Reportáže
Baroness dovezli metal jak sviňa!
Přejít na obsah

Baroness dovezli metal jak sviňa!

Minule hráli na Strahově v 007, tentokrát 17. 3. 2016 v LMB. Americká parta Baroness se do Prahy vrátila poprvé po komplikující bouračce a přivezla nejen nové album Purple, ale také elektrizující show.

Deska Purple je nejkratší a zároveň jednou z nejlépe přijatých desek v historii Baroness. Jedná se o pevné propojení nahuštěného tvrdého rocku, klasických metalových ingrediencí a chytlavých popovějších motivů. Na desce hudba funguje výborně, na koncert se tedy bylo proč těšit. Jako předkapela vystoupilo švýcarské stonerové duo Closet Disco Queen a i svou stěnou aparátů, klasických kytarových riffů a hrnoucích bicích publikum solidně načli. Kapela nepůsobí příliš dlouho, ale vypadá to, že má našlápnuto dobře – i přes nízký počet členů se davu v LMB nezalekli a sázeli to na výbornou. Už předkapela ovšem trpěla zvukem na půl plynu.

Baroness na sebe naštěstí nenechali dlouho čekat. S krásným motivem na zdi za zády nastoupili na stage sebevědomě a rozevlátými vlasy (samozřejmě až na plešatého Johna Baizleyho). Nešlo se ubránit pocitu, že na stage LMB právě dorazil metal jak sviňa. Již od začátku spustili naplno a bylo naprosto jasně vidět, jak mezi davem a kapelou srší energie. Pánové toho moc nenamluvili, ale zato rozhazovali dramatické pohledy na všechny strany. Kdo kdy poslouchal Baroness, tak ví, že se kapela nebojí klasických metalových klišé harmonizovaných kytar – a okázalé „kytarové souboje“ byly nedílnou součástí energické a bezprostřední show, kterou by jim mohla závidět leckterá mladší sebranka. Veškeré pochybnosti o výkonech kapely, která prošla rekonvalescencí po bouračce a změnou line-upu, se rozpustily již během prvních kousků.

Setlist byl zejména složen z písní z Purple a Yellow&Green, Red a Blue zůstaly lehce opomenuty až na snad jeden zářez v setlistu za každou (z Red to byla celý koncert fanoušky požadovaná Isak). Nové kusy z Purple fungují i naživo výborně a rozezpívaly a rozhýbaly publikum na výbornou, Yellow&Green bohužel místy lehce pokulhává. I přes občas skočná disko tempa – nebo možná právě kvůli nim – byly tyto kusy vyloženě „buď a nebo“. Ať už se ovšem hrálo z kteréhokoliv období, velkou spoustu písní předjímaly prodloužená intra a mezi množstvím písní také během ladění kytar nový basák Nick Jost bavil publikum hrou na syntezátor. A v tom také paradoxně tkví první nedostatek koncertu – hudba měla odpich solidní, ale prostoje mezi písněmi občas až příliš publikum zklidnily. Kdyby se hrály víc energické pecky v rychlejším sledu za sebou a setlist byl postavený trochu jinak a rozdělený na celistvější segmenty, možná by to nebylo na škodu.

Druhým nedostatkem byl zvuk. Všeobecně se ví, že LMB je prostor problematický a již předkapela trpěla na zvuk na půl plynu. V případě Baroness se zvuk zlepšil, stále mu ale něco chybělo. Místy se sléval do nečitelné koule, místy zněl mírně vykastrovaně a – ačkoliv to je velmi subjektivní – mohl být i více nahlas. Velká škoda, protože bylo znát že na pódiu do výkonů kapela vkládala duši a srdce. Intenzita kapely a zvuku z beden tak úplně nelícovala...

Baroness v Praze dokázali, že je jen tak něco nezastaví. Po vydání vynikající desky přijeli sebejistí a bombastičtí a publiku dali maximum – tempo koncertu ale místy kvůli prostojům pokulhávalo a také zvuk kapelu táhl zpět. Jedná se ovšem o zatraceně solidní zážitek, které nelze než doporučit.


80/100

Články autora Honza Čapek

Nový videoklip kapely Corposant - Consequences

Progresivní brněnské kapele Corposant vychází čerstvé video k titulní skladbě z EP Consequences. Točilo se v Brně na Flédě a na Melodce,…

​Cult of Luna s Julie Christmas – Vrchol všeho

Pár měsíců zpět jsem si říkal „Co se vlastně stalo s Julie Christmas?“. Po třech solidních deskách s Made Out of Babies, hostovačce na…