Reportáže
Čtyřdenní Rock for People 2022 odpálili výborní Biffy Clyro!
Přejít na obsah

Čtyřdenní Rock for People 2022 odpálili výborní Biffy Clyro!

Zdravíme vás z dosud největšího ročníku hradecké stálice mezi festivaly! Že je šestadvacátý Rock for People zlomový, je v areálu znát zejména díky velikosti pódií a jejich počtu. Už včera bylo v Parku 360 solidně plno, a to zatím ještě nezačala produkce na té nejmonstroznější stagi. Matty se hned dopoledne vrhnul na náš první rozhovor, konkrétně se zpěvačkou Charlie z As Everything Unfolds. Během dne jsme si povídali také s Idles, takže už teď se máte na co těšit.

No a pak už to vypuklo! Od show oblíbené gothic/emo kapely Creeper, která svým výstupem přilákala první návštěvníky festivalu, jsme se hned od začátku nemohli odtrhnout. Zpěváci Hannah a Will ládovali jeden duet za druhým a bylo to moc fajn. Skvěle navázali i Trash Boat, kteří tu v České republice moc rádi hrají. Mezi vrcholy jejich setu patřila pocta Chesterovi z Linkin Park, když zazněla známá Given Up! A věřte tomu, Tobi Duncan ten dlouhý scream ustál! Abychom si udělali obrázek, přeběhli jsme také mezi britskými Hot Milk a dánskými Siamese. Druzí jmenovaní nás vlastně bavili víc naživo, než z jejich studiové tvorby. Co se týče Hot Milk, jejich show měla rozhodně energii a nepostrádala jejich typicky naléhavý a melancholický vibe, na který jsme se těšili. A to i přes to, že zpěvačka Han Mee možná neměla pěvecky ten nejlepší den. Také zvuk ve stanech měl z počátku problémy, jak bylo slyšet rovněž u setu As Everything Unfolds. Charlie to ovšem nezastavilo, ač se jí v jednom kuse někde zasekával kabel od mikrofonu. Show to byla příjemná, určitě si je znovu někde dáme.

“Pokusili jsme se dostat metalcore do Eurovize,” řekl včera Jay Kučera ze Skywalker a kapela za to sklidila ovace. Ten krok se vyplatil a možná i kvůli němu měli ve stanu vcelku narváno. Potlesk si Jay vysloužil také za otevřený support LGBTQ+ komunity. Je moc dobře, že tato slova podpory ze stagí zaznívají. GHØSTKID, neboli projekt v naší komunitě dost dobře známého Sushiho, se oproti loňským premiérovým vystoupením posunul o kus dál. Byla to asi otázka času, než se pánové live pořádně sehrají.

Skindred jsme bohužel úplně nestihli, ale z toho co, bylo slyšet po areálu a co říkali kolegové, je jasné, že to Benji opět zandal jak bůh. Je to prostě král ragga metalu, který si umí publikum omotat kolem prstu! A proč jsme Skindred nestihli? Protože jsme na poslední chvíli dostali možnost rozhovoru s frontmanem Joem a kytaristou Markem z kapely Idles! Ujišťovali nás velmi důkladně, že by se nikdy nestalo, aby do své show nedali svých 100 %. A tak taky jejich vystoupení působilo. Mělo to říz a názor. Idles jsou právem považováni za důležitou kapelu současné kytarové hudby.

Včerejší den headlinovali Biffy Clyro. Těch osm let od jejich prvního vystoupení v Česku na RFP 2014 naštěstí stačilo na to, aby se etablovali i u našince. Takže jejich set oproti tehdejšku sledovalo konečně to správné množství lidí. Planina před YouTube stagí byla ze 3/4 plná. Tohle přijetí si skotská trojka opravdu zasloužila. Mnozí možná nezvládli jejich některé dlouhé skladby, ale kdo vydržel a pochopil jejich koncept, dostal vždy tu očekávanou dávku katarze, se kterou si kapela hraje skvěle. Kombinace chytlavosti a zároveň chytrého skladatelského přístupu je tím, co Biffy Clyro odlišuje od ostatních kapel v tomto ranku.

A závěr dne? Po výborném Slowthai, který svým grimem rozskákal plný stan, měl přijít Redzed. Toho ovšem zatrhly "technické problémy", ale hovoří se spíše o problému s místní vyhláškou. Zkuste zabrousit do diskusí na Facebooku a dozvědět se víc. Redzed každopádně dostal náhradní slot v dnešním programu.

Tak jsme zvědaví, co přinese druhý den. Prý by měla přijít bouřka. Tak nám držte palce, ať nás to neodnese jako tehdy v roce 2012!


Články autora COREMUSIC

Palaye Royale umí být víc než jen teenage guilty pleasure, na Výstavišti byli výborní!

Když Palaye Royale řádí v Praze, nemůžeme u toho chybět. Jejich včerejší koncert v Malé sportovní hale jsme si tedy nenechali ujít. A nebyli…

Heaven Shall Burn s sebou do Fóra Karlín přivezou kvalitní support!

Dobře známí němečtí deathcoristé Heaven Shall Burn se vracejí na pódia. Hned z kraje nového roku vyrážejí na evropské turné a jako support…