Recenze
RECENZE: Postcards From Arkham - Øakvyl (2019)
Přejít na obsah

RECENZE: Postcards From Arkham - Øakvyl (2019)

Postcards from Arkham (dále jen PfA) mají za sebou pořádný kus práce a jejich poslední deska "Øakvyl" s sebou nese závan tajemna. Co začlo jako projekt se nyní rozrostlo v pořádnou bestii a plnohodnotnou kapelu.

Pokud jste příznivci atmosféricky laděné hudby, měli byste tomuto počinu věnovat pozornost.
Proč? Důvod je prostý. PfA s jejich poslední tvorbou dosáhli hudební a vypravěčské dokonalosti která se do vás obtiskne. Tyto slova píšu v ponurém prosincovém odpoledni a musím uznat, že se cítím vtažen do děje a počasí za okny jen krásně podtrhuje moji náladu. Ono je vždy hrozně těžké objektivně soudit něčí práci, protože vždy tam bude subjektivní pohled a moje inklinování k melodickému metalu to více než podtrhuje.
Možná se zastavím u toho melodického metalu s přesahem do post-rockových pasáží. Při poslechu desky vám možná jednotlivé části budou připomínat např. Insomnium, Omnium Gatherum a já tam dokonce zaslechl i legendární Daylight Dies.
Některé podkresy ovšem působí možná až moc násilně, což nemusí být nutně na škodu, ale možná to někoho může "rušit".
Ovšem při jistých pasážích jako např. u instrumentálky "Against Binding Gravity" podkresy do "breakdownu" sedí krásně a provází dějem až do konce skladby.
Není se také čemu divit, za nahráváním stojí Martin Roženek a jeho GM Studio a na finální master si deska udělala výlet až do Švédska, kde Jens Bogren začal kouzlit. Že vám toto jméno rozeznělo synapse? Ano, tento producent stojí za jmény jako Opeth či Dimmu Borgir a kapela je na to také náležitě pyšná.
Když se zaměříme na tématiku alba, budeme se točit kolem H. P. Lovecrafta, ale i kolem aktuálních témat jako jsou např. technologicko-sociální vztahy.
Marek "Frodys" Pytlík a jeho sebranka dala české hudební scéně a vlastně i světové něco hmatatelného. Co ale doporučím jsou i videoklipy, které desku doplňují a dají vám jistou vizi toho, co kapela zamýšlela. Za mě "Erich Zann Syndrome", který si u kritiky vedl více než dobře.
Vedle toho jde ruku v ruce úžasné grafické téma a zpracování.
Abych to zarámoval - jednoduché není nic, dělat dobrou hudbu už vůbec ne, ale PfA dokazují, že tohle umí s přehledem a jistě o nich ještě uslyšíme!


Øakvyl- 2019

Tracklisting:
Prologue
Yidhra
Mutual Distortion
Spiritual Transcendence
Against Binding Gravity
Lost Home
Erich Zann Syndrome
Violet Suicide
Ten Steps Forward and Eleven Reasons to Go Back
Happily Never After

Recenzi napsal: Dan Seagull


Články autora Matty Vaněk

Hopes Die Last: „Cítili jsme, že je ten správnej čas na to, dát se po 14 letech zpátky dohromady.“

Minulý rok nás potkalo velké štěstí, protože jsme se setkali s parádní kapelou Hopes Die Last. Ti se po 14 letech vrátili v základní sestavě…

DROPOUT KINGS: Děláme věci, který by normálního člověka ani nenapadlo dělat!

Arizonská skvadra Dropout Kings tenhle rok kralovala Fajtfestu a jako jedna z headlinerů rozskákala celý kopec a spustila vlnu šílenství pod stagí.…