Recenze
Four Year Strong - In Some Way, Shape, Or Form
Přejít na obsah

Four Year Strong - In Some Way, Shape, Or Form

Na začátek se musím přiznat, že dříve než ke mně dorazilo nové album (teď už) čtveřice Four Year Strong z Worcesteru v Massachusetts, znal jsem jejich tvorbu jen velmi okrajově. Deska In Some Way, Shape, Or Form je jejich čtvrtou dlouhohrající nahrávkou, vyšla 8. 11. 2011 a nutno říci, že jsem byl hodně zvědav, jak kapelu poznamená odchod klávesáka Joshe. Musím hned podotknout, že pánové mne v určitých směrech dosti překvapili.

Za prvé, Four Year Strong už rozhodně nejdou nazvat pop punkovou či meloHC kapelou. Samo sebou – pop punk sem tam vykukuje na světlo a chce ukázat, že je tam též, ale musím říct, že hned první song The Infected ve mně otevřel vzpomínky na staré dobré Boysetsfire, ke kterým se tu a tam přidají Rise Against a podobné spolky. To ale nevylučuje, že FYS zůstávají stále sví. Občasné kytarové prvky, shodné třeba s Paramore, jdou ruku v ruce třeba i se špetkou southern rocku, a tím oživují celou desku. Pánové se prostě snaží zaujmout rozmanitostí svých vlivů. Teď si určitě říkáte, že tohle spojení musí znít šíleně. Tady vám odpřísáhnu, že nezní, když víte, jak na to a máte cit pro melodie, a to kluci rozhodně vědí. Zároveň ale musím podotknout, že nová věc je o něco masovější než předchozí tvorba. Ne, že by album nepůsobilo úplně nekompaktně, ale i přesto rozhodně nemohu říci, že po prvním poslechu bych mohl vyřknout nějaký obsáhlejší (více než jednoslovný) verdikt. Pokud bych to měl shrnnout jedním slovem po cca čtrnácti posleších, tak deska zní dospěle.

David Bendeth (mj. spolupracoval s Paramore, In Flames, Chiodos) je producent, který rozhodně má kapele co nabídnout. Zvuková stránka totiž operuje, oproti starším věcem, dost zásadním nástrojem – anglicky mluvící by tento zvuk okomentovali slovem „heavy“. Nečekal jsem, že kytary by mohly znít tak skvěle. Ideální nazvučení nástrojů lahodící uchu, co víc si přát? Navíc je slyšet, že ve studiu House of Loud v New Jersey musela být docela zábava natáčet, protože z desky sálá pozitivní energie a optimismus.

Kdybych to tedy měl shrnout, máme před sebou album, které pokračuje ve vývoji – od pop punku přes trochu jemnějšího hardcoru až po alternative rock, který jim rozhodně sedí a rozhodně si díky němu k nim najde cestu další sorta fanoušků. Na druhou stranu vyznavači staršího pojetí FYS se určitě nemůžou na své idoly zlobit, protože jim nabízí dávku velice fajn muziky, která navíc musí dobře fungovat i živě (proto to ostatně většina muzikantů dělá, že ano?). Jsem opravdu zvědav, jak dále se budou FYS vyvíjet. Vydávají zatím velmi nadprůměrná alba a zůstávají stále sami sebou. Placku In Some Way, Shape, Or Form vidím na 8/10.

Články autora Majkláč

Never Say Die Tour!; 15. 11. 2015, Praha – MeetFactory

15. 11. se v pražském MeetFactory uskutečnila už poosmé zastávka největší evropské „core“ šňůry známá jako Never Say Die! Tour. Letošní…

Imminence – I

První, co se mi vybaví, když se řekne Švédsko, jsou dvě věci: skvělej hokej a göteborgskej metal. Nedavno jsem ale objevil kapelu Imminence,…