Reportáže
Heilung uvedli Fórum Karlín do mystického tranzu
Přejít na obsah

Heilung uvedli Fórum Karlín do mystického tranzu

Ve Fóru Karlín se odehrál tajemný pohanský rituál, jež do svých útrob vcucl velké množství návštěvníků. Jeho předvojem byla temná víla Lili Refrain, mistry byli němečtí Heilung, obnovovatelé starověkých hudebních vzorců.

Rodačka z Říma, Lili Refrain, na pódium nastoupila velmi skromně, až nenápadně. Před vystoupením jsem o ní četla jen několik řádků a ve spěchu shlédla pár sekund videa z koncertu. Nebyla jsem si tedy zcela jistá, co čekat. A dostala jsem toho hodně, vlastně víc, než jsem si dokázala představit. Černovlasá diva si svoje skladby živě, před zraky publika, stavila a vrstvila za použití techniky smyčkování. Ladně přeskakovala od syntetizátoru ke kytaře, bubnu a jiným perkusním nástrojům. Jednotlivé vrstvy na sebe skládala opravdu mistrovsky. Celý mix snad několika žánrů dohromady, vrcholící v tvrdých kytarových riffech, kdy se Lili zuřivě pohybovala se zvednutou paží s paroháčem, doplňoval její éterický zpěv, táhnoucí se až do operních výšek a klesající do čarodějnických murmurů. Tato umělkyně ve mně zanechala dojem naprosté výjimečnosti a stala se výborným předskokanem Heilung, o jejichž vlastní nevšednosti nelze pochybovat.


Celý obřad začal velmi tiše, počátečním rituálem, kde byli všichni členové této smečky očištěni šalvějí. Pak už Heilung objali své příznivce tóny hluboce mystické hudby probouzející duchy našich předků v každém z nás. Zazněly ty nejznámější skladby jako In Maidjan, Krigsgaldr, Norupo, Traust a i nová Anoana. Obdivovala jsem tento obrovský, pohanský kolos nejenom v tom, jak svou hudbou dokáže dostat do duše každého přítomného a oživit v ní hlasy zapomenutých bohů, ale zároveň v dokonalé sehranosti, nejen hudební, ale i vizuální. Již jenom konstrukce nástrojů a dekorace stage byly pastvou pro oči. Co teprve když se ke všemu přidalo propracované osvícení, teatrální výjevy starověkých válečníků s oštěpy a štíty, kteří se mísili s hudebníky v kostýmech, a vytvářeli různorodé formace vyprávějící příběhy zapomenutých časů. Skladby se houpaly v různých vlnách, z divokého tance protknutého hrdelními vokály, přeplouvaly do tajemných a nadzemských poloh, kde byly doprovázeny výbornými ženskými vokály Marie Franz a ostatních dívčin. Vše se spojovalo do jednoho celku jako obrovská temná symfonie vyvěrající z hlubin Země samotné. Heilung jsou vždy naprosto unikátní a zanechají něco, co ze sebe ještě nemůžete dlouho setřást.


Text: Vendy

Články autora COREMUSIC

nothing,nowhere. vyrostl do krásy! Lucerna znovu pocítila dvojitý moshpit.

Konečně jsme se dočkali! nothing,nowhere. a spol. odehráli své show i v Praze. Sál Lucerna Music Baru se zprvu pozvolna plnil opravdu krásně rozmanito

Letos se již podruhé dočkáme Silverstein!

Jak slíbili po jejich famózním vystoupení na letošním Rock for People, Silverstein se vrací do Čech, konkrétně v pondělí 5. 12. do pražského…