Recenze
In Flames - Sounds of a Playground Fading
Přejít na obsah

In Flames - Sounds of a Playground Fading

Je obecně známé, že s každým novým albem se švédští In Flames víc a víc vzdalují původnímu stylu, a to melodickému death metalu. Je ale pozoruhodné, že fanoušci toto „měknutí“, které dospělo až do stadiónové podoby moderního metalu, vzali jako přirozený hudební vývoj kapely.

Na novinkovém, v pořadí desátém kotouči Sounds of a Playground Fading tedy pokračují směrem, který nastolili už před mnoha lety. Melodeathovou drsnost totiž vyměnili za lákavé zpěvné refrény, silnou harmoničnost a kytarové kudrlinky. Tím se samozřejmě otevřeli širokému publiku. Jak tedy vůbec nové album zní?

Na třinácti skladbách In Flames předvádí pohodovou jízdu tvrdé avšak přístupné muziky. Je ztráta času zabývat se škatulkováním, protože kapela má svůj osobitý sound a v něm si ladně pluje, ať už v jednotlivých skladbách na nás dýchá jemnými odkazy melodického deathu či v jiné zaburácí jasně rockovým pompézním stylem. Kotouč se jen hemží typicky „inflejmovským“ feelingem, za nímž stojí chytlavé refrény, které polapí prakticky každého bez ohledu na hudební vyznání. Největší podíl na tom má samozřejmě sympatický frontman Anders Fridén, který svůj zpěv staví na nemetalových řevech, avšak jeho charismatický chraplák zůstává, a tím celé album dynamicky posouvá vpřed. Nebudu zastírat, že stopáž dlouhá téměř hodinu je únavná, druhá polovina songů se už prostě a jednoduše vleče a dost ztrácí na atraktivitě, což považuji za mínus této nahrávky.

Pokud to ale shrnu, tak si In Flames drží laťku stále v nadprůměru, a to se počítá, přihlédneme-li k jejich rozsáhlé diskografii. Sounds of a Playground Fading je nenáročná, ale dobře odvedená pohodová záležitost. Nervy ani emoce sice nepocuchá, ale zpříjemní hodinku svou melodickou rock/metalovou atmosférou. Doporučuju jako stylový doplněk pro letní jízdu autem.

Články autora Ascela

* RYCHLÁ SOUTĚŽ O 2 LÍSTKY NA BIFFY CLYRO *

Do Prahy se vrací skotská rocková banda Biffy Clyro, která se představí už 7. června ve Velkém sále Lucerny. A my pro vás máme rychlou soutěž!…

Lady AnnaHell: Je toho ještě tolik, co chci znát a umět!

Anna Masojídková aka Lady AnnaHell je rodačka z Děčína, která si plní svůj sen. Od studentky politologie, přes cestu za velkou louží až po…