Reportáže
HELL OVER EUROPE: ABORTED, CRYPTOPSY, BENIGHTED, CYTOTOXIN
Přejít na obsah

HELL OVER EUROPE: ABORTED, CRYPTOPSY, BENIGHTED, CYTOTOXIN

17. 11. 2018 – Uherské Hradiště – Mír

„Sestava snů“ na nás čekala listopadovou sváteční sobotu, navíc v kultovním Klubu Mír v Uherském Hradišti, pro každého fanouška kvalitní extrémní muziky tak byla povinnost vytáhnout mikinu, protřepat řepu, posbírat kamarády a vyrazit směr konání koncertu. Ani naše 4členná sestava z pomezí Moravského Krasu a Vysočiny nemohla zůstat pozadu. Po cestě tak bylo třeba posbírat jednotlivé účastníky zájezdu, nesrazit lišku a několik srnek, přesednout do jiného auta, dobít baterii a koupit plechovky před Buchlovem na benzince. Chvíli po 17h hodině jsme tedy na místě a máme čas akorát na jedno rychlé před otvíračkou klubu. Našli jsme tedy ten nejhorší pajzl hned naproti klubu, dali si jedno příšerné pivo (navíc bez obsluhy), z juke-boxu poslechli několik hitů alá Mumuland, odmítli nabídku krabičky plné trávy a na záchodě jsme pozdravili místního štamgasta, který po celou dobu chcaní bouchal hlavou do zdi – asi ho ten juke-box plný hitů taky sral..:)

Chvíli před 18hod se už začínají před klubem srocovat fans. Bohužel klub otevřel až asi 10 minut po slibované 18 hodině a tak se stalo, že první bandu CYTOTOXIN (začali dle plánu přesně v 18:30) spousta lidí propásla a místo toho čekali v nekonečné frontě do klubu. Naštěstí je tohle asi jediná výtka směrem k pořadatelům k jinak velmi vydařenému večeru. Já naštěstí své oblíbence CYTOTOXIN nepropásl a viděl je hned od prvních tónů. Zvuk se zatím docela hledal, ale i tak to borci pěkně rozpálili svým „Chernobyl death metalem“ aneb muzikou plnou zvratů, kytarových nápadů i sólíček, kulometných bicích a kanálním vokálem frontmana Grima. Ten jako vždy dělal skvělou pódiovou show, lítal mezi lidma s barelem, nasazoval si plynovou masku, strkal mikrofon do huby atd., kdo už tyto maniaky viděl, tak ví, že při jejich setu není ani chvíli nuda. Hrálo se jak z poslední desky „Gammageddon“, tak i ze skvělé předchozí fošny „Radiophobia“, ze které se dostalo i na největší pecky jako titulní „Radiophobia“ či „Frontier of Perception“. Na této sebrance je dobře vidět, jak je hraní baví a borci si užívají každou sekundu na pódiu. Především pak jejich progres je obdivuhodný, kdy se během pár let přeměnili z obyčejné slam kapely na vysoce technickou bandu, která patří do špičky nejen evropského brutal deathu. A jako vždy, i tady v Hradišti, předvedli výborný set. Doplatili jen na pozici „otvíráku“ večera, tzn. krátký set, malinko slabší zvuk, půlka lidí ještě nebyla uvnitř klubu nebo čekala na baru na první mok – to vše se projevilo na ohlasu fans a velikosti kotle pod pódiem. Za mě v každém případě velká spokojenost a laťka kvality byla hned první kapelou nastavena opravdu velmi vysoko.

Udržet laťku vysoko se pokusili Frantíci BENIGHTED. A musím uznat, že se jim to povedlo. Hned od začátku hutnější zvuk, v sále to začalo houstnout a pod pódiem začali tanečky a kolečka. BENIGHTED stejně jako před nimi Cyto předvedli stoprocentní nasazení a jejich agresivní death/grind byla skvělá pastva pro oči i uši. Výrazná basa, nasypané bicí, kolikrát až zpěvné refrény…borci mají svůj xicht a hraje jim to skvěle. Z desek mě to třeba nebaví tak jak Cytotoxin, ale naživo to prostě trhá koule. Oproti právě Cytotoxinu je jejich muzika víc přímočará s tahem na bránu – žádné sóla či vyhrávky, prostě kulomet, který se jen sem tam občas zastaví, aby se fans chytli na skoro až punkové pasáže. Frontman Julien je hroznej sympaťák a krom toho, že je výtečný zpěvák (jeho ječáky by si mohl nechat patentovat), tak taky dobře umí rozproudit dav. Mimochodem celý set odehrál naboso, prostě pohoda :). Taky set BENIGHTED byl poměrně krátký a navrch utekl jako voda a tak nezbývalo, než rychle pozdravit desítky známých u baru, posilnit se pivem a těšit se na další suprbandu.

Pro mě osobně vrchol večera přichází samozřejmě s božskými Kanaďany CRYPTOPSY. Jelikož jsou pro mě top kapelou už skoro čtvrtstoletí, těžko se mi při jejich hodnocení daří dodržovat odstup a jakoukoliv objektivitu vůbec. „Kryptokočky“ v čele (resp. vzadu) s neuvěřitelným Floem za bicíma jsou prostě kapelou snad z jiné planety. Jejich specifické složité postupy, ultra rychlé pasáže a brutální vokál, těžko k tomu něco ještě dodat, vždyť už je to taková legenda, že není třeba blíže představovat tohle kvarteto šílenců z kanadského Montrealu. I když si kapela před x lety prošla „krizovým“ obdobím (asi jako snad skoro každý band), dokázali se vrátit zpět na vrchol. Poslední dvě EPéčka „The Book of Suffering - Tome I & Tome II” to jasně potvrzují. I přes nespornou kvalitu nového materiálu jsem se i tak nejvíc těšil na staré pecky – a že jich bylo! Z nejkultovnější fošny „None So Vile“ jich zaznělo hned několik a při „klavírní“ kultovce „Phobophile“ dokonce i pan „Brutal Boss“ (nebojte, STBák Bureš na koncertě nebyl, toho času měl ve Švajcu jiné úkoly) alias pan Fialka před pódiem dělal do vzduchu kytaru a bicí – prostě CRYPTOPSY do každé metalové rodiny :). Kotel pod pódiem se sice moc nehýbal, ale zkuste pařit na takový nářez. Tohle je spíše „poslechovka“, resp. je úžasné se dívat na umění jednotlivých členů, největší pozornost sklidil (ostatně jako vždy) „sickdrummer“ Flo. Některé pasáže jako by ani nehrál člověk. Jen mě zarazilo, že Flo hraje na „béčkové“ bicí, tzn. ne na hlavní bicí, ale na škopky určené pro předkapely. Na jeho výkonu to ovšem nebylo vůbec znát. Ještě musím zmínit i zpěváka Matta, který svým mohutným vokálem drtí ušní bubínky, po dlouholetých útrapách se zpěvákama mají CRYPTOPSY konečně zpěváka na svém místě. Matt vypadá na pódiu jak největší zabiják, mimo něj však působí dost sympaticky, takový nesmělý intouš s brýlkama :). Celkově není třeba co dodat, prostě parádní set jako vždy, CRYPTOPSY nikdy neklamou a člověk je může vidět pořád dokola.

Headlinerem tohoto tour byli ABORTED z Belgie. Vzhledem k přítomnosti „Bohů“ z Kanady to asi nejednoho protřelého fanouška extrémní muziky překvapilo. Holt muzika této belgické mašiny dnes dost frčí a taky se chytli dobrého labelu (na rozdíl třeba od Cryptopsy, kteří si svoje poslední věci vydávají úplně sami). Při nástupu na pódiu bylo hned vidět, že tour je prostě dělané jim „na míru“ – zkrátka aby bylo poznat, kdo je tady headlinerem – sound šel okamžitě nahoru, světelné efekty začaly „makat“ a dokonce jsme se dočkali vystřelování dýmu, až jsem měl pocit, že jsme se ocitli na nějakém heavymetalovém koncertě :). Dost ale polemiky o pravém headlinerovi, musím uznat, že ABORTED předvedli skvělý energický set a fans jim to sežrali i s navijákem – obrovský kotel po celou dobu vystoupení, až jsem si říkal, kde ještě berou fans tolik energie. Navíc začal i stagediving, kde mě rozesmál týpek ve svetru s tygříkem :). Hrálo se hodně z nové desky „TerrorVision“ (která mě osobně po předchozí pestré „Retrogore“ zas tolik nebaví), ale zazněly i starší flákoty. U ABORTED mě vždycky bavily hlavně pomalejší pasáže, které především u novější tvorby mají vymakané do posledního detailu a právě tyhle partie je dle mého názoru dělají světovou extratřídou. Rychlejší nasypané pasáže mi přijdou trošku kolovrátek (můj názor, spousta fans se mnou asi budou nesouhlasit). „Potratníci“ naplno využili daných podmínek (bezchybný a brutální zvuk, světelná show, gore atmosféra - na pódiu bylo vystaveno několik mrtvolek, které to celé dokreslovaly, mohutná podpora fans atd.) a doslova tak totálně rozdrtili Mír a udělali sladkou tečku za neskutečným večerem, kde se představily hned 4 naprosto skvostné bandy – bez pochyb jeden z největších hudebních zážitků letošního roku!. Není divu, že spousta koncertů na tomto tour byla dopředu vyprodaná, včetně tohoto v Uherském Hradišti. Snad se brzy opět dočkáme podobně nabušené sestavy.

Články autora COREMUSIC

Nový singl Break Me Down od John Wolfhooker? Naskočí ti husina až na zadku!

John Wolfhooker vydali pěkně rozpečenou novinku. Nebudu chodit kolem horký kaše, tohle je jednoznačně moje nejoblíbenější písnička z jejich…

Adept na koncert roku? Rozhodně! SUM 41 jsou v nejlepší formě!

Bývalý areál Branických ledáren hostil hvězdnou kapelu, na které vyrůstal nejeden příznivce pop punku apod. žánrů. A musím říct, dámy…