Reportáže
Highly Suspect + Welles: Schizofrenní blues
Přejít na obsah

Highly Suspect + Welles: Schizofrenní blues

Třetí únorový víkend se nesl ve znamení koncertů. Pátek nastartovala neskutečná show v podání Hollywood Undead a na sobotní večer jsme byli svědky velice zvláštní akce s americkou partičkou Highly Suspect v čele. Mrkneme se na to tedy blíže, shall we?

Celý večer měl poněkud netradiční průběh. Nejspíš jsem nebyl jediný, kdo očekával dvě předkapely a hlavní hvězdu večera. Nicméně tomu tak nebylo a druhým hostem koncertu, DJ Redbees se ujal role jakéhosi moderátora a burcovače. Po odeznění prvních tónů jeho DJ setu jím byl publiku představen americký hudebník Welles.

Welles se svoji doprovodnou kapelou na mě působil poněkud nejistě. Pocit „odehrajeme a rychle pryč“, který z pánů zprvu sálal, ale postupem setu odbourali, ačkoliv jim to publikum, až na pár vyjímek, moc nežralo. Hudebně se Wellesovi ale nic vytknout nedá. Pohodové kytarové vystoupení vybízelo spiš než k nějakému bezhlavému pogu k zažehnutí cigára do jedné ruky, ke žmoulání půllitru piva v ruce druhé a pohupování se do rytmu rockových tónů. Trochu ve mně vyvolával pocit, že se dívám na legendární Nirvanu. Jak ale tento příjemný feeling teprve nabíral na obrátkách, byl najednou konec a já si tak z vystoupeni odnesl jen nemastné „OK, not bad“.

Po rychlém odchodu předkapely následovala další část DJ setu mistra Redbeese, povětšinou složená s rapových a hiphopových remixů. Jelikož jsme se nacházeli na rockovém koncertě (ne, že bych byl vyloženě žánrově striktní), působil na mě tento výběr poněkud nešťastně. Hlavní hřeb večera a jakési vykoupení z dojmu vlečícího se večera ale teprve čekal na svůj primetime.

Highly Suspect, američtí multiinstrumentalisté (jak jsme se mohli přesvědčit) vystoupali za jekotu fanynek na půlkruhové pódium a jízda mohla začít. A byla nečekaně dlouhá. Pánové si vyloženě nijak nedělali hlavu z daných časů koncertu, a tak do nás sypali svou energii cca dvě hodiny. Otázkou však zůstává, zda-li to všechno natahování bylo nutné. Frontman Johnny Stevens již neopakoval chyby předchozí kapely a s publikem se bavil jako se starým kámošem. Tak víceméně působila i celá jejich show. Kamarádsky, uvolněně a poněkud „lajdácky“ chceme-li. Na stagi nechybělo pivo, tequila kolující mezi členy HS a syrové kytarové riffy trhajíci kule i těm, kteří jimi nedisponují. Došlo i na skupinové nadávání univerzálnim slovem FUCK, které jde podle frontmana použít všemožnými způsoby. S tím nelze než souhlasit, Johnny! Po zjištění, že celý sál má rád sex, jsme se dočkali songů jako Fuck Me Up, Viper Strike, Look Alive Stay Alive a dalších. Zajimavé byly i prvky, které obohacovaly set. Například bubenícké sólo mistra Ryana Meyerse, kterému asistoval další člen Highly Suspect gangu a jehož jméno jsem bohužel nepostřehl. Došlo také na jakési intermezzo F.W.Y.T., kdy se ke slovu dostal i v pozadí sedící DJ Redbees a společně s frontmanem si střihli psychedelickou jízdu elektronické muziky. O virtuozitě členů Highly Suspect by se dalo napsal pěkných pár odstavců. Já to ale zkrátím, jelikož se nám to tady už nějak natahuje. Rockové blues, kterého jsme byli na sobotní večer svědky, hrálo na všechny struny. Rychlé a rázné sypačky, které rozkopávaly publikum, střídala kytarová virtuozita i emotivní zklidňovačky typu Wolf či Little one. Jestli jste to tedy dočetli až sem, prozradím Vám ještě jednu věc. Nebyl by to koncert Highly Suspect, kdyby na přídavek nezazněla oblíbená Serotonia a to, na co všichni netrpělivě čekali: dle slov basáka a vokalisty Riche Meyerse „that human thing"...

Pokud přivřeme oči nad zmiňovanými neduhy, jednalo se o velice solidní akci, na níž si především fanoušci Highly Suspect přišli na své. Troufám si tvrdit, že příště Američany uvidíme ve značně větším prostoru.

Text a foto: Mejra Drkal

Články autora COREMUSIC

Glad For Today - Ready for a Show EP

GLAD FOR TODAY - tihle borci z Hradce už za sebou mají několik let tvrdý dřiny a koncertování. Po EPčku Sheep Facing the Wolfpack (2015) kluci…

John Wolfhooker a Skywalker zaplnili předvánoční Akropoli

Kapela, co ráda míchá žánry, je složená ze slovensko-českých hudebníků a předskakovala například Our Last Night nebo Bury Tomorrow? Nemusím…