Reportáže
2. 7. 2014: Of Mice & Men (usa), Blessthefall (usa), Silverstein (can); Praha – Lucerna Music Bar
Přejít na obsah

2. 7. 2014: Of Mice & Men (usa), Blessthefall (usa), Silverstein (can); Praha – Lucerna Music Bar

2.7. LP 2014 mělo jistě hodně lidí poznamenáno ve svém diářku. Přijeli tři velmi zvučná jména – pražská Lucerna hostila tento večer Silverstein, Of Mice & Men a Blessthefall.
No, takže se vrhnu tedy na podstatné věci – první věc, když pominu freak show a hodně nevhodné kostýmky před vchodem, vezmu si na paškál nejprve řeči, se kterými jsem se bohužel setkal – výroky, že by tam Silverstein neměli co dělat nebo proč předskakují OM&M, mi přišly nevhodné. Pokud víme, tak se kapely takto dohodly vzájemně, navíc je jiná doba krucinál, je jasné, že Silverstein jsou legendy, ale prostě věci se mají tak, že někdy někdo ustoupí a dá přednost nové mladé krvi, která se s vervou dere do popředí a dotáhne to až na post headlinera. Lidé by si měli především uvědomit, že na koncerty se chodí za zábavou a ne řešit malichernosti a pak nad tím filozofovat u pivka s bandou adolescentů, kterým včera sestoupla varlátka či dostaly první periodu.

Odbočka byla malá, ale my jedem v krasojízdě – detaily co je Lucerna zač a tak dále jistě každý ví, nebo si to najde na netu. Času je málo a vás zajímá, co se tady z tohoto reportu nakonec vyklube!

Silverstein
Tato formace je zde velmi dlouho, dost dlouho na to, aby si dovolila úchvatnou show. Ono být na pozici kapely, která ten večer otvírá je spíše za trest, než za odměnu, ale opak je pravdou. Když jsem dorazil, prošel jsem se mezi lidmi, díval se jim do očí a sledoval jejich výrazy. Dětské tváře plné očekávání a úsměvů mě ihned nadchly. Těšili se. Na Silverstein. Ač já se za fandu této kapely nepovažuji, musím jím jednu věc uznat. Večer otevřeli s obří energií a lidé to zbožňovali. Zpívali texty, tančili a vypadalo to spíše, že večer je už rozjetý, než že teprve začal. Set uhlazený, průřez tvorbou potěšil každého. I mě! Já jsem byl hrozně vděčný a jak houstl vzduch, bylo atmosféra opravdu ta pravá, koncertní. Zvukově to chvilkama haprovalo, ale to bych připsal spíše tomu, že to byla první kapela a x věcí se ladilo za pochodu. Děkuji Silverstein za skvělou show, odhodlání a vervu na postu otvírací kapely.

Blessthefall
Tuto kapelu netřeba představovat a byla také důvod, proč jsem na tento koncert vůbec šel a chtěl jít. Je to moje guilty pleasure. Mám je opravdu rád, ač by to do mě třeba hodně lidí neřeklo. Pánové natahovali svůj příchod. Opravdu ano a nechávali správné napětí mezi nimi a fanoušky. Jenže kapela to pak velmi rychle utla. Přilétla na podium během sekund a než někdo vyslovil jejich jméno, vpálili lidem hnedka první song, který dostatečně probral lidi z letargie. Dlouho jsem neviděl takto energickou show, opravdu si nebrali servítky a stejně jako předchozí kapela, výborná práce s publikem. Crowdsurfing, stage dive a hlavně notná dávka jejich tvorby, kterou znal každý jako malou násobilku. Zvukově povedené, jejich technický team mezi nimi kmital jako permoníci a kapela předala co měla, to je skvělá nálada a zážitek! Za jsem jim vděčný a myslím, že i zbytek osazenstva.

Of Mice & Men
Očekávaný headliner večera, který nalákal opravdu hodně lidí . Byla to zkouška, zda je tato kapela přeceňovaná či ne. A je? Ne, není – tato banda si zaslouží svou pověst a uznání. Hrozně se divím sám sobě, že nedokáži za celou dobu najít něco, co by mi na těchto interpretech vadilo, ale prostě to nejde, ač jsem znám pro svou upřímnost při psaní. OM&M přišli, naservírovali své největší hity převážně z poslední placky a jejich hudba bořila Lucernu. Lidé jako smyslu zbavení se ničili jeden o druhého, jak jsem čekal. Hráli i songy, které jsem chtěl slyšet já osobně. Musím pochválit čisté vokály – obávám se jich vždy, když jde o live vystoupení, ale zde to byla kvalitní práce. Bylo hlavně znát, jak se kapela v průběhu jejich setu rozehrává a dostává se do toho a ke konci lidem trhala hlavy. Zvuk, atmosféra a hlavně nikdo nebyl unavený, ač po prvních dvou interpretech se tomu docela i divím. A to je dobře, a tak to má být, a tak se mi to líbí, a tak to mám rád. Když jsem se podíval na sebe, zjistil jsem, že si zpívám s ostatními a hýbu se. Nechat se strhnout atmosférou je to, co se má dít na těchto koncertech a nikdo by neměl být jako „baby, co sedí v koutě". Vzduch v sále hořel, ale všem to bylo jedno. Panebože, já jsem opravdu nadchnutý a spokojený. Moje skeptická nálada byla rozmetána hned u první kapely a já jsem si říkal, že nakonec budu ještě potěšen. Ano!


Takže jak to zpívali?

My body's failing,
I think I've hit the floor,
I cannot feel anything anymore.

Tímto bych završil část o kapelách a vrhnul se na absolutně nevhodné chování některých lidí. Víte, to je přesně to, čeho jsem se obával, a tak se i stalo. Koncerty jsou o zábavě, soudržnosti, zážitku, obdivu něčeho, ne o módních výstřelcích a pohrdavých pohledech. Na koncert by se měl každý připravit a nedělat z toho šarádu v podobě přehnaných obleků a kreacích na hlavě. Já vím, že tam hodně lidem bylo i pod 18 a že je to jen fáze, ale nepochopím, když tedy nadšenci skáčí z podia či vlají v circle pitu, mladé dámy se pohrdavě koukají a nadávají, proč to dělají. No, ano, ten člověk si to přišel užít a ne poslouchat řeči rozmazlené holky, která si tam přišla pro svého budoucího manžela v podobě interpreta a lascivně ho svádět pohledy, aby si jí pak dal na záchodě jako každou jinou naivku. Proboha, když někdo vedle vás při pitu upadne, nebudete koukat či si ukazovat, ale natáhnete ruku a dotyčného/dotyčnou postavíte na nohy a s úsměvem se ho zeptáte, jestli je ok. Na koncertě jste proto, že chcete vidět své interprety, všichni jste fanoušci a oddání, jste komunita a ten večer tam máte jen sebe – něco jako velká rodina. Měli byste se soustředit více na to, co vám tyto tři kapely dají, než kdo je lepší a kdo ne a přestat být přehnaně afektovaní. Opravdu mě mrzí, že když jsem toto viděl, nevěřil jsem tomu. Já chápu, že x lidí tam bylo opravdu mladých a jistě k tomu dospějí, ale vy ostatní se teď chytněte za hlavu a sáhněte si na svědomí. Nejsme web, který by se měl zabývat morálními zásadami a radit, ale když se něco takového děje, tak to nelze neříct. Příště tedy méně make-upu, zbytečných výstřihů a afektovanosti a více soudržnosti. Pokud to neumíte, buďte radši doma a nekažte to těm, co přišli za hudbou a užít si to. To, že je někdo součástí pražské zlaté mládeže na těchto akcích neznamená NIC a vy zestárnete a budete oškliví a bude vám to k ničemu, stejně jako se to stane interpretům. Je mi z vás špatně a doufám, že se někdo aspoň ponaučí.
Jak tedy shrnu večer? Až na tento zádrhel byl opravdu úžasný! Atmosféra, lidé, kapely, chuť si to užít. Kapelám děkuji hrozně moc za skvělou pozitivní energii, fanouškům (těm pravým) za to, že se nenechali odradit a vtrhli mě do víru dění, Lucerně za skvělé prostory, které skvěle pokryly nával lidí, pořadatelům a hlavně celému večeru vzdávám hold. Takto si představuji dobrý koncert, bylo to skvělé, vhodné a moje skeptická nálada byla tu tam. Vypnul jsem si mobil a šel si to užívat. Až tak to došlo daleko. Takže já doufám, že se zase setkáme na nějakém podobném koncertě, kde lidé budou více ohleduplní, budou se mít rádi a nepřijdou tam ti, kteří svojí arogancí kazí celý večer.

Děkuji za pozornost.

 

Foto: Klára Haluzová / https://www.facebook.com/pages/Claireh-Photography/114941008597596

Články autora Jonathan

Slipknot v O2 Areně? Špatný zvuk pro zvučné jméno!

Slipknot jsou tělesem, kteří zvěstují své metalové evangelium již téměř 20 let a určitě nemá smysl zde nějak sáhodlouze rozepisovat jejich…

Letošní MetalFest v Plzni bude ve znamení zvučných jmen!

Západočeská metropole bude v obležení takových jmen jako Cradle of Filth, SepticFlesh či Amon Amarth. Toto je ale slabý výčet celkové soupisky,…