Reportáže
HELL ON EARTH – Brno – Melodka
Přejít na obsah

HELL ON EARTH – Brno – Melodka

V úterý 12. září se Brno dočkalo dalšího velkého death metalového svátku. Do naší moravské metropole totiž zavítala legenda death metalového nebe (nebo spíš pekla) 90. let minulého století – BROKEN HOPE z Chicaga coby doprovod čím dál tím víc známější sebranky CATTLE DECAPITATION. Kdo si takovouto sestavu nechal ujít, může jen litovat.

Na Melodku se dostavám až v době, kdy končí první předkapela GLORYHOLE GUILLOTINE – prý ale nebylo moc o co stát, šlo o průměrný nasypaný grindík z USA. Už v tuto dobu se klub začíná slušně plnit (nakonec dle informací z Melodky dorazilo cca 230 platících, což je na úterý opravdu slušné číslo) a ani bych nečekal, že tu potkám tolik známých ksichtů z různých koutů ČR (ano, i Praha a Severní Čechy dorazily k nám do Brna!!!) i SR (zdravím Rudyho v červené mikině!). Některé z nich jsem na scéně neviděl i pěknou řádku let, hned bylo vidět, že duo Cattle + Broken zkrátka táhne.

Další „předkapelu“ jsem si ale už ujít nenechal – HIDEOUS DIVINITY z Itálie nejsou na scéně žádní nováčci, o jejich kvalitách svědčí už jen fakt, že v jejich řadách se objevují (ex-) členové další italské perly Hour of Penance. A s touto kapelou toho mají dost společného – zuřivý, nasypaný death metal s pekelnou atmosférou. Na Melodce to pořádně rozbalili a i přes z počátku malinko nečitelný zvuk (který se ovšem postupem času zlepšoval natolik, že Broken Hope a Cattle Decapitation zněli skoro jak z desky!) si podmanili první točiče a hroziče a pod pódiem to začalo příjemně houstnout. To nejlepší ale mělo (dle očekávání) přijít až po nich.
BROKEN HOPE – co říct k této legendě? Kapela, které příští rok oslaví neuvěřitelných 30 let na scéně – nutno ovšem podotknout, že v období mezi roky 2001 až 2012 si borci dali „menší“ pauzu. To nic nemění na tom, že BxHx udávali v 90. letech směr old school death metalu a s prvními tóny úterního koncertu dali jasně najevo, že většina nových kapel jim stále nesahá ani po kotníky. Profesorsky zahraný set s brutálním zvukem i show, krásný průřez jejich dosavadní tvorbou – jen na flákoty z nejlepší desky „Loathing“ jsem čekal marně. To mi ale náladu nepokazilo, zazněla spousta kultovních pecek včetně „Swamped in Gore“ ze stejnojmenné debutní desky. Jediný zakládající člen Jeremy Wagner si koncert očividně užíval a neustále komunikoval s lidmi pod pódiem – hodně v pohodě týpek. U mikrofonu si to parádně growloval Damian Leski (jinak taky známý z jiné americké parády Gorgasm) a dalo by se říct, že původního kultovního řvouna Ptacka dokázal úspěšně nahradit. Celý set byl brutální, syrový, technicky skvěle zahraný - prostě bez chybičky! V kotli pod pódiem začalo být pořádně horko, lidi řádili jak pominutí. Aby taky ne, alespoň pro mě to byl jeden z nejlepších death metalových koncertů za posledních X let – a určitě jsem nebyl sám. BxHx jsem předtím viděl jen 1x a to na přelomu tisíciletí v Praze, ale koncert na Melodce byl o třídu lepší, takže 100% spokojenost.

Po Broken Hope nastupuje headliner večera (a celého „Hell On Earth“ turné) – CATTLE DECAPITATION z Kalifornie. Z desek to není úplně moje srdcovka, tak jsem byl zvědavý, jak se borci popasují s rolí headlinera, zvlášť pak po takovém setu, co předvedli machři ze „Zlomené naděje“. A musím dát pomyslný „klobouk dolů“, „Cattle“ předvedli naprosto zabijácký set, až mi to vyrazilo dech. Nekompromisní námrd, spousta nečekaných pasáží a zvratů a uječený vokál, který v některých „temných“ pasážích dával celkově jejich muzice až black metalový nádech. Mělo to neskutečnou atmosféru, borci předvedli prvotřídní jízdu! Muzika CattleCattle je místy dost ujetá, jakoby se borci nechtěli řadit do nějaké škatulky. Na FB sami sebe popisují coby „Death Metal Progressive Grind“ s čímž se dá víceméně souhlasit, ale v jejich muzice je toho mnohem víc. Závěr setu jsem věnoval pozorování tlučmistra a ten si to teda dával – sypač jak z pohádky a chlap jak hora, nechtěl bych ho někdy potkat nasraného. I jejich set utekl jako voda, vždyť se bylo na co dívat, už jen kotel pod pódiem opět vyvřel do varu. Těžko srovnávat sety BxHx a Cattle, řekněme tedy spravedlivá remíza.

Závěrem nutno smeknout poklonu Melodce za skvělý večer a již 2. října se na stejném místě můžeme těšit na další skvělou sestavu: Ingested + Condemned + mocní Cytotoxin!!! Uvidíme se tam!!

Články autora Filip Fišer

Royal Republic pobláznili vyprodanou Flédu

Saturday Junior. Tak označují šoumeni z Royal Republic středu, prý je to ve Švédsku běžné označení. To proto, že ve středu je čas na party.…

REPORT: Téměř perfektní Architects rozdrtili Bratislavu

Velký večer přichystali pořadatelé z Tvojamatka Booking nejen pro příznivce metalcoru. V bratislavském Majestic Music Clubu totiž zahráli Architects…