Reportáže
8. 8. - 11. 8. 2012: BRUTAL ASSAULT; Jaroměř – Josefov (středa - warm up)
Přejít na obsah

8. 8. - 11. 8. 2012: BRUTAL ASSAULT; Jaroměř – Josefov (středa - warm up)

Čtvrtek
http://coremusic.cz/component/k2/item/3784-brutal-assault-2012
Pátek
http://coremusic.cz/component/k2/item/3752-brutal-assault-2012
Sobota
http://coremusic.cz/component/k2/item/3772-brutal-assault-2012

 

Letos jsem dorazil do kempu v Josefově ve středečních dopoledních hodinách a na všechno jsem měl klídek a spoustu času. Nejprve jsem si obstaral pásku, aby se neopakoval zásek ve frontě z minulého roku. Poté jsem postavil stan a došel na menší nákup.

Okolo páté hodiny měli tu čest otevřít festivalové klání jihočeští temní rarachové Avenger. Objevili se na festivalu už potřetí, naposledy se tak stalo před dlouhými devíti lety v Hvozdu u Konice. Tahle banda je jistota pro konzervativní extrémně metalové fandy, jejich alba si drží poměrně vysokou kvalitu, a tak jsem byl zvědavý jaké bude živé podání. Rovnou se přiznám, že jsem byl celkem zklamán. Tympány nebyly téměř vůbec slyšet a zvuk nedal vyniknout tomu, co na nahrávkách dělá z Avenger nadprůměrnou kapelu. I přesto si vystoupení fanoušci pod pódiem užívali a kapela jakbysmet, čili problém pouze na mé straně.

Následovali další Jihočeši – podstatně koncertně aktivnější grindeři Ingrowing. Ty jsem víceméně přestal sledovat po vydání alba Cloned & Enforced (2006), kdy jejich živá vystupení začala postrádat potřebnou šťávu a přestala mě bavit. Tentokrát tomu bylo jinak... Za bicími úřadoval mnoho-bubeník Jirka (Uprise, Heaving Earth...) u kytary za Eddieho zaskakující Pufffy z Gride. Ingrowing pod pódium přilákali asi nejvíc lidí z kapel hrajících za světla, pokud ne rovnou za celou středeční produkci a já jen dodám, že naprosto zaslouženě. U mě si to po letech přehlížení vyžehlili.

Třetí v pořadí byli avantgardní art-metalisté Forgotten Silence. Ty jsem měl letos možnost vidět v Rock Café na zastávce jejich společného turné s Dying Passion na La Grande Amplify Tour 2012. Tentokrát byl celý set postavený na novince La Grande Bouffe. Nyní vystoupili v kompletní šestičlenné sestavě – o sólový zpěv se postaral Satyr a navrátilec Marty obsluhoval klávesy a synťáky. Živé podání novinky bylo bezchybné. Zvuk občas zahaproval, ale to jsem jim rád odpustil protože mám album už celkem slušně naposlouchané.

Švédové Engel plnili úkol zástupce středněproudé hudby, ač byli inzerováni coby melodický death/thrash. Kapela vedená kytaristou Niclasem Engelinem (In Flames, Gardenian) produkuje moderní rock-metalcore s předprogramovanými klávesami a elektronikou, ne nepodobný právě současným In Flames či Sonic Syndicate. Taková hudba je nyní celkem v kurzu. Zahráli ve čtveřici – absentoval kytarista Marcus Sunesson (The Crown). Na mě působili dost rozpačitě kvůli, pro mě poněkud diskutabilnímu, zpěvu Magnuse Klavborna. Přiznám se, že jsem s kapelou neměl tu čest až do tohoto vystoupení, i když jsem je už nějaký ten rok registroval. Rozčarováním pro mě byl především zpěv a´la "teplí mladíčci z MTV". Kvůli technickému problému zahráli jednu skladbu bez kytary a kupodivu téměř vůbec nechyběla – tolik je jejich hudba postavená na programovaných základech... Kapele nelze upřít profesionalitu a zapálení pro to, co dělají, ale to je asi tak všechno. Tak jako na Brutal Assault nepatří heavy metal, tak si myslím, že na něj nepatří ani kapely typu Engel.

Ostrované Anaal Nathrakh byli pravděpodobně největším lákadlem středečního zahřívacího večera a svou pozici s přehledem potvrdili. Má očekávání nebyla nijak vysoká, protože posledně se mi na Brutal Assaultu nelíbil zpěv Davea Hunta a kapelu prakticky nesleduji od vydání předposledního alba In the Constellation of the Black Widow (2009). Tentokrát bylo vše seštelované na výbornou, a to včetně zpěvu. Dave měl zraněnou nohu a berlí si dobře pomáhal při pódiové šou. Basu obsluhoval nestor extrémní hudby Shane Embury (Napalm Death, Lock Up), který v následujících dnech vystoupil s oběma zmíněnými kapelami.

Předposlední ROOT vystupili místo opozdilců Alcest. Toto léto jsem ROOT viděl už podruhé a je třeba zmínit že mají slušnou formu, protože se mi i tentokrát líbili. Potěšilo mě zařazení epických a pomalejších skladeb jako The Temple in the Underworld či The Mystical Words of the Wise a Necromancy z mé nejoblíbenějí éry. Nechyběly stálice Hřibitov, 666 a Píseň pro satana a také skladby z loňské novinky Heritage of Satan, která volně navazuje na období blízké debutu Zjevení.

Závěr středečního večera obstarali introvertní frantíci Alcest. Tato kapela se těší v posledních letech velkému hype (mediálnímu protěžování) a snad i zaslouženě. Jako poměrně konzervativní posluchač se k moderním trendům dostávám až s pořádným odstupem. V případě těchto shoegaze post-blackerů jsem k tomu ještě nedospěl, takže toto pro mě byla premiéra. V jejich případě zlobil zvuk, a tak pochybuji že toto vystoupení plně demonstrovalo (případné) kvality kapely. Líbily se mi zasněné instrumentální pasáže a řvaný zpěv. Ten čistý nezněl intonačně jistě a navíc obsahoval dost "na, na, na / la, la, la" což na mě neudělalo zrovna dobrý dojem...

 

TOP Brutal Assault 2012:

Středa 8. srpna 2012

1. Forgotten Silence

2. Anaal Nathrakh

3. Ingrowing

4. ROOT

 

Čtvrtek 9. srpna 2012

1. Arcturus

2. Swallow the Sun

3. Totem

4. Dimmu Borgir

5. Crowbar

 

Pátek 10. srpna 2012

1. Gorguts

2. Obscure Sphinx

3. Municipal Waste

4. Napalm Death

5. Morgoth

 

Sobota 11. srpna 2012

1. Norma Jean

2. At the Gates

3. Virus

4. Aborted

5. Incantation

6. The Safety Fire

 

Články autora K8

Prague Death Fest: Cannibal Corpse, Dying Fetus, Revocation, Aeon, Fallujah, GoatWhore a Malevolence, Praha - Meetfactory, 12.11.2014

Klubový extrémně metalový "koncert roku" tentokrát hostil velkokapacitní pražský klub MeetFactory, kam jsem až dosud nezabloudil. 12. listopadu…

10. 1. 2014: Kylesa, Sierra, Jagged Vision; Praha – Rock Café

První zastávka turné nadžánrové veličiny Kylesa za doprovodu dvou kapel z jejich stáje Retro Futurist Records přilákala odhadem dvě stovky…