Reportáže
FOTOREPORT: Gojira ovládla Forum Karlín!
Přejít na obsah

FOTOREPORT: Gojira ovládla Forum Karlín!

Jak nejlépe zahájit další horký letní týden? No přece na koncertě! Do pražského Fóra Karlín zamířila francouzská Gojira v rámci své Fortitude tour. Na doplnění velkolepého večera si přizvala i silný support v podobě Employed To Serve a Alien Weaponry.

Oproti venkovnímu pařáku bylo ve Fóru krásně klimatizováno, a tak už na první kapelu Employed To Serve byl sál velice slušně zaplněný. Anglická kapela v čele se zpěvačkou Justine Jones se předvedla nedávno na Rock for People, kde mě naživo poměrně zklamali. Proto jsem byl velice příjemně překvapen už od začátku jejich setu, který měl spád a velice kvalitní zvuk. Kapela sice na pódiu působila poněkud staticky, všechno však vynahrazovala tvrdostí hudby, která se pohybuje na pomezí death metalu a deathcoru s prvky post-hardcoru. Brutání breakdowny a blastbeaty publikum kvitovalo řádným kotlem, kde nechyběl circle pit ani wall of death.

Laťka byla nasazena vysoko, ale já nepochyboval, že večer bude dále gradovat. Alien Weaponry z Nového Zélandu byli totiž pro mě hlavním tahákem celého večera. Kapela mě uchvátila jejich vystoupením na Brutal Assault 2019 a bezesporu se jedná o jednu z nejzajímavějších kapel moderního metalu. Jejich groovy trash metal totiž doplňují o texty psané v Māori – jazyce původních obyvatel Nového Zélandu, se kterými jsou všichni členové kapely spřízněni. Teď teprve začalo pod pódiem opravdové peklo. Vystoupení Alien Weaponry člověka neuvěřitelně vtáhne do určitého transu a jejich koncert si nejde neužít. Kdo kapelu do pondělního večera neznal, ten na ně jistě již nezapomene. Zakončení jejich nejznámějším songem Kai Tangata bylo jen třešničkou na dortu a my mohli být svědky největší wall of death a circle pitu celého večera.

Po skončení vystoupení Novozélanďanů se před pódiem objevila velká plachta. Přesně tři minuty před devátou hodinou začal odpočet, po kterém plachta spadla a Gojira spustila svůj 90minutový metalový maraton. Úvodní song Born for One Thing je zároveň první písní jejich poslední desky Fortitude. Kromě kousků z nejnovějšího alba došlo ale i na nejznámější songy z jejich starších alb jako Silvera, Flying Whales nebo The Gift of Guilt. Velkolepé vystoupení po celou dobu doplňovaly projekce, kouřové efekty a došlo i na konfety lepící se na nebohé zpocené moshery. Celý set byl perfektně vyvážený a kapela předvedla, že bravurně zvládá jak tvrdé riffy doplněné o promyšlené bicí, tak i lehčí melodické songy, které rozezpívají celou halu.

Překoná letos ještě někdo neskutečnou smršť, kterou předvedla Gojira a spol? Zatím můžu prohlásit, že se jednalo o nejlepší koncert roku 2022.

Text: Filip Maxa
Foto: Nina Vocelová

Články autora COREMUSIC

Palaye Royale umí být víc než jen teenage guilty pleasure, na Výstavišti byli výborní!

Když Palaye Royale řádí v Praze, nemůžeme u toho chybět. Jejich včerejší koncert v Malé sportovní hale jsme si tedy nenechali ujít. A nebyli…

Heaven Shall Burn s sebou do Fóra Karlín přivezou kvalitní support!

Dobře známí němečtí deathcoristé Heaven Shall Burn se vracejí na pódia. Hned z kraje nového roku vyrážejí na evropské turné a jako support…