovského rukopisu, který jako jakási předpověď soundtracku k Interstellar vcucne posluchače do černé díry plné turbulentních breakdownů. Pak už surfujeme na punkových vlnách, zaslechneme ozvěny britského rapu, prosvištíme étery rockových rádií, zatrsáme do nadčasového liquid electra, stihneme i odbočit ke kabaretnímu alt-metalu ve stylu System Of A DownBetween The Buried And Me a na závěr si dáme čaj o páté u klavírní balady.

Touhle rozmanitou paletou poloh a nálad se musíme chvíli pročesávat, abychom si mohli povšimnout různých detailů a instrumentálních vychytávek (schválně, kdo objeví známý Prokofievův motiv v závěrečné skladbě). Chvályhodný je vokální posun všech zpívajících a neutuchající schopnost napsat silný refrén, zajímavá je opět škála témat, kterých se Rou dotkne ve svých textech (veřejné zdravotnictví, mír vs. válka, vesmír, historie nebo věda vs. dogmata), i když tentokrát o něco zdrženlivěji, dospěleji, ovšem stále s jistou mírou nadsázky, která je kapele vlastní. Jak moc se neberou vážně, dokazuje ostatně totální úlet a rave s názvem Slipshod, který vychází jako bonusový track na iTunes.

 A Flash Flood Of Colour zůstává v mých očích jen těsně nepřekonán. Tohle album tehdá bodovalo svojí drzostí, naléhavostí a strhující kadencí poté, co jeho úvodní System + Meltdown okamžitě přitáhly pozornost. Spojovacím prvkem byla revolta, rebelie a společný boj proti lhostejnosti elit. The Mindsweep je v tomto ohledu méně ucelené a militantní a připomíná tím první dvě alba kapely. Tak jako tak brázdíce neprobádaná hudební pole připomínají Enter Shikari na své novince renesanční objevitele. Jednou po nich snad skutečně pojmenují vesmírnou loď.

Články autora Jiří Popelka

AVIANA: Imminence jsme k domácím koncertům museli přemlouvat!

Solidně zaplněný pražský klub Underdogs letos v květnu prokázal, že švédská kapela Aviana u nás své fans rozhodně má. A po všech těch…

Enter Shikari: Být v kapele a nevyjadřovat se k aktuálním problémům? Nepředstavitelné!

Ještě před pár lety by na svolání hesla Enter Shikari otočily hlavu zejména hardcoroví kids, kterým by se vzpomínkou na divoké koncerty rozsvítily…