Reportáže
Akce roku?? Švédové v čele s The Unguided smetli dejvickou Klubovnu!
Přejít na obsah

Akce roku?? Švédové v čele s The Unguided smetli dejvickou Klubovnu!

Uplynulo hodně vody od doby, kdy jsem byl jako „redaktor“ na nějaké akci. Musím říci, že jsem si tentokrát nemohl vybrat lepší dobu a hlavně akci. Metalcore umřel a lidé se vracejí ke kořenům a ten pravý metal se opět hlásí o slovo. Dnešní jízda byla v malém, sympatickém klubu jménem Klubovna (ne, to nemá nic společného s Klubovnou, díky!) a byl to čistý nájezd Švédů, kteří nám opět dokázali, že umí vařit hudbu z těch nejlepších surovin a hlavně s citem. Ono dnes je to hrozně těžké se zavděčit všem, ale zde se na to nehrálo. Žádné drakary a ani Thorovo kladivo, ale moderní ukázka všeho, co se dnes sluší a patří. Nebudu zde dlouze popisovat celkové dojmy a ani co bylo ok a co ne. Ono totiž není ani moc co vytýkat. Další stranou mince je fakt, že dnes reporty nikoho moc už nezajímají, protože uši máš jen jedny a je těžké být objektivní.

Jako první hrála kapela Beneath My Feet, kterou jsem bohužel nestihl. Jsem už pracující, protože ta hudební novinařina prostě nevynáší a já musel díky povinnostem zůstat ve své práci, ale říká se, že jsou super a já si důkazy musím potupně sehnat sám. Lítost je možná na místě.

Další hudební těleso jsem již viděl! To na mou duši přísahám a jak by řekl legendární Kára: „měl jsem tam bejt už 4 minuty“. Švédsko se vyznačuje velmi citlivým přístupem k metalu a já se nebojím tuto zemi nazvat továrnou na hudbu. Surovost střídala něhu a vše se tak hezky předávalo mezi sebou, že jsem se načapal, jak si poklepávám hlavou. Ano, poklepávám. V Eyes Wide Open jsem chvilkami slyšel Scar Symmetry a chvilku zase Threat Signal, ale všechno bylo skvěle složené a pokud o víkendu nemáte co dělat, tak si to dejte např. k běhu a uběhnete podle mě celé město.

Po krátké pauze se představili dEMOTIONAL, kteří i přes technické potíže (nefungující mikrofon pro cleany a pivo vylité v prodlužce) ukázali, že dva zpěváci nejsou stále na obtíž. Vysekaní pánové ukázali, že kromě svalů mají i skvělý humor a skvělý půd sebezáchovy. Ono přes tyto věci, které jistě znepříjemní celý set, se dá krásně přenést formou humoru a pak vytesat do tuhého ovzduší show, která ze zadku zvedne i invalidu.

Zde je zlatý hřeb večera. The Unguided. Jako neznalec jsem šel na něco, o čem jsem nikdy neslyšel, a až pak jsem byl random návštěvníkem poučen, že se jedná o členy legendárních Sonic Syndicate. Jak bylo řečeno, stalo se. Tato jízda byla bez kompromisů. Bez potřeby znalosti tohoto švédského uskupení. Pozřený osobitostí jak kapely, tak i hudby samotné jsem si říkal, jestli tohle třeba nebude jedna z nejlepších akcí letošku. Asi i jo, drahý čtenáři. A ano, pamětníci by jistě Sonic Syndicate slyšeli, protože tam fakt vlastně byli!

Konec dobrý, vše dobré. Jak jsem již předesílal, nemám v plánu něco rozepisovat, ale tohle za těch pár vět stálo. Každý by občas měl jít na něco, co fakt nezná. Možná pak najde nové oblíbené kapely jako já, protože tato akce mi opravdu naplnila playlist. Děkuji promotérům, klubu a hlavně kapelám, kteří dokázali můj skeptický pohled na moderní hudbu zlomit. V době přehnaně oslavovaných "architektonických" kapel je tato surová, ale zároveň moderně promyšlená tvorba jako náplast, kterou potřebujeme.

Články autora Jonathan

Slipknot v O2 Areně? Špatný zvuk pro zvučné jméno!

Slipknot jsou tělesem, kteří zvěstují své metalové evangelium již téměř 20 let a určitě nemá smysl zde nějak sáhodlouze rozepisovat jejich…

Letošní MetalFest v Plzni bude ve znamení zvučných jmen!

Západočeská metropole bude v obležení takových jmen jako Cradle of Filth, SepticFlesh či Amon Amarth. Toto je ale slabý výčet celkové soupisky,…