Reportáže
Enter Shikari (UK), Hacktivist (UK); Praha – Lucerna Music Bar, 13. 1. 2015
Přejít na obsah

Enter Shikari (UK), Hacktivist (UK); Praha – Lucerna Music Bar, 13. 1. 2015

Tak k nám včera konečně zase dorazili floutci z Enter Shikari. A že už taky bylo načase. Vždyť tady u nás bývali pečení vaření a po jejich vystoupení na Rock for People 2012 najednou šlus. Není tak divu, že si je loni a předloni fanoušci žádali na FB profilech všech českých festivalů, snad kromě Pražského jara. Jako hora k Mohamedovi jeli někteří čeští hardcore fans v říjnu 2014 na show do Bratislavy, avšak české utrpení oficiálně ukončili až Conspiracy, kteří vybojovali včerejší pražskou zastávku v nabitém The Mindsweep Tour. Enter Shikari se tak mohli sami přesvědčit, jak moc jsme je tu postrádali. Do vyprodaného pražského Lucerna Music Baru je přišli podpořit krajané Hacktivist. A byla to spoušť, která snad narušila i koncert Milana Drobného ve Velkém sále hned vedle.

Obří fronta v pasáži před začátkem způsobila malé nepříjemnosti. Dveře LMB pořadatelé otevřeli bůhví z jakého důvodu nějak pozdě, takže někteří zcela přišli o vystoupení Hacktivist (další šanci máte na letošním FajtFestu ve Velkém Meziříčí). Já jsem pár skladeb stihl, a můžu tak potvrdit, že jakkoli se hudba týhle djent/rapcore sebranky může zdát monotónní, naživo to s váma zahází, ať chcete nebo ne. Kapela předvedla v klubu rozhodně sebevědomější set než na festivalovém pódiu a odezva publika byla o to odvázanější. Mosheři dokonce připravili takovou malou "wall of death LMB edition" a během vrcholů Elevate a fungl nové Deceive and Defy, s jejíž refrénem přišel vypomoci Rou Reynolds, se už v Lucerně stahovala mračna plná potu a CO2. 

Velká plachta s motivem Mindsweepzmodrala pod azurovými reflektory. Nastal čas. To je tak, když se před pódiem smíchají dvě ingredience – extrémní natěšení a totální narváno. Když světla zhasnou a oddanému nedočkavému publiku hned jako předkrm nabídnete kultovní hymnický pokřik „And still we will be here, standing like statues“. Když pak ihned servírujete Solidarity, kterou jsme tu neslyšeli pěknou řádku let. Okamžitě se strhne šílenství, kterého jste rádi součástí. Ocitnete se uprostřed jednoho velkého divně se vlnícího tělesa, kde svůj vlastní pohyb kontrolujete jen stěží. Přidáte-li špatný vzduch, podlijete vlastním potem všech zúčastněných a za stálého míchání povaříte, dostanete včerejší Lucernu. Slovo kotel tak včera dostálo svého významu. Prodrat se z něj ven byl trochu boj, protože na krajích čekal vždy nějakej rošťák, kterej vás s výrazem "ale jen se tam hezky vrať" nastrčil zpátky. Útočiště a trochu kyslíku našli mnozí alespoň po bocích sálu, kde bylo lepší počasí. LMB je pro Shikaritrochu malá, ale nakonec to mělo svý kouzlo. Na slabé momenty neměl nikdo čas! Snad každý byl okamžitě vcucnut do víru paření, zpívání, řvaní textů a strkání do všeho okolo nebo šokovaně pozoroval všechen ten bordel. Je to radost, když vidíte, jak se tím vším britská čtveřice sama neskutečně baví, a to je přesně ten faktor X, který dělá z Enter Shikarijedinečnou kapelu. Proto okamžiky, kdy se Rou s kytarou protlačil někam do publika, aby na kolenou odzpíval konec Radiate,nebo když se Chris a Rory nechali i s kytarami tradičně unášet nad hlavami fanoušků, vzbudily obrovské nadšení.

Do playlistu se včera vešly čtyři již známé songy z nové placky The Mindsweep a fungovaly perfektně. Zejména The Last Garrison sfoukl všechny ty, který to měli jen za lacinou popárnu. Splněným snem pro nejednoho přítomného bylo zařazení snové Constellations do přídavků. A konečně ze závěrečné Sssnakepit se stala regulérní Party Hardcore Anthem, LMFAO hadr. Pocit jakési neúplnosti trochu zanechává fakt, že nezazněly zásadní hity Sorry, You’re Not a Winner a Zzzonked. Asi je načase si od nich odpočinout a přenechat jejich roli v playlistu jiným skladbám (Gandhi Mate, Gandhi, Slipshod).

No, uteklo to nějak moc rychle, ale tak to holt bejvá, když je to mrda. Jak Rou sám podotkl, byl to včera takový pěkný reunion kapely se svými českými fanoušky a aby odčinili to dlouhé čekání, přijedou k nám ES letos ještě jednou (uvidíme se na Mighty Sounds). Tady na coreMusic.cz se "shikarimánií" taky ještě nekončíme. Kromě recenze na The Mindsweep se dočkáte i videorozhovoru s dvěma členy kapely (hádejte kterými), který pořídil Filip Fišer! Stay tuned! 

Články autora Jiří Popelka

August Burns Red a Bury Tomorrow rozparádili MeetFactory a (skoro) všechny to fakt bavilo!

Podzim 2022 solí jednu show za druhou, sotva se to sem do Česka všechno vejde. Toto pondělí nám Obscure Promotion připravili pražskou zastávku…

Wage War a The Devil Wears Prada stavěli mosty mezi generacemi metalcore fans!

První říjnový den svedl fanoušky metalcoru do pražského Futura na show americké dvojice Wage War a The Devil Wears Prada a také dánských Siamese.…