Reportáže
Death metal na Melodce v režii ​DECAPITATED
Přejít na obsah

Death metal na Melodce v režii ​DECAPITATED

DECAPITATED (PL) a spol – středa 7.11.2018 – Brno – Melodka

Skvělé (nejen) deathmetalové akce se poslední dobou v brněnské Melodce množí jak houby po dešti. Další z řady výborných sestav byli polští deathmetaloví „kriminálníci“ Decapitated doprovázeni dalšími 4 zajímavými seskupeními. Ale postupně.

Chvíli po 8 hodině celý večer odstartovali bulharští Grimaze. Pro mě velká neznámá, nicméně už při poslechu jejich CD pár hodin před samotným koncertem jsem tušil, že se nebude jednat o žádnou nezajímavou sebranku. To, co tento večer tohle neznámé seskupení předvedlo, mi téměř vyrazilo dech! Technicky naprosto precizně zvládnutý groovy/progressive death metal se skvělým zvukem, nápady i pódiovkou. Nutno také podotknout, že na kytaru hraje zástupkyně něžného pohlaví Melina, která hrnula neotřelé kytarové riffy jeden za druhým. Při jejich vystoupení jsem se ani chvíli nenudil a některé pasáže mi evokovaly nikoho menšího než božskou Gojiru a jejich specifické postupy. Bohužel Grimaze doplatili na pozici první kapely večera, fans ještě měli málo alkoholu v krvi a přeci platí zásada, že na první kapelu se nepaří – škoda, kapela by si určitě zasloužila větší podporu. Každopádně mají Bulhaři slušně našlápnuto a věřím, že o nich ještě hodně uslyšíme.

Jako druzí nastoupili ruští Dehydrated – u nás poměrně známá kapela, vždyť jedno léto projezdili ČR křížem krážem a krom Obscene Extreme Festu a žabčického Antitrendu se ukázali také po boku svých známějších krajanů Katalepsy v kultovním brněnském (dnes již bohužel zavřeném) klubu RC Brooklyn. I tady se na pódiu objevuje něžné stvoření – tentokrát za mikrofonem – dredatá zpěvačka Ira, která do mikrofonu krásně řve i growluje. Její pózy sice evokují umění ochotnického divadla, což ovšem nesráží kvalitu jejího hrdelního výkonu :). Také Dehydrated mají skvěle zvládnutou pódiovku a bylo se tak na co dívat. Také u nich se jednalo o poměrně neotřelý povětšinou death metalový set podpořený kvalitním zvukem. U této kapely je zajímavé, jak neustále mění rytmy, tempa i nálady. Rozhodně žádný DM průměr, super koncert!

Na polské Thy Disease jsem byl docela zvědavý, jejich industrial groovy metal zní z CD velmi zajímavě. Takové brutálnější a rychlejší Fear Factory (s notnou dávkou nadsázky). Bohužel tento večer je totálně pohřbil zvuk, vše bylo hrozně nahlas a kombinace řevu, hlasitých kytar a samplů dohromady tvořila jednu velkou hlukovou kouli. Nutno podotknout, že o zvuk se tentokrát nestaralo melodkovské komando (bohužel!), ale kapely si přivezly zvukaře svého. Velká škoda, při dobrém zvuku by se jednalo o velmi pestrou, brutální a neotřelou muziku. Takto nezbylo než v půli setu vyndat vatu z uší a jít dozadu na pivo.

Dánští Hatesphere mi z počátku do sestavy tohoto tour příliš nepasovali, nicméně s prvními tóny bylo jasné, že tu nejsou jen do počtu, ba naopak se bude jednat o velmi příjemné zpestření. Jejich velmi povedený old school thrash/death dal zavzpomínat na první desky Sepultury či Kreatoru. Super zvuk i show a kvalitní old school muzika neponechali fans netečné a poprvé se pod pódiem objevil opravdu pořádný kotel. Návštěvnost akce byla na středu nakonec velice slušná, cca 130 platících a pěkně zaplněná Melodka.

Po 11 hodině začíná na pódiu peklo (a posléze i pod pódiem), aneb právě to rozbalili Poláci Decapitated. Kapela, která v poslední době na sebe upozornila především jejich předčasně ukončeným turné po USA, kdy byli na nějakou dobu její členové vzati do vazby za údajné znásilnění. Ale známe zákony za mořem, jedna holka povídala a šup obtěžování (znásilnění) a dejte love na stůl. Naštěstí se obvinění neprokázalo a borci tak mohou pokračovat v dobře rozjeté hudební kariéře. A naživo jim to klape náramně. Naštěstí se nepotvrdily obavy ze zvuku (borci si dovezli dokonce svůj mixážní pult, což především na Melodce může být malinko nošením dříví do lesa, ne-li rovnou házením do ohně) a mohli jsme si tak vychutnat nabušený set, který byl plný neskutečné energie a muzikantského umu. Hrálo se především z loňské fošny „Anticult“, ale zazněly i starší (povětšinou rychlejší) flákoty. Zpěvák RafalRafal (s dredama až pod prdel) lítal a skákal po pódiu a neustále komunikoval s fans. Ani ostatní členové nezůstali pozadu. Nenapadá mě nic, co by se dalo jejich vystoupení vytknout, Decapitated prostě opět potvrdili, že právem patří do první ligy evropského death metalu. A fans v kotli i mimo něj jim jejich supr set sežrali i s navijákem. :)

Skvělý večer je za námi a my se tak můžeme těšit na další vypečené akce na Melodce, které se během následujícího měsíce pro nás chystají, jmenovitě jsou to tyto:

  • pondělí 12.11. – americká legenda Pyrexia doprovázena slam velikány Pathology (USA) či Kraanium (Norsko)
  • čtvrtek 15.11. – HC legenda PRO-PAIN
  • sobota 1.12. – grindový večírek (Mincing Fury, Nihil, Belly Error
  • pondělí 3.12. – technické onanie v podání Revocation (USA)či Archspire (Kanada)
  • čtvrtek 6.12. – brutaldeathové komando Ingested (UK) / Extermination, Dismemberment (Bělorusko) / Stillbirth (Německo)
Uvidíme se tam!

Články autora COREMUSIC

Osmá volyňská Summer Punk Party láká na Get The Shot nebo Total Chaos

Volyně se chystá na již osmý nálet pankáčů, hardcoristů nebo prostě jen milovníků letních festivalů. Na tamním koupališti již za dva…

Nový singl Break Me Down od John Wolfhooker? Naskočí ti husina až na zadku!

John Wolfhooker vydali pěkně rozpečenou novinku. Nebudu chodit kolem horký kaše, tohle je jednoznačně moje nejoblíbenější písnička z jejich…