Reportáže
GUTTING TOUR EUROPE - BRNO
Přejít na obsah

GUTTING TOUR EUROPE - BRNO

2. 10. 2017 – Brno – Melodka

INGESTED (UK), CONDEMNED (USA), CYTOTOXIN (GER), CARNOPHAGE (TUR)

Tak má Brno za sebou další brutal deathový večírek. Melodka se poslední dobou pěkně rozjíždí, po velmi povedené akci v září (Cattle Decapitation + Broken Hope ) k nám do moravské metropole dotáhla další skvělou sestavu. Návštěvnost ovšem tentokrát nebyla tak slavná (cca 100 platících), kdo však přišel, určitě nelitoval.

Celý večer s úderem 8 hodiny odstartovali pro mě neznámí Carnophage z Turecka. Ať se kluci na pódiu snažili sebevíc, víc než průměrnou death metalovou podívanou ze sebe vytlačit nedokázali. Brutal death poměrně ničím zvlášť zajímavý či překvapivý, kluci každopádně mají pořádně naposlouchané klasiky ve stylu Deeds of Flesh apod. Ke všemu zvuk nebyl moc čitelný, většinu setu se tedy raději věnuju přátelům z Condemned, Cytotoxin a taky jistému Jasonovi (nejedná se o nikoho menšího než zpěváka geniálních Origin), který na tour zaskočil coby host na pozici zpěváka u headlinera tour Ingested.

Po tureckém předskokanovi se už na pódiu chystají Cytotoxin z Německa – napětí v sále stoupá, vždyť většina příchozích fans dnes přišla především kvůli této sebrance. Kapela, která není na scéně nijak zvlášť dlouho (začátky sahají teprve do roku 2010), se během těchto pár let vyšvihla z průměrné slamové bandy až na pomyslný vrchol technického death metalu (minimálně) v Evropě. Zlomová druhá deska „Radiophobia“ vzbudila na undergroundové scéně značný poprask a celý přerod z „bordelu do muziky“ potvrdila dlouho očekávaná novinková fošna „Gammageddon“, na kterou se snáší pozitivní ohlasy z celého death metalového světa. Jak samotný název kapely i jejich desek/názvů songů napovídá, tématicky se kapela zaobírá výbuchem jaderného reaktoru v Černobylu, ne nadarmo se kluci představují coby „Chernobyl death metal“ a to je i přesto, že pochází z Německa . Ale to už na pódiu zní první tóny, borci na sobě plynové masky a charismatický zpěvák Grimo drží v prackách soudek s radioaktivním odpadem – velký barel s dýmovnicí (vzpomínka na šílenou show na letošním Obscene Extreme Festivalu) dnes naštěstí nechali doma :). První dva songy nebyl zvuk úplně nejlepší, což se naštěstí rychle spravilo tak, aby jejich technické finesy mohly pořádně vyniknout. Kytarové krkolomné vyhrávky, našlapané bicí, Grimův nekompromisní vokál, neotřelá skladba jednotlivých válů – toť hlavní devízy jejich muziky. Tento večer Cytokluci naštěstí opustili od starých jednodušších slamových songů a v repertoáru se to hemžilo novýma skladbami, případně peckama z desky „Radiophobia“ včetně titulní věci, což je moje srdcovka a konečně ji borci zahráli naživo. Fans pod pódiem se okamžitě nechali strhnout touto jedinečnou porcí brutality i techniky a kotel začal pořádně vřít. Grimo několikrát seskočil mezi lidi a snažil se kotel pořádně rozproudit, což se mu i za cenu několika rozlitých či rozbitých krýglů úspěšně dařilo. Kapela i lidi pod pódiem se skvěle bavili, o čemž svědčí i poměrně originální nápad se značkou kruhového objezdu, která v Grimových rukách značila to, že se pod pódiem bude běhat dokola. Cytoset uběhl jako voda, borci opět neklamali, takto se zkrátka hraje muzika 21. století!

S nelehkým úkolem udržet lidi ve varu přišli po skvělém setu Cytotoxinu na pódiu američtí Condemned. A nutno říct, že se jim to zdatně podařilo. Jejich muzika se sice nehonosí tolika technickými finesami jako tomu bylo u Cytotoxinu, o to víc kapela tlačí na brutalitu a rychlost. Naprostá tlačenka do hlavy, zkrátka kalifornská brutalita ve stylu US Disgorge či Devourment, prostě klasické trrrrrr-tatata-trrrrr :). Zde byl již od začátku skvělý sound, maximálně brutální, ale zároveň čitelný. Sekané kytary, kulometné bicí, záhrobní vokál = co víc si přát. Na první poslech se může zdát jejich muzika poměrně monotónní, jeden song těžko rozpoznatelný od druhého, ale to není tak úplně pravda, především nové songy uháněly malinko jiným, zajímavějším a pestřejším směrem, jen tak dále, jsem zvědavej na novou fošnu. Při jejich setu jsem měl pocit, jako by s každým dalším songem mi někdo zabodával další a další hřeb do hlavy…příjemný to pocit :)!

Coby headliner Gutting Europe Tour turné se představili gore brutalíci Ingested z Velké Británie. Stále více známější těleso (a to nejen v Evropě) si buduje velmi silnou pozici na brutal deathové scéně svou nekompromisní muzikou, navíc na tomto tour (jak již bylo zmíněno) posilněni na pozici zpěváka Jasonem z Originu, což je vůbec jeden z nejlepších frontmanů na této scéně vůbec – možná ani ne tak samotným zpěvem, jako spíš projevem na pódiu, kdy dokáže lidi pod sebou vyhecovat až do stavů naprosté šílenosti. Tentokrát se Jason docela oprostil o jeho klasických průpovídek „Ladies and Gentlemen…“ a soustředil si víc na zpěv, i tak vůbec nebylo poznat, že v kapele jen hostuje, prostě profík a jako vždy odvedl 100% výkon. To samé se dá říct o všech zúčastněných muzikantech, kteří svým vzezřením vůbec nevypadají na to, že by mohli hrát takovou brutální muziku. Oproti Condemned ubrali malinko na brutalitě, o to víc je jejich muzika postavená na střídání změn temp a nečekaných zvratech, místy se zabrousilo i do vod brutálního deathcoru. Zazněly songy především z poslední skvělé fošny „The Architect of Extinction” a lze jen doufat, že tato deska bude mít již brzy svého následovníka. V každém případě s těžkou pozicí headlinera se angláni poprali statečně, lidi pod pódiem si jejich set náležitě užili, opět to v kotli vřelo o 106, včetně např. členů Carnophage či Grima z Cytotoxinu. I tak pro mě jednoznačným vrcholem večera byli Cytotoxin (dle očekávání), ovšem Condemned i Ingested hned v těsném závěsu za nimi.

Celé akci se nedá prakticky nic vytknout (snad jen krom nižší návštěvnosti), snad bude Melodka v podobných super koncertech pokračovat a věřím, že se tady u nás v Brně brzy opět dočkáme podobně silné sestavy!

Foto: FB Condemned

Články autora COREMUSIC

Twenty Øne Piløts – Trench

První recenze v ČR? Dost možná. Tmel rozdílných scén? Rozhodně. Mistrovské dílo? Tak to si přečtěte níže! Twenty Øne Piløts mají nové…

METALOVÁ VÉVODKYNĚ CHELSEA WOLFE ZAZPÍVÁ V LUCERNA MUSIC BARU

Trocha té Ameriky nikdy neuškodí, že? Již tuto neděli, v Lucerna Music Baru to ale bude spíše americká brána do sametových pekel, a to v podání…