Reportáže
8.-10. 8. 2013: BRUTAL ASSAULT (pátek); Jaroměř – pevnost Josefov
Přejít na obsah

8.-10. 8. 2013: BRUTAL ASSAULT (pátek); Jaroměř – pevnost Josefov

Po rozpáleném čtvrtku proběhlo chladné probuzení do ubrečeného pátku. Od rána josefovskou pevnost kropily lijáky v různých intenzitách, proto jsme se pod podium dostavili jen na pár interpretů. Do areálu jsme dorazili až na konec setu polských Hate. Ti se museli vyrovnat s nedávnou ztrátou baskytaristy (RIP). Jejich střednětempý deathblack (klasicky s warpaintem) opět neukázal nic převratného ve svém žánru a fanoušci se rozhodně neměli k žádnému pohybu.

Pak obloha zčernala a na podium vystoupili izraelští melodici Orphaned Land, kteří brutalovské podium znají jako své boty. Jejich etnické blízkovýchodní prvky se počasí evidentně nelíbily, protože v polovině první skladby se spustila monstrózní bouře s ukrutným slejvákem. Kdo mohl, utekl, kdo ne, vytasil pláštěnku a oddával se tónům těchto Izraelců, kteří svůj set nevzdali a neohroženě hráli dál. Bravo jim!

Když se již dostatečně vypršelo, na podium nastoupili francouzští romantici Alcest. Do českého povědomí se dostali zejména posledním albem Les Voyages de L'Âme z roku 2012, které zaujalo i notorické tvrďáky. Navíc po loňském představení evidentně zaujali natolik, že letos získali prakticky "prime time". Svým pomalým post metalem s blackovými prvky si překvapivě získali celé hlediště, které jako stádo hladových vlků toužilo po poctivé muzice a tu jim Frantíci dali jak na podnose. Křehká procítěná muzika působila jako nádherné zjevení!

Pro nás zbývali už jen dva vrcholy tohoto večera, a to ty švédské. Přiznávám, že z nahrávky mě mágové Meshuggah nikdy nezaujali. Při velkém boomu jejich placky obZen jsem vůbec nechápala všudypřítomné nadšení. Když ale odstartovali svoje vystoupení, tak alba-nealba, normálně mě dostali a určitě nejenom mě. Páni profesoři svým inovativním metalem z jiné galaxie naživo dokázali zaujmout a strhnout celý dav.

Mira: Po třech letech na Brutalu opět švédští profesoři těžké metalové hudby, Meshuggah. Ti se s tím nikdy nějak nepárali. Nastoupí na podium, odehrají ten svůj metal z jiné planety, zanechají za sebou v uších metalistů pěknou spoušť a zase z podia odkráčí. Typický Meshu set. Když bych měl srovnávat letošní vystoupení s tím z roku 2010, tak se jednalo o dva stejné přístupy. S tím rozdílem, že v pátek 9. 8. zahráli logicky i skladby z poslední desky Koloss.

Setlist: Swarm, Combustion, obZen, Do Not Look Down, Demiurge, Bleed, New Millennium Cyanide Christ, Mind's Mirrors,In Death - Is Life,In Death - Is Death, The Last Vigil.

if13

Na krajany In Flames se prostor pod podiem zaplnil ještě mnohem víc, ani špendlík by nepropadnul, jak všichni netrpělivě očekávali Anderse a spol. Tihle Švédové mají nespornou výhodu v tom, že jejich melodeathové songy prakticky zdomácněly a jsou tak chytlavé a svým způsobem si podobné, že zaujmou i posluchače, který je skoro nezná. In Flames však za obrovské podpory fanoušků, kteří s kapelou zpívali a pařili jako o život, udělali průřez svou bohatou dvacetiletou kariérou. „Rodinnou" náladu celého setu podpořili songy jako Trigger, Pinball Map nebo Cloud Connected, celou svou slávu uzavřeli za hurónských ovací skladbouTake This Life. Nemůžu nevzpomenout vtipné průpovídky frontmana Anderse, který vykládal, že se těší, až se v Německu ráno probudí s myšlenkami na Českou republiku se stojákem, který bude prý "giant" :) A prý že jsou Seveřani chladní a bez humoru!

Mira: In Flames jsem měl tu možnost vidět po třetí, takže jejich brutalovský set mám s čím srovnávat. A musím říct, že na Brutalu se mi jejich show ze všech zhlédnutých líbila nejvíce. Určitě k tomu přispěl křišťálový zvuk a velmi rozverná nálada Anderse. V setlistu mi trošku chyběla hitovka Only for the Weak, a vůbec Claymen je prostě nejlepší deska. Anders vše odzpíval na výbornou, včetně čistých linek, ale ke konci setu už bylo slyšet, že mu začíná přeskakovat hlas. Live se mi dokonce líbili skladby z poslední desky Sounds of a Playground Fading, kterou jsem tak nějak zavrhl.
In Flames jsou melodic metaloví velikáni, jejichž hudba je masově stravitelná a jejichž písně si zpívají celé davy, hlediště, stadiony.

Pro coreMusic to byla poslední akce toho večera a my jsme byli rádi, že jsme mohli ulehnout s luxusním pocitem po úžasných koncertech.

Setlist: Sounds of a Playground Fading, Where the Dead Ships Dwell, Pinball Map, Trigger, Cloud Connected, The Hive, Ropes, Fear Is the Weakness, The Quiet Place, All for Me, The Mirror's Truth, System , Deliver Us, Take This Life.

if213

Mira: Formace Amorphis s Carcass jsme viděli jen krátce, a proto nemůžeme podat plnohodnotné postřehy... Škoda setu Cult Of Luna. Po čtvrtečních nočních setech Whitechapel a Marduk jsme druhý noční tah už nezvládli.

 

REPORT ze čtvrka: http://coremusic.cz/reportaze/reportaze/item/5635-8-10-8-2013-brutal-assault

REPORT ze soboty: http://coremusic.cz/reportaze/reportaze/item/5663-8-10-8-2013-brutal-assault-sobota

 

FOTOGALERIE:

http://www.musicfoto.net/brutal-assault-2013-patek/

http://www.spark-rockmagazine.cz/brutal-assault-patek-9-8-2013

http://festivaly.poslouchej.net/fotky-Fotky-z-Brutal-Assault-v-Jaromeri-2736-1.html

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SHRNUTÍ Brutal Assault 2013

JÍDLO/NÁPOJE
Máme velkou radost z rozmanitosti stravy na BA. Italské těstoviny, pizza, turecká kuchyně, veganská kuchyně, kafíčka, dortíčky... konečně není celý fest jen o bramborácích, nudlích a hamburgerech. Nestalo se nám, abychom na pivo čekali dýl jak tři minuty. Tohle odsýpalo krásně.

ORGANIZACE
My jsme žádné chyby nepostřehli. Kdo už na Brutalu byl, ví, že kapely jedou jedna z druhou bez zbytečných prodlev. U vstupu to bylo taky vždy jakž takž. V řadě jsme stáli jen v sobotu ráno asi deset minut. DVDčko u vstupu s vybranými kapelami z loňského ročníku potěší.

POČASÍ
Jediné, co bylo vážně k nasrání, bylo počasí. První den ve čtvrtek nehorázné horko, v pátek potom bouřky a slejváky. Sobota byla ale už ideální, slunečno, teplota tak akorát, mírný vánek, paráda.

ZÁBAVA/ODPOČINEK
Kino s promítáním hororů, Marshall city stan se soutěžemi v hraní na kytaru, autogramiády. Moc toho zatím není, ale rok co rok toho Brutal nabízí víc a víc. Hodně stánků s oblečením a metalovým "harampádím".

KAPELY / TOP 3
Whitechapel
In Flames
Hatebreed

Dále Meshuggah, CLAWFINGER, Alcest, Hacride, DevilDriver, Fear Factory, Behemoth, WFAHM, Gojira

Články autora Ascela

* RYCHLÁ SOUTĚŽ O 2 LÍSTKY NA BIFFY CLYRO *

Do Prahy se vrací skotská rocková banda Biffy Clyro, která se představí už 7. června ve Velkém sále Lucerny. A my pro vás máme rychlou soutěž!…

Lady AnnaHell: Je toho ještě tolik, co chci znát a umět!

Anna Masojídková aka Lady AnnaHell je rodačka z Děčína, která si plní svůj sen. Od studentky politologie, přes cestu za velkou louží až po…