Reportáže
26.10.2011: TEXAS IN JULY, APOSTATE, WAVE GOODBYE, TASTERS; Praha - Rock Cafe
Přejít na obsah

26.10.2011: TEXAS IN JULY, APOSTATE, WAVE GOODBYE, TASTERS; Praha - Rock Cafe

Přicházím do Rock Café a očekávám nátřesk - Texas In July jsou v pomyslné světové hitparádě metalcoru na docela vysoké příčce a Apostate, ruská senzace z Prahy, se tady neobjevila už docela dávno. Nicméně sálové horko nikde, účast je překvapivě docela malá. Těžko říct, jestli je na vině čtvrtek večer nebo poměrně vysoké vstupné.

S Apostate jsem měl předtím tu čest naživo pouze jednou a tehdy mě koncert opravdu nadchnul. Od té doby jsem stačil naposlouchat EP Seaborne a stát se skutečným fanouškem jejich hudby. Kluci si na finální zkoušce dali záležet, užívají totiž například i vlastní osvětlení nebo samply mezi skladbami, což je na naší scéně docela nestandardní (nevím, jestli lze Apostate znárodňovat, ale drze to dělám). Poté, co frontman Vlady požádal lidi, aby zmlkli a přehrálo se krátké působivé intro, se do toho kapela opřela naplno - žádných prvních zahřívacích pět minut, nic takového. Zejména bubeník Fedor řádil, jak se to běžně nevidí. Apostate to prostě umí, do obecenstva sypali jeden hit za druhým a v pauzách na ladění pouštěli uklidňující zajímavé melodie. Hned zpočátku zazněl klipový singl Hermeneutic Circle, ale brzy došlo i na skladby ze Seaborne, které jsem si užil asi nejvíc. Numbers Are Going Down sklidila velký ohlas a False Footsteps, má zdaleka nejoblíbenější věc, způsobila v breakdownu wall of death následovanou monstrózním kotlem.

Jako další kapela nastoupili Italové Tasters. Nikdy jsem o nich neslyšel stejně jako vlastně o žádné větší italské kóřině. O to větší bylo překvapení - byl to neskutečný nářez. Nepovím vám, jaké skladby z jakých alb zazněly, stejně jako většina sálu jsem jen překvapeně koukal. Italové to tam sypali jak praví, no, Amíci z Kalifornie. Hráli zajímavě a v některých ohledech zpětně vzato rozsekali i hlavní hvězdy večera. Frontman zářil velmi sympatickým projevem a melodičnost byla doháněná (ne, že by jí v kytarách bylo málo) synťákem. Tahle kapela prostě překvapila a nadchla.

Když se Tasters uklidili, blížil se vrchol večera a to američtí Texas In July. Žádná podzimní romantika se však nekonala - pánové vlétli na pódium a začali na nás sypat nefalšovaný moderně hácéčkový sound. Byl jsem docela překvapený, protože nahrávky na mne vždycky působily jako klasický metalcore s melodíi v kytarách. Koncertní realita byla ovšem jiná - techničnost se promítla spíše do brutálnějších riffů, respektive hodně brutálních riffů. Chvilkami dokonce připomněly newyorské Emmure, kteří u nás byli za poslední rok dvakrát. Největší ohlas pravděpodobně sklidila pecka Hook, Line and Sinner. Kapela byla sehraná na milisekundy a díky přesným sekačkám se z pódia valila síla. Pánové do toho dali prostě všechno - po půlce koncertu vypadali, jako by vylezli ze sprchy. Brutální instrumentálku drtil svým hlubokým a hrubým hlasem frontman Alex. Přestože tlak měl koncert brutální, nemohl jsem si pomoct - hudba Texas In July na mě na živo působila dost monotónně. Obě předkapely předvedli spoustu invence v melodii a to samé jsem logicky čekal od hlavních hvězd. Tím ale rozhodně nechci říct, že bych byl zklamaný. Večer byl velmi barvitý, kdo obětoval prachy a dorazil, rozhodně nelitoval. To samé platí i pro mě. Těším se na příští zastávku!

Články autora Jakub Rissaweg

Královská jízda AS I LAY DYING! Kapela děkovala za druhou šanci!

Je pondělí večer a dnešní event hlásí už týdny dopředu velkým písmem “SOLD OUT”. Aby taky ne — kultovní pětice AS I LAY DYING, která…

Videoklip WOLF PACK - The Pack Is Back (ex Scarred By Beauty)

WOLF PACK z Kodaně před nedávnem vydali nový singl a klip The Pack Is Back. Jde o projekt, ve kterém mimo jiné naleznete dva členy z letos rozpuštěnýc