Reportáže
5.7.2011: Rock for People; Hradec Králové
Přejít na obsah

5.7.2011: Rock for People; Hradec Králové

Ani jsme se nenadáli a je tu poslední festivalový den. Po dešti ani stopa, naopak začalo docela solidně pařit slunce, takže od pláštěnek rychlým skokem ke slunečním brýlím.

Jakub: Hlavní stage posledního festivalového dne otevřeli metalcoroví Amíci The Ghost Inside, které považuju za jednu z nejvýraznějších kapel poslední doby. Možná trošku škoda, že trvalo zhruba tři skladby, než se seřídil zvuk. Ghosti ale od začátku do lidí rvali to, co se od nich optimisticky čekalo – velmi nadprůměrnou tvrdou muziku, která houpe chytlavými riffy a zalévá pěknými melodiemi. Účast lidí byla vzhledem k časnému hracímu času menší, ale fanoušci byli velmi spokojení, což jsem si potvrdil nejen v následných diskuzích, ale přímo na místě během setu. Zazněly všechny hity jako Unspoken, Chrono nebo Faith or Forgiveness, celý koncert působil moderně, srdcově a velmi bavil.

Po nich přijeli na kládě z hustých kanadských lesů pořízci Cancer Bats. Do třetice to klaplo, tihle netopýři vystřihli parádní ostrý HC, který řezal jak motorovka. Dlouhovlasí neotesanci si ti poctivě hrnuli vpřed a nenechali nikoho na pochybách, že takhle má vypadat pořádný hardcore virvál prokládaný skvělými metalovými riffy. Když se chce a na ty struny se přitlačí, tak to jede parádně, a to Cancer Bats ví moc dobře. Svým přímočarým a upřímným setem si získali již unavené, avšak stále akční fanoušky.

Tímhle koncertem se již vyčerpala tvrdší muzika na letošním RfP, to však neznamená, že den již skončil. Na další stagi čekala česká klasika Vypsaná Fixa. Tu jsem naživo neviděla dobrých devět let. Za tu doby kluci logicky zestárli, změkli a jejich texty se stali více přístupnými. Tím samozřejmě přibyly i tisíce fanoušků a z kapely, která kdysi dávno hrála v klubu před čtyřiceti padesáti hlavami, se stala velká slavná banda. Při svém setu však dokázali, a myslím, že nejen mě, jak funguje jejich stará punk-rocková poetika, která v nich stále zůstala. Své staré skladby zahráli se stejně silně jako dřív. Songy jako Lunapark, James, San Piego nebo 1982 jsou prostě nesmrtelné pecky a – hlavně –  uvěřitelné i po tolika letech.

Na největším podiu se však již ke startu připravovali američtí Jimmy Eat World. Kapela funguje už téměř dvacet let a bylo na nich vidět, že jsou nejen sehraní muzikanti, ale že je to i baví, a to je hlavní. JEW oscilují mezi alternativním rockem a punkovými kořeny a jejich projev byl tak silný, že strhnul prakticky každého, kdo se pohyboval u podia. Příjemný večerní set posledního dne.

V modrém velkém šapitó se představila velmi chtěná česká skvadra a není to nikdo jiný než Sunshine. Ti za svých padesát minut stihli předvést nejen ochutnávku z nové placky Karmagedon, ale i staré osvědčené hity. Při Top! Top! The Radio! se celý stan otřásal pod skákáním davu. Sunz na podiu nepředvedli kdovíjaké kejkle, ale svou energičností a charismatem přesvědčili, že jsou špičkou českého indie rocku. Zejeména Tuzexova basovka, která je hodně nahlas, je lahůdkou pro milovníky hlubších tónů.

Zatímco se pod hvězdným nebem většina svíjela v rytmech drum´n´bassových Pendulum, zbytek dorazil na téměř komorní vystoupení pražských Prago Union. Kdo je náhodou nezná, tak vězte, že tím hlavouen je rapper Kato (dříve známý jako Deph z Chaozzu). I pro tentokrát se jednalo o rozšířené vystoupení nejen s DJ Marem, ale celou doprovodnou skupinou, kde nechyběl saxofon či příčná flétna. Všechny songy v živém provedení znějí samozřejmě jinak než na placce, ale rozhodně to je zajímavý krok kupředu. Zvuk sice nebyl moc kvalitní, protože rap měl ve stanu silnou ozvěnu, ale přátelská atmosféra uvolněného Kata vše vyrovnala. Je zajímavé, že Prago Union poslouchají nejen příznivci hip-hopu, ale i lidé s naprosto odlišným hudebním vkusem, což je docela fascinující, že dokáže spojovat fanoušky napříč žánry. Na konec se tedy nemůžu rozloučit jak jinak než: „Vždycky se radujem, když se lidi sejdou, do rytmu se hejbou a nikam nejdou…“. Tak tedy na Rock For People zase za rok!

Články autora Ascela

* RYCHLÁ SOUTĚŽ O 2 LÍSTKY NA BIFFY CLYRO *

Do Prahy se vrací skotská rocková banda Biffy Clyro, která se představí už 7. června ve Velkém sále Lucerny. A my pro vás máme rychlou soutěž!…

Lady AnnaHell: Je toho ještě tolik, co chci znát a umět!

Anna Masojídková aka Lady AnnaHell je rodačka z Děčína, která si plní svůj sen. Od studentky politologie, přes cestu za velkou louží až po…