Reportáže
4. 10. 2011: In Flames, Noctiferia, X-Core; Zlín - Masters of Rock Café
Přejít na obsah

4. 10. 2011: In Flames, Noctiferia, X-Core; Zlín - Masters of Rock Café

Již mnohokrát jsem měl chuť někoho zamordovat při zjištění, že koncert některé z oblíbených kapel chystají na začátek pracovního týdne. Chápu, že pánům ze stověžaté matičky měst nedělá problém odskočit si na koncertík a do půlnoci být zpátky v peřinách. Nám, hlavním městům vzdáleným, to však působí nemalé potíže a chtě nechtě si musíme nechat spoustu akcí ujít. Jednu akci si však nechat ujít nešlo a tím bylo úterní vystoupení švédských In Flames. Spojil jsem tedy síly s partou místních neřádů a vyrazil na zteč do zlínského klubu Masters of Rock Café. Středeční ráno mě bohužel čekalo čistě pracovní a tak jsem potupně obsadil post řidiče, abstinenta. Po více než dvouhodinové cestě parkujeme před zlínským MoR Café, plníme prázdná kručící břicha koláčky, donuty a muffiny z místního Kauflandu a spolu s nemalým davem spěcháme na první kapelu večera.

Jako hrom z čistého nebe na pódiu rozpoutali uragán znojemští X-Core. Tato mladá čtveřice mě svou tvorbou prozatím nechávala chladným, ale právě tady ukázali svou pravou tvář. Jejich živé vystoupení ve všech ohledech zašlapává do země jejich vlastní studiovou tvorbu a celou akci nakopnulo do obrátek. V sále se ještě stále držel příjemný chládek, klub se začínal rychle plnit a X-Core sypali jednu pecku za druhou. Zpočátku kapela poněkud zápasila se zvukařem a frontmana obzvláště v čistějších pasážích nebylo vůbec slyšet. Po pár skladbách již ale bylo vše správně nazvučeno a nic nebránilo pořádné party. V jejich podání se tedy rozhodně nejednalo o pouhou výplň času před In Flames ale naopak, šlo o plnohodnotnou dávku energie a velmi příjemné překvapení hned ze začátku. Nezapomenutelný pro mne také byl moment, kdy nad celým davem ladně přeletěl plný kelímek piva a jako cíl si nemohl vybrat nikoho jiného než mě.

Druhou kapelou, která zavítala do Zlína, byla již daleko starší a zkušenější parta Noctiferia. Tato slovinská smečka nedávno oslavila již třinácté výročí založení kapely a rozhodně nehodlala zpomalovat nastavené tempo. Klub v tu dobu již praskal ve švech, ale publikum poněkud ochladlo. Těžko říct, zda za to mohla stoupající teplota a nestíhající klimatizace, sucho v krku či jen šetření sil na blížící se vystoupení In Flames. Ať se kapela snažila sebevíc, nedokázala nijak výrazně zaujmout dav a to byla dle mého obrovská škoda. Ke konci již šlo i na frontmanovi Noctiferie vidět drobné zklamání z odezvy. Nicméně nářez, který servírovali publiku, bylo rozhodně chutné sousto.

Po krátké přestávce, čítající nutné doplnění tekutin a opětovné shledání s čerstvým vzduchem venku před klubem, doslova plujeme s davem směrem k pódiu. Tam se již na nás připravila švédská nálož v  podobně hlavního lákadla večera, partička In Flames. Bez dlouhých řečí se pustili do díla a během pár minut rozpoutali v klubu něco, co se zkrátka musí zažít. Naprosto strhující průlet od tvorby z posledního a velmi povedeného alba až po skladby nejstarší, které podle očekávání sklidily největší úspěch. Dalším příjemným prvkem byla komunikace kapely s publikem. Zpěvák Anders neustále vtipkoval na účet publika, pozval si nejotrlejšího "kameramana" z obecenstva dokumentovat přímo na pódium a všechny bavil, jak jen uměl. V pozdější části vystoupení se již někteří jedinci z publika stali poněkud drzými a ochranka měla místy co dělat. I přes nepříjemné vedro v klubu šlo o parádní nálož a celý set utekl tak rychle, že bych si jej nejradši dal ještě jednou. Škoda byla, že se nekonal ani jediný přídavek a pomalu klub utichl.

Vyčerpaný, unavený a zpocený padám na autosedačku a spokojený odjíždím domů. Dokonce tak spokojený, že mě nerozhodila ani dvouhodinová cesta, brzké vstávání či pokuta od příjemného pana policisty stojícího hned za první zatáčkou u výjezdu z klubu. Věřím, že akce stejně jako mě pobavila každého, kdo zavítal 4. 10. 2011 do zlínského MoR Café.

Články autora Tony

Asking Alexandria – From Death To Destiny

Na novou desku anglické, dnes už téměř legendární, kapely Asking Alexandria jsem se těšil jak vegan na like u fotky svého oběda. Tato relativně…

Memphis May Fire – Challenger

„Vole samá Katatonia, Swallow The Sun a podobnej shit... na takovou ukňouranou sračku bude času dost v zimě. Teď to chce nějakej audio Redbull,…