Reportáže
CRYPTOPSY + INGESTED - Melodka
Přejít na obsah

CRYPTOPSY + INGESTED - Melodka

CRYPTOPSY (CAN), INGESTED (UK), NIGHTRAGE (SWE,GRE), GLORYHOLE GUILLOTINE (USA) – neděle 19. května 2019 – Brno – Melodka

Brněnská klubová jednička Melodka nám připravila další lahůdku – kanadskou legendu hyperblastu CRYPTOPSY v doprovodu další stoupající hvězdy v podobě INGESTED z Velké Británie. Obě zmiňované kapely jsou poslední dobou hodně koncertně aktivní, CRYPTOPSY hráli v ČR naposledy před půl rokem a INGESTED dokonce přímo na Melodce za poslední dva roky už potřetí, ti už jsou zde tedy jako doma. Den před akcí v Brně navíc stejná sestava rozdrtila Chrudim, takže i tento fakt (a krom toho i víkendový NTEY fest fest nepochybně taky stáhl několik fans) se pravděpodobně projevil na nižší účasti, přeci jen takovéto dvě supr kapely by si zasloužily větší podporu než cca jen stovku platících. To byla naštěstí jen jediná kaňka na jinak skvělém večeru.

Akci otevřeli s úderem osmé hodiny večerní GLORYHOLE GUILLOTINE. Poměrně neznámé a mladé seskupení z Chicaga. Pomalý začátek, old school zpěv...copak to asi bude? Naštěstí se song za chvíli rozjel a týpci pokračovali spíše ve středním a rychlejším tempu. Krátké a úderné songy, nicméně spíše průměrný grind/death nášup se slabším zpěvem, který nijak zvlášť nevybočoval z dané škatulky a dá se říct, že příliš nepřekvapil, ale ani nezklamal. Klasickej otvírák, který nenadchne, ale ani nezklame.

Druzí v pořadí, netradiční švédsko-řecké seskupení zvané NIGHTRAGE ovšem tento večer působil jak pěst na oko. Melodický deťík se spoustou vyhrávek a s ukřičeným zpěvem sem dnes opravdu vůbec nepasoval. Před CRYPTOPSY a INGESTED by člověk čekal pořádný nášup. Tohle fakt nebylo pro moje rozmlsané ušní bubínky a nebyl sem sám, kdo velice brzy opustil „taneční parket“ a šel raději na pivo a pokec s přáteli. Tohle bylo od tour managera docela šlápnutí vedle.

Večer tedy jako by pořádně začal až s nástupem co-headlinera INGESTED. Tihle britští zabijáci hned od prvního tónu nenechali nikoho na pochybách, že jestli má někdo alespoň trošku držet krok s božskými CRYPTOPSY, budou to právě INGESTED. Plac se okamžitě zaplnil a začalo se pogovat. Zabijáckej zvuk obou kytar, kulometné bicí a zasekávané pasáže přesně tak, aby si mohl každý správný fanoušek brutal deathu zatřepat hlavou. INGESTED každým dalším koncertem rostou a stává se z nich opravdu první liga (dnes asi už nejen) evropského brutal deathu. Sice se jim říká „Králové slamu“, ale v jejich podání nejde o žádný nudný 100krát ohraný slam kolovrátek, ale o naprosto propracovanou brutální, ale zároveň vysoce inteligentní muziku, místy mi některé pasáže daly vzpomenout na nejlepší léta kultovky DYING FETUS z konce 90. let minulého století. Frontman Jay to s fans pod pódiem opravdu umí a kotel pod ním se každým dalším songem hezky rozrůstal. Jelikož se jednalo o poslední koncert na tomto tour, členové ostatních kapel (především pak týpci z CRYPTOPSY – očividně dost pohodáři) jim na poslední song připravili malé překvapení, když kytaristovi odnesli stojan s mikrofonem a dali ho basákovi (ten pak chudák nevěděl, co s ním) a především pak postupně zdělávali činely bicmanovi, až ten úplně bezradný ke konci songu prakticky neměl na co hrát. Dobrá prdel a celá Melodka se dobře bavila. Každopádně klobouk dolů před výkonem této pětice z Manchesteru, laťka před CRYPTOPSY byla nasazena opravdu vysoko!

Co říct ke kanadské legendě CRYPTOPSY? Snad už všechno bylo řečeno a napsáno. Nicméně zvědavost před prvním songem byla obrovská – jak se vypořádají s vysoko nastavenou laťkou od INGESTED? Jaký budou mít zvuk? Jak se vypořádají s nepřítomností basáka Oliviera (momentálně pendlujícího mezi nima a CATTLE DECAPITATION)? Jak se podaří jej nahradit v osobě Dominica (jinak hrajícího např. v ION DISSONANCE) A jaké songy budou hrát? Takže po pořádku: s vysoce nastavenou laťkou se vypořádali statečně a ještě ji o kousek zvedli. Ad zvuk – z počátku byl malinko zahuhlaný, ale naštěstí se to časem zlepšilo a pak už to byl pořádný brutal. Vypůjčený basák Dominic si užíval celý set a předvedl maximální výkon, takže ani nebylo poznat, že není právoplatným členem kapely. A songy? K mé (a asi nejen mé) velké radosti se dostalo především na kultovní desku „None So Vile“ z roku 1996, ze které zahráli většinu songů. Z posledních dvou mini „Toms“ zahráli tuším jen 3 songy, ale i ty skvěle zapadly do konceptu celého brutálního a nekompromisního setu. A nezapomnělo se ani na kultovku „Cold Hate, Warm Blood“ z alba „Whisper Supremacy“. Nejen já sem si pod pódiem s chutí zapařil, na tohle se prostě nedalo jen tak stát – tak neskutečný příval energie a brutality zároveň – tohle prostě umí jen tito kluci kanadští. Za bicíma samozřejmě exceloval Pan bubeník – tedy Flo – i s přibývajícími léty nic neztratil na svém umu, spíše naopak – ne nadarmo se řadí mezi nejrychlejší bubeníky na světě a samozřejmě nosí i „značku“ Sick Drummer. A zpěvák Matt? Je až neuvěřitelná jeho proměna z milého usměvavého chlapíka s brýlkama u distra na zamračeného agresivního řvouna na pódiu. Od spousty lidí sem na jeho vokál slyšel kritiku, ale za mě cajk, už jen vzhledem k předchozím ne příliš vyvedeným zpěvákům z minulosti kapely. Navíc Matt umí dobře komunikovat s obecenstvem, prostě frontman na správném místě. Také u poledního songu CRYPTOPSY (a vlastně posledního válu celého tohoto tour) sme se dobře pobavili, to když členové ostatních kapel vyběhli na pódium jen ve spoďárech a začali pařit, na některé z nich byla opravdu „radost“ pohledět. Borci z CRYPTOPSY taky museli celkem potlačovat smích, divím se, že ten song vůbec nakonec dohráli. Zábavná třešnička na velmi chutném dortu na závěr. No a to je konec, jeden z nej koncertních zážitků letošního roku je za námi, co nám přichystá MelodkaMelodka na příští měsíce? :))

Články autora COREMUSIC

Secrets of Separation chystají online koncert

Stýská se vám po koncertech a chtěli byste si to alespoň trochu vynahradit? Máme pro vás řešení! Secrets of Separation chystají na ponděli…

Nová Chmelnice se po zásahu After the Burial otřásla v základech! Předskakovali jim Polar, Make Them Suffer a Spiritbox.

Večer otevřela poměrně nově zformovaná prog kapela Spiritbox (ex-Iwrestledabearonce). Kapela se zpěvačkou v čele má na svém kontě zatím jednu…