Reportáže
CM REPORTÁŽ: Fajtfest EU Edition 2021
Přejít na obsah

CM REPORTÁŽ: Fajtfest EU Edition 2021

Fajtfest, festival, který to v roce 2021 nevzdal a přes všechny možné komplikace jsme se ho dočkali ve velkém měřítku!

Lidé, kteří za ním stojí do toho museli vložit velké úsilí a to i přesto, že to k nám bohužel nezvládli Hacktivist s Bleed From Within.
Celý ten line-up tak ukončilo obrovské jméno "Jinjer" a to fakt ceníme! A komu jinému poděkovat než hlavičce Fajtfestu, Bobovi!


PRVNÍ DEN:
Čtvrtek byl pro mnohé opravdu tím temným a divokým dnem!
Areál nám dopřál mnohá zákoutí, na které jsme již zvyklí! Po organizačních věcech jsme se dočkali premiéry Freakvencies a je super, že dostali tenhle prostor, protože se na ně přišlo mrknout už ve 3 hodiny mnoho lidí a přátel, kapele přejeme jen to nejlepší do budoucna!
Samozřejmě jsme přišli mrknout na Straight, Meresiew a Pork Soda, na kterých bylo vidět, že si to tam prostě užili a od každé jsme se dočkali jiné energie, lidí přibývalo! Né každý tu mohl pařit už od začátku, i od nás z redakce dorazili někteří až po práci.
Deathcore je v našich žilách a ještě tam dlouho bude proudit a tak nastoupili Victims s blackened příchutí, kterou zkrátka milujeme! V moshi se hned přidalo na tempu a všichni věděli, že čiré zlo ale teprve přijde na stage!
Mental Cruelty, jedna z rostoucích hvězd v deathcore scéně se dostala na tento ročník Fajtfestu v plné síle. Mohutné growly obrovského frontmana naprosto vyrazily dech nejednomu člověku pod pódiem. S Luccem jsme měli několik příležitostí, v průběhu celého festivalu, pokecat a za vzhledem bodybuildera pokrytého krví je hrozně milý člověk. S otevřenou pusou jsme si pěkně u toho zamoshovali, zdá se, že to kapela přivolala černá mračna, které přišly po programu téhož dne.
Within Destruction zavírali hlavní stage hned po Mental Cruelty. Když bychom ale tyhle dvě deathcorová jména měli porovnat, tak bychom řekli, že MC předvedli o něco přesvědčivější výkon. Jejich set byl ale samozřejmě plný energie a pod stagí se pěkně prášilo v moshi!
O afterparty se ten den postarali Rage Against The Machine (Tribute kapela), při které bohužel někdo vylezl na bar s úmyslem stagedivovat, nicméně na to nebyl nikdo připraven a propadl na zem, kde ležel v bezvědomí. Doufáme, že se nestalo nic vážného, přejeme brzké uzdravení a musíme vyzdvihnout profesionalitu místních zdravotníků. Kvůli tomuto incidentu bylo zrušeno představení DJ Čističe a Nu-Friends byli přesunuti na sobotu.
Nad ránem se ještě přihnal test pro všechny zdatné stavitele stanů. Velice vydatná bouřka rozdělila kemp na dvě skupiny. První skupina vylévala potopu ze stanů, za pomoci kelímků od piva. V první skupině byste našli našeho šéfredaktora, Mattyho. Druhá skupina, kterou zastupoval redaktor Michal, pilně sledovala předpověď počasí několik dní dopředu, stan nechali doma a ustlali si v autech.


DRUHÝ DEN + FOTKY
Crouch odstartovali opravdu dlouhý a nabouchaný line-up a věřte mi, že ten den měli všichni nějak moc energie!
Bad Victim nám dorazili zahrát death metal, který se moc často na stagi neobjevuje, ale v tom bych neviděl problém, byla to pro nás nová zkušenost.
Možná to nebylo pro každého, ale jak se říká, každý si najde to svoje a BV si přišli odehrát set, který si svoje posluchače rozhodně našel!
Stellaris, nová krev na scéně! Kapela měla svou premiéru na Fajtově kopci a my jsme na to vlítli. Svůj nástup již měli před mnoha lidmi a bylo vidět, že se to kapela snažila hodně tlačit kupředu.
Ať už se jedná o kapelu, o které se teď hodně mluví nebo ne, je nám to v celku jedno, pro nás byl důležitý výkon. Ten byl super, na kapele bylo vidět, že si to moc užila, akorát nás mrzelo zpracování zvuku, za které pravděpodobně kapela ale nemůže.
Depression Island v čele s charismatickým frontmanem, předvedli show s technickými problémy, které vám řekli v našem story na IG, sledovali jste to? Kytaristovi Víťovi bohužel vynechávala vysílačka na kytaře, takže byli diváci ochuzeni o takových 20% melodických linek, nicméně je to nezastavilo a toho si vážíme. Taky to nebyly jediné technické problémy festivalu. Koncertů jsme slyšeli už mraky a musíme uznat, že se kapela žene čím dál výš a my jim to přejeme!
Kapele Stercore se chceme omluvit, ale bohužel jsme v době jejího koncertu dělali rozhovor s kapelou Moments a GHØSTKIDEM. Z doslechu jsme se ale dozvěděli, že v moshpitu bez nás nic nechybělo a nikdo si naší absence ani nevšiml.
Silent Generation, to byla čistá energie a neuvěřitelný hype! Tato kapela, která se v žánru deathcore představuje již několik let na české scéně, nemohla na Fajtfestu chybět. Beatdowny nenechaly nikoho stát opodál a mocný moshpit se rozrůstal za zvuku nově vydaného songu Represent! Kdo od nich ještě nedostal na prdel, těšit se na ně může třeba na parádní srpnové akci Death Coffee Party!
Moments z Belgie, neokoukaný hardcore! No panečku, nejen že hoši s námi dali kus řeči a bylo to skvělý, ale předvedli velmi akční show, na kterou jsme fakt rádi dali tanečky v kotli
a rádi si to dáme znovu! Dobrý výběr!
Sushi, bývalý člen kapely Eskimo Callboy se objevil na Fajtu poměrně brzy a celý pozitivní s námi udělal parádní rozhovor! Samozřejmě na něm byla vidět nervozita, která se bohužel ukázala i na živém vystoupení. Občas nechytl čistý vokál přímo na tónu, ale my mu to nemůžeme mít za zlé. První koncert po necelých dvou letech a úplně první jako GHØSTKID! Vystoupení bylo ještě vylepšeno spojením s Luccem z Mental Cruelty při písni This Is Hollywood.
Legendární Decapitated, kteří jsou známí po celém světě si ten den vybrali Fajfest a udělali dobře! Dočkali se mohutných circle pitů a v lidech se to začlo nějak ještě víc probouzet!
Frontman má říz a kapela je na scéně už od roku 1996! No, mnohdy byste neřekli, že se jedná o technický death metal, nám se to prostě líbilo! Kdykoliv a kdekoliv, už se těšíme na nášup!
Program main-stage ukončil Redzed, nejposlouchanější interpret v České republice na Spotify. Jeho vystoupení? Rave in the Grave, bitches! Publikum omládlo a “No karate in the pit” zákon skončil.
I naši redakci jste tam mohli potkat.
Na hřeb večera se program přesunul do Ski Baru, kde si náš Jirka Popelka, kterého můžete znát z kapely Fall from Everest, rozbalil svůj DJ pult a rozjel brutální párty. Písně znal každý a sami se divíme, že Ski Bar přežil. O circle pity i wall of death nebyla nouze. Do stanů jsme šli již za světla, zpěvu ptáků a s nostalgií v srdci.
TŘETÍ DEN:
A jdeme do finále, po hodině spánku po after jsme byli už na nohou a dali si pořádný kafe, protože i třetí den byl zkrátka jeden velký nářez!
Eponine byla pro nás velmi neobvyklá kapela na kopci, která začala jako první ten den a po ní hned skvadra z Budějovic, no kdo jiný než MAAEčka, podruhé na Fajtu, poprvé s novým frontmanem.
Nový songy zkrátka zněly skvěle a Radek (Frontman) byl opravdu velkým přínosem do kapely! Kdo neviděl, jeho chyba!
Tolik premiér, že to není ani možné, protože další byla i pro Hillside, to je takový ten poctivý metalcore, který prostě nikoho neurazí! Takže jsme zvědaví kam to hoši dotáhnou, stejně tak jako Stellaris a Freakvencies!
Další následovali Abbie Falls, které bychom snad ani nemuseli představovat. Nicméně jejich sestava byla pro Fajtfest přikořeněna. Za krásnou baskytarou od Honzy z Aviator Guitars skákal Vojta Pačesný, kterého můžete znát jako bývalého kytaristu Mariny a za bicíma seděl bubeník z No Face No Case.
Hopes jako vždy skvělej hardcore. Hraje jim to skvěle a mně osobně se mi, jako muzikantovi, líbilo, že jako jedna z mála kapel tam měla aparáty a snad skoro jako jediný je zvučili. Pro někoho maličkost, pro mě věc stability a kvality. Potlesk. (Michal)
Přežili jsme Distant? Ne! Upřímně, to bylo tak správně zlý až to bolelo, samozřejmě v moshi a při breakdownech a dočkali jsme se i několika featů od frontmanů z Paleface a Mental Cruelty. Došli nám síly? No možná, ale my se nikdy nevzdáváme!
Přes kopec se přehnal Ektomorf a všichni už vyhlíželi Tatianu z Jinjer, velkolepý headliner, který se na Fajtfestu objevil už po třetí!
Začlo se na čas a populární zpěvačka na nás vlítla a rozjela popravdě velmi kvalitní show! Všechno tu běželo jako po másle a my tu show sledovali ze všech možných úhlů! Trošku chyběl pohyb dole mezi lidmi, ale spousta z nás byla unavena, byl pěkný hic!
Nakonec nám celý festival na hlavní stagi uzavírala kapela Paleface. K tomu kapela oznámila, že se vrací s Distant a Mental Cruelty do České republiky v jedný tour a my se jen podívali na sebe a řekli jsme si, že to bude teprve náš konec!
Kapela vyždímala poslední energii z lidí a vlastně sama s Mental Cruelty a Distant ukončila samotnej program, protože tam všichni zmíněný naskákali a ještě sami poděkovali organizátorům akce, kteří tam taky vyskákali a udělali si s lidma fotku! Nakonec jsme zazpívali Marvinovi z Mental Cruelty k narozeninám, poděkovali technikům a ty se pak vrhli na úklid stage.
Kdo ještě žil, mohl jít zaskákat na pecky od Limp Bizkit, Korn a dalších v podání Nu-Friends a ještě odvážnější na afterparty Klubovny.
Jsme rádi, že jsme jako redakce na tomto ročníku mohli pro vás vytvářet speciální content, rozhovory s kapelama, pozdravy a tu šílenou afterparty, které se zhostil náš DJ satysvleckou!
To co jste tam předvedli, bylo něco naprosto neskutečnýho a bavilo nás to od začátku do konce, takže děkujeme všem, co dorazili a po té dlouhé době konečně zapařili a viděli se s námi!
A kdo ví, třeba se Jirka vrátí příští ročník!
Již teď můžeme samozřejmě říct, že se v blízké době dočkáte rozhovorů s Within Destruction, Moments, Jinjer a s Ghostkid, tak nás nezapomeňte sledovat, ať vám nic neunikne!

PŘÍDAVEK OD HONZY:

Konkrétně mě ze zahraniční scény zaujali GHØSTKID, Moments, či Decapitated. Z české scény mě konkrétně oslovili Depression Island, kteří si mě získali svou neuvěřitelnou sílou, ačkoli jsou to opravdu mladíci. Dále třeba Stellaris melodickým zpěvem v čele s Nicol.

Mohl bych takhle pokračovat, ale spíš bych doporučil neváhat a příští rok tento festival určitě navštívit. Atmosféra byla nejen přátelská, ale až skoro rodinná, je super, když se ráno po prvním dni potkáš s většinou interpretů a ti mají stejně zalepené oči jako ostatní a nepotřebují extra privilegia na fesťáku.
Každý si tu najde své a určitě bych se nebál Fajtfest doporučit širšímu okruhu posluchačů!

Děkujeme ještě jednou Fajtfest Crew, Bobovi!

Napsal: Matty, Michal, Zbyněk, Simča, Honza
Fotila: Marcela Holotová

Články autora Matty Vaněk

Bullet For My Valentine vypustili páru v novém klipu Rainbow Veins!

Bullet For My Valentine vydali klip k pořadí již čtvrtému singlu z jejich chystaného alba, které vychází 5. listopadu. Klip k onomu singlu „Rainbow…

POZVÁNKA: Nejčistší forma temnoty a utrpení - akustický koncert Amenry!

Nejčistší forma temnoty a utrpení – tak by se dal přiblížit nadcházející akustický koncert Belgičanů Amenra. Akustická show je náhradou…