Reportáže
Emotivní Architects zářili, WSS a Counterparts zabil špatný zvuk
Přejít na obsah

Emotivní Architects zářili, WSS a Counterparts zabil špatný zvuk

Mezi eventy, na kterých se pravidelně schází celá českomoravská corová společnost, lze bezpochyby řadit i koncerty jednoho z leaderů scény - britských Architects. Výtečně zaplněné Fórum Karlín toho bylo ve čtvrtek svědkem. Vysoká očekávání vzbudily i sety supportů Counterparts a While She Sleeps, zejména druhá jmenovaná kapela by měla ambice porovnat síly z rozjetou pěticí okolo Sama Cartera. Kartami ale zamíchal faktor, který dokáže dojem z dobrého koncertního vystoupení dosti pošramotit, ba v tomto případě téměř pohřbít.

Set první kapely jsme zastihli v jeho polovině. Kanadští Counterparts nedávno vydali kulervoucí album You´re Not You Anymore, a tak jsme se pochopitelně těšili na ten nářez pěkně naživo. K dobrému požitku by nám ale musela vyjít vstříc kvalita zvuku. Přiškrcené šavle na pultu a celkově snížená hlasitost nedovolily kapele působit patřičně tvrdě, průrazně a sebevědomě. Counterparts tyto nedostatky cítili i na pódiu. My ale tušíme, že kdyby byl zvuk v cajku, breakdowny by kopaly do prdele, kytary by řezely hlavy a zpěvákův ryk by byl pozvánkou do pekla. Takto jsme se ocitli někde před branou u pejska Kerbera, který by nás ale dál nepustil. Kapela za to však nemohla.


Jestli jste si zkusili živě představit zahuhlaný zvuk při Counterparts, vynásobte to dvěma. Asi tak zněli While She Sleeps. Osobně jsem se na toto vystoupení těšil ze všech nejvíce. WSS se mi zatím nepodařilo zastihnout na žádné z jejich československých zastávek. Bohužel. Jakkoli se stále oblíbenější sheffieldští bardi snažili už od první chvíle vyhajpovat publikum živostí a syrovostí, bylo jim to bohužel celkem k ničemu. Z repráků se linulo rozbředlé ševelení, ve kterém jste rozeznali leda tak bicí a basu, tu a tam kytaru a pak jste letmo postřehli, že do těch mikrofónů i někdo něco křičí. Šílený sound WSS zabil. Kapela se neslyšela ani na pódiu,a tak pánům po neúspěšném naštvaném mávání směrem ke zvukařům nezbývalo nic jiného, než přetavit vztek v show. Házení kytarou, která neustále vypadávala, mic dropy a podobná gesta z nouze ale působila sympaticky. Všichni jsme totiž tušili, že chyba se stala někde jinde, jen né na pódiu. Tak snad příště.

Technické problémy a špatná kvalita zvuku byly odstraněny až při nástupu Architects. Jak při jednom ze svých četných proslovů k publiku řekl Sam Carter, šlo doposud o největší show, na které byli headlinerem. Architects potvrdili, že do tohoto typu prostoru dorostli. Byl to jejich velký večer. Vokál Sama Cartera byl až na vyšší polohy, které úplně nenadchly, přesvědčivý. Vzpomínalo se na tragicky zesnulého Toma Searla, projev celé kapely a zejména Sama byl opět velmi emotivní. Setlist byl postaven na novějších věcech z posledních dvou desek, potěšily ale Black Blood, Alpha Omega nebo These Colours Don´t Run ze staršího alba Daybreaker. Velká pochvala míří do publika, které dokázalo vytvořit skvělou kulisu a pozitivní vibe. Došlo k silnému propojení kapely a publika i přes bariéru s opatrujícími sekuriťáky, kteří čile odebírali občasné crowdsurfery. K nadmíru povedené atmosféře velkou měrou přispěl naprosto pohlcující výkon Architektů, stejně velký podíl na ní ale měli i všichni přítomní, kteří zase přispěli svým neunavujícím zpěvem (řevem) a výbornou odezvou. V rámci scény velmi zřídka vídaná projekce a světla byly decentní a působivé, velmi vítaná změna oproti obvykle vyvěšeným bannerům.

Velké díky Obscure Promotion za to, že sem takové shows vozí. Fórum Karlín je skvělým prostorem na takové akce a Architects tu ve čtvrtek večer ukázali, že znatelně přerostli scénu, na které začínali. Tímhle tempem je brzy uvidíme na nějakém stadionu. A oni si to zaslouží, byl to s nimi další krásný večer. Trochu však zamrzí drobné technické problémy a zejména špatný zvuk, který doprovázel sety Counterparts a While She Sleeps.

Foto: Mejra Drkal / MD Photography


Články autora Jiří Popelka

CANE HILL (ELIJAH WITT): „Neboj se bejt divnej jen kvůli tomu, že tě někdo odsoudí!“

Strach, smutek, nervozita, soužití se svým tělem, sex... Překvapilo mě, s jakou otevřeností jsem si s frontmanem amerických Cane Hill Elijahem…

AUGUST BURNS RED (DUSTIN): „Rodiče naše vánoční písně milují, protože se v nich nekřičí!“

Máme pro vás vánoční dárek! A né ledajaký, přinášíme vám totiž rozhovor s Dustinem Davidsonem z August Burns Red, kapely, která ke corovým…