Reportáže
After The Burial (usa), Monuments (uk), Circles (aus), Tides From Nebula (pl); Praha – Rock Café, 3. 11. 2014
Přejít na obsah

After The Burial (usa), Monuments (uk), Circles (aus), Tides From Nebula (pl); Praha – Rock Café, 3. 11. 2014

Ne dlouho poté, co se v Rock Café uskutečnil svátek progresivního metalu v čele s Animals As Leaders a Tesseract, který jsme vám společně s Geen zprostředkovali neotřelou formou (report zde), měli fanoušci osmistrunných kytar včera opět dobrou příležitost sejít se na stejném místě. Lákadlem byla tentokrát přehlídka poněkud tvrdšího ražení. V rámci svého evropského headline turné k nám zavítali oblíbení After The Burial, doprovázeni kolegy z Monuments, Tides From Nebula a Circles, kteří zastoupili odpadnuvší Dead Letter Circus.


TIDES FROM NEBULA

Přesně podle plánu zahájili večer naši severní sousedé Tides From Nebula. Přizvat k zahajování takového turné instrumentální post-rockovou kapelu byl zvláštní tah, nicméně přes brzký začátek měla polská čtyřka před sebou více méně slušný počet poslouchajících. Taky to uměla náležitě ocenit, když kytarista Adam Waleszyński sympaticky děkoval po každé písni. Ale my bychom měli děkovat jim. Jejich výkon byl výborný. Nechyběly kytarové plochy, neotřelé rytmy, extatické pohlcení plynoucí hudbou, zkrátka vše, co k tomuto žánru patří. Závěrečná návštěva kytaristů pod pódium byla jen třešničkou na tomhle bardzo fajném dortu. Rozhodně všem doporučuju na ně zajít! Kdo je včera nezastihl, ať se vypraví 7. prosince 2014 do Melodky v Brně. Trochu tajně mi mezi řečí navíc přislíbili, že se v březnu vrátí i do Prahy. Doufám, že spojí své síly třeba se 65daysofstatic.

CIRCLES

Od snových post-rockových nálad k macho muzice. Po přílivu z "Nebuly" nastalo mlácení do plných a na pódiu to výrazně ztěžklo, a to nejen kvůli tomu, že se k mikrofonu postavil chlap jako hora. Protinožci Circles přivítali publikum stylem "Hey, what up yo!". V tu chvíli mi docvakl i ten hiphop pouštěný v přestávkách mezi kapelami. Na tomhle místě jsem si zauvažoval o tom, nakolik vlastně všechny tyhlety djentový kapely připomínaj nu-metal. Schválně se nad tím sami zkuste zamyslet. Circles otevřeli set dubstepovými prvky (ty nesmějí chybět, že?) a pak už jsme pěli písně dokola, protože Perry Kakridas se překvapivě čistě rozezpíval a předváděl velmi slušný hlasový rozsah. Na druhou stranu, když se do toho opřel a zařval, vypadal jak z Alcatrazu. Celkově vzato se jednalo o příjemné vystoupení, které dobře vygradovalo songy As It Is Above a Responses. Rád se na ně někdy podívám znova, ale koncert roku to nebyl.

MONUMENTS

O něco větší porcí muziky nás měli nakrmit Monuments, poměrně protřelí průkopníci djentové scény z britských ostrovů. Jistě by si přáli představit nám své čerstvé album v plné síle, kdyby se ale hned na začátku nemuseli omlouvat, že odehrají jen čtyři písně s náhradním bubeníkem, protože ten jejich je zraněn. A to je opravdu velká škoda nejen pro ně (takto handicapovaní pravděpodobně hrají celé naplánované turné), ale samozřejmě i pro fanoušky, kteří se těšili na plnohodnotný nářez. Navíc oproti Circles působí Britové civilněji a uvolněněji a zpěvák Chris Barretto vnáší do tvrdých riffů svůj osobitý styl, takže bych si rád dopřál celých 40 minut. Čtyři položky na setlistu je bohužel málo, ale i tak se do toho Monuments pořádně opřeli a podařilo se jim naštěstí rozpohybovat i publikum, kde se konečně začalo hrát na ostré lokte. Zvedněme tedy palec nahoru za odhodlání a snad se naplní jejich slova „brzy se k vám vrátíme, silnější než kdy dřív". Prozatím se nedá nic dělat a přejme si, ať se bubeník dá brzy do kupy.

AFTER THE BURIAL

Tři kapely za námi a v Rock Café už se schyluje k vystoupení headlinera večera, After The Burial. Jaké bude rozuzlení té otázky, kterou jsem nastínil v recenzi na jejich nejnovější, podle mě trochu nedonošené dítko, Wolves Within (recenze zde)? Budou nové songy fungovat naživo? Nebo chtějí fanoušci slyšet jenom A Steady Decline, Berzerker, Your Troubles Will Cease...? Oboje platilo! Novinkový A Wolf Amongst Ravens zafungoval jako otvírák skvěle, ihned strhnul všechny přítomné a peklo otevřelo své brány za mohutného rachotu snad těch nejhlubších tónů, jaké lze v metalu slyšet. Úvodních pět minut předznamenalo, že to bude náročná hodinka hlavně pro oblast krční páteře, protože výzvu "Everybody headbang!" jsme včera zaslechli x-krát. A pak už jela jedna bomba za druhou: Cursing Akhenaten, My Frialty, Ometh, stařičká A Steady Decline, naproti tomu nové Anti-Pattern a Pennyweight. Nejžádanější skladbou ale snad navždy zůstane Berzerker. Tenhle výborný flák, navíc zahraný se 100% precizností, zbořil všechny zbylé zábrany a zapálil pod kotlem před závěrečnými Aspiration a Your Troubles Will Cease... Jedním slovem: paráda! Prostě After The Burial přijeli a zničili. O tom, jak jsme to zničili my, diváci, píšu v závěrečném odstavci, ale vězte, že pro moshpit nešel nikdo z účastníků kotle daleko. Rovněž potěšilo, že mezi fandy byla řada hudebníků, kteří si imaginární kytaru v první řadě předávali navzájem. Po koncertě jsem prohodil pár slov s baskytaristou Lerichardem Foralem, který prozradil, že je vlastně napůl Dán a napůl Čech (!). Bavili jsme se spolu o songu Pi, který se stal předmětem soutěžní otázky o lupeny tady na coreMusic: "Tenhle song jsme dávali dohromady velmi specifickým způsobem, a přesto, že je to 72 číslic, učili jsme se to vlastně jen několik dní, po částech. Nebyl to takový problém. Vlastně si na internetu můžete přečíst, jak to celé je. Ten song má ale jedno tajemství, na které musíte přijít," (redakčně upraveno, pozn. red.). Tak schválně, kdo z vás na to přijde.

Jak jsem psal o překvapivě handicapovaných Monuments, musím zmínit jeden ještě překvapivější handicap, který se ale ukázal být na opačné straně mince. Přátelé, co měl znamenat ten stěží do poloviny zaplněný sál? Přišlo mi, že lidí před startem ATB dokonce ještě ubylo! Když se Anthony Notarmaso na samotném začátku setu díval hluboko do sálu, jak má ve zvyku, zřejmě si tentokrát říkal "Kde sakra všichni jsou?". To je trochu ostuda. Čekal jsem zaplněné Rock Café, těšil jsem se na mohutné circlepity, dokonce i na crowdsurfing bylo málo lidí! Holt asi pondělí nebo chytrá vyčkávací taktika a sledování situace okolo zkráceného setu Monuments. I když turné působilo spíše skromným dojmem (například i zvučení si členové kapel obstarávali vesměs sami), zasloužila si pražská zastávka větší účast. No alespoň tentokrát nemusím psát o vydýchaném vzduchu a omdlévání.

Tahle hudební přehlídka tří světadílů v Praze tak skončila bohužel trochu rozpačitě. Poláci překvapili, Australané neurazili, na Brity se těšíme do příště a Američané nás zadupali do země. Češi se ale svoji slabou návštěvou příliš nevytáhli. Budeme doufat, že si to příště žádná z kapel nerozmyslí a my je budeme moci uvítat v naší lepší formě.

 

 

Články autora Jiří Popelka

V Underdogs zahřměli Aviana, InVisions, Rising Insane, Lighthouse Keeper a Severals!

Tak už se nám to sem zase pěkně hrne! Koncerty po covidu prší jeden za druhým, ať už jde o nově domluvené akce nebo ty několikrát přeložené.…

LANDMVRKS: Zpětná vazba na novou desku je desetkrát lepší, než na tu předchozí!

Jen pár dní po vydání alba Lost in the Waves padala na adresu francouzských LANDMVRKS slova chvály, ba dokonce létala vzduchem písmena AOTY (Album…