Reportáže
6. 8. 2010: Despised Icon + WFAHM @ Sucks'n'Summer festival; Německo
Přejít na obsah

6. 8. 2010: Despised Icon + WFAHM @ Sucks'n'Summer festival; Německo

Není nad to si páteční podvečer zpříjemnit výletem k našim západním sousedům a okouknout, jak vypadá takový menší festival v režii německých pořadatelů. Proto jsme se rozhodli vydat se do malého města Leisnig, ležící na půl cesty mezi Chemniztem a Lipskem, kde se 5. - 7. 8. pořádal devátý ročník hardcore festivalu Sucks'n'Summer. Seznam kapel, tedy alespoň těch zaoceánským, které v tu chvíli obrážely Evropu v rámci svých turné, z poloviny odpovídal line-upu letošního Fluff Festu a částečně Brutal Assaultu,. K vidění zde byly spolky, jako Converge, 7 Seconds, Cro-Mags, Miles Away, Nasty, Slap Shot, We Butter the Bread With Butter a mnoho dalších – viz lineup na MySpace. Nás ale páteční večer zajímaly jen dvě jména – War From a Harlots Mouth a Despised Icon.
Ještě než se začneme soustředit na kapely, tak bych rád zmínil pár vět o areálu, prostředí a atmosféře zmíněného festivalu. Německo má jednu velikou výhodu, téměř v každém městě najdeme mládežnické kluby AJZ (Alternatives JugendZentrum), které jsou uzpůsobeny na pořádání koncertů, besídek a všech možných akcí a to celé v rukou místní mládeže. Pro přiblížení klubu si můžete představit něco jako útulnější Abaton. Proto i Sucks'n'Summer je pořádán v areálu, který spadá pod AJZ. Kromě klasického klubového prostoru, který sloužil jako místo pro prodej merchanidise vystupujících kapel, má totiž místní AJZ k dispozici stálé venkovní podium, kvalitní a útulnou backstage propojenou s tímto podiem, kryté sezení s barem kolem podia a větší dvoreček, který v tu chvíli byl uzpůsoben k prodeji jídla a merchandise. Celkově příjemné a domácké prostředí podtrhovaly koberce na trávníku před podiem. Jednoduše o několik kategorii příjemnější místo na strávení festivalu, než na které jsme zvyklí u nás někde uprostřed pole.
Na místo dorážíme kolem sedmé hodiny večerní za doprovodu celkem snesitelného deště, jenž nás doprovázel po celou dobu (pár hodin), kterou jsme strávili na tomto festivalu. Hned o půl hodiny později naskakují na podium War From a Harlots Mouth. Podpora domácích fanoušků je obrovská. Je znát, že Němci jsou na Harloty a jejich úspěch patřičně hrdí. I na kapele je znát, že je jejich vystoupení baví a řádně si ho užívají. Set byl téměř stejný, jako jste mohli vidět a slyšet například na Dead Town Festu v pražském Exitu, kdy tito cápci byli v ČR k vidění tuším naposledy. To znamená to nejlepší z obou desek Transmetropolitan a In Shoals. K závěru asi už nepřekonatelná Uptown Girl (samozřejmě v té novější verzi), samopal na závěr a jako bonus nový song z chystaného alba MMX. Jak jste mohli již číst v rozhovoru, WFAHM na nové desce začínají pracovat z 8-mi strunnými kytarami, čímž jejich sound neuvěřitelně těžkne a posouvá jejich tvorbu o notný kus dopředu. Od klasických hardcorových a matematických postupů se sunou mnohem dál – téměř se dotýkají postmetalové hutnosti a těžkosti.
Opouštíme okolí stage a přesouváme se k merchům krafat s slovenskými známými a místními návštěvníky. Mezitím si svoje na podiu odbydou 7 Seconds a začnou se chystat Despised Icon. Ten den je to jejich první vystoupení na posledním turné. Všichni řádně odpočinutí a spokojení. Show otevírají klasicky – All For Nothing. Následují pecky jako A Fractured Hand, Day of Mourning, Retina… Vesměs stejný set, jako byl k vidění na loňském Never Say Die! Tour a letošním Brutal Assaultu, jako přídavek klasický konec MVP. Set jako z učebnice. Pod podiem po celou dobu setu nekončící peklo, neustálý stage diving, moshpit, wall of death. Prostě odchod legendy jak má být. Dokonale načasovaný, precizní, živelný, profesionální. Despised Icon mohou svou kariéru uzavřít se vztyčenou hlavou a s miliony věrných a spokojených fanoušků u kolen.
Ve chvíli, kdy na podium naskakují The Black Dhalia Murder naskakujeme do auta a míříme směr ČR, doprovod nám dělá nekonečná průtrž mračen, která nakonec spláchla severní Čechy, mlha, jenž by se dala krájet a taký několik lišek a jedna myška (RIP pro ní i DI)

Není nad to si páteční podvečer zpříjemnit výletem k našim západním sousedům a okouknout, jak vypadá takový menší festival v režii německých pořadatelů. Proto jsme se rozhodli vydat se do malého města Leisnig, ležící na půl cesty mezi Chemniztem a Lipskem, kde se 5. - 7. 8. pořádal devátý ročník hardcore festivalu Sucks'n'Summer. Seznam kapel, tedy alespoň těch zaoceánských, které v tu chvíli obrážely Evropu v rámci svých turné, z poloviny odpovídal line-upu letošního Fluff Festu a částečně Brutal Assaultu. K vidění zde byly spolky, jako Converge, 7 Seconds, Cro-Mags, Miles Away, Nasty, Slap Shot, We Butter the Bread With Butter a mnoho dalších – viz lineup na MySpace. Nás ale páteční večer zajímaly jen dvě jména – War From a Harlots Mouth a Despised Icon.

Ještě než se začneme soustředit na kapely, tak bych rád zmínil pár vět o areálu, prostředí a atmosféře zmíněného festivalu. Německo má jednu velikou výhodu, téměř v každém městě najdeme mládežnické kluby AJZ (Alternatives JugendZentrum), které jsou uzpůsobeny na pořádání koncertů, besídek a všech možných akcí a to celé v rukou místní mládeže. Pro přiblížení klubu si můžete představit něco jako útulnější Abaton. Proto i Sucks'n'Summer je pořádán v areálu, který spadá pod AJZ. Kromě klasického klubového prostoru, který sloužil jako místo pro prodej merchanidise vystupujících kapel a bar, má totiž místní AJZ k dispozici stálé venkovní podium, kvalitní a útulnou backstage propojenou s tímto podiem, kryté sezení s barem kolem podia a větší dvoreček, který v tu chvíli byl uzpůsoben k prodeji jídla a merchandise. Celkově příjemné a domácké prostředí podtrhovaly koberce na trávníku před podiem. Jednoduše o několik kategorii příjemnější místo na strávení festivalu, než na které jsme zvyklí u nás někde uprostřed pole.

Na místo dorážíme kolem sedmé hodiny večerní za doprovodu celkem snesitelného deště, jenž nás doprovázel po celou dobu (pár hodin), kterou jsme strávili na tomto festivalu. Hned o půl hodiny později naskakují na podium War From a Harlots Mouth. Podpora domácích fanoušků je obrovská. Je znát, že Němci jsou na Harloty a jejich úspěch patřičně hrdí. I na kapele je znát, že je jejich vystoupení baví a řádně si ho užívají. Set byl téměř stejný, jako jste mohli vidět a slyšet například na Dead Town Festu v pražském Exitu, kdy tito cápci byli v ČR k vidění tuším naposledy. To znamená to nejlepší z obou desek Transmetropolitan a In Shoals. K závěru asi už nepřekonatelná Uptown Girl (samozřejmě v té novější verzi), samopal a jako bonus nový song z chystaného alba MMX. Jak jste mohli již číst v rozhovoru, WFAHM na nové desce začínají pracovat z 8-mi strunnými kytarami, čímž jejich sound neuvěřitelně těžkne a posouvá jejich tvorbu o notný kus dopředu. Od klasických hardcorových a matematických postupů se sunou mnohem dál – téměř se dotýkají postmetalové hutnosti a těžkosti. 
Opouštíme okolí stage a přesouváme se k merchům krafat s slovenskými známými a místními návštěvníky. Mezitím si svoje na podiu odbydou 7 Seconds a začnou se chystat Despised Icon. Ten den je to jejich první vystoupení na posledním evropském turné. Všichni řádně odpočinutí a spokojení. Show otevírají klasicky – All For Nothing. Následují pecky jako A Fractured Hand, Day of Mourning, Retina… Vesměs stejný set, jako byl k vidění na loňském Never Say Die! Tour a letošním Brutal Assaultu, jako přídavek klasický konec MVP. Set jako z učebnice. Pod podiem po celou dobu nekončící peklo, neustálý stage diving, moshpit, wall of death. Prostě odchod legendy jak má být. Dokonale načasovaný, precizní, živelný, profesionální. Despised Icon mohou svou kariéru uzavřít se vztyčenou hlavou a s miliony věrných a spokojených fanoušků u kolen. 

Ve chvíli, kdy na podium naskakují The Black Dahlia Murder naskakujeme do auta a míříme směr ČR, doprovod nám dělá nekonečná průtrž mračen, která nakonec spláchla severní Čechy, mlha, jenž by se dala krájet, několik lišek a jedna myška (RIP pro ní i DI)

PS: Hádanka pro vás - na jedné fotce je něco zvláštního. Přijdete na to, co to je? :-)

Články autora COREMUSIC

Palaye Royale umí být víc než jen teenage guilty pleasure, na Výstavišti byli výborní!

Když Palaye Royale řádí v Praze, nemůžeme u toho chybět. Jejich včerejší koncert v Malé sportovní hale jsme si tedy nenechali ujít. A nebyli…

Heaven Shall Burn s sebou do Fóra Karlín přivezou kvalitní support!

Dobře známí němečtí deathcoristé Heaven Shall Burn se vracejí na pódia. Hned z kraje nového roku vyrážejí na evropské turné a jako support…