Reportáže
Impericon Never Say Die! Tour 2017 - Praha
Přejít na obsah

Impericon Never Say Die! Tour 2017 - Praha

Letošní Impericon Never Say Die! Tour se konalo v neděli 12. 11. 2017 v pražském klubu Storm. Jak už jsme u NSD zvyklí, i tentokrát se jednalo o velmi vypečenou corovou sestavu.

Na minutu přesně dle časového rozpisu akci rozjeli australští mlaďoši Polaris. Ať se snažili sebevíc, jejich metalcore pokus sotva dosahoval stylového průměru. Ohrané melodie, rádoby čisté zpěvy raděj ani komentovat nebudu. Ani kapánek mě to nebavilo, mám raději kapely, co má trošku víc svůj vlastní xicht (jejich fans snad prominou :-)).

Po nich nastoupivší Lorna Shore (New Jersey, USA) už ale bylo jiné maso. Kluci se do toho hned od začátku pořádně opřeli a jedna sypačka střídala druhou. Bohužel celkový dojem pokazil zvukař, který naprosto diletantským způsobem klukům znetvořil téměř celý 25minutový set. Virbl – nikde, přechody – nikde…kopáky byly slyšet až od půlky vystoupení, navíc zpěvák ( jeho blackový rychloskřek je hodně hodně šílený!) bojoval s mikrofonem, resp. s vadným kabelem, takže zpěv neustále přeskakoval. Tohle by se na takto velké akci stávat opravdu nemělo. Velká škoda, Lorna Shore by si zasloužili něco jiného, jejich mix deathcoru a black metalu je prošpikovaný nápady, melodiemi a super atmosférou – což bohužel naživo (díky „zvukařovi“) nebylo příliš patrné. Jejich poslední deska „Flesh Coffin“ nicméně stojí za poslech, kdo má rád atmo death cory alá Thy Art Is Murder, přijde si zde na své.

Třetí v pořadí nastupují texaští zabijáci Kublai Khan. Stejně jako dvě předchozí kapely, nejsou Kublai Khan na scéně ještě ani 10 let, ale KK už si získávají velké jméno. Vždyť jejich klip k hitovce „Hammer“ má na YouTube za necelé 4 měsíce víc jak 360 000 zhlédnutí! A právě touto peckou odstartovali svůj set plný agrese a zuřivosti. Zvuk se naštěstí už zlepšil a kotel začal pěkně houstnout. Jejich muziku bych já osobně nazval jako brutální hardcore smíchaný s houpavým a pomalým deathcorem. Muzika je to poměrně jednoduchá, postavená na skočném rytmu a sekaných kytarách. Nad tím vším hřmí místy až strašidelně nasraný řev zpěváka-hromotluka Matta (familiárně jsem mu začal říkat Tarzan :)). Jestli jejich desky (především pak ta poslední s názvem „Nomad“) mají pořádné koule, tak jejich živý set má koule sloní! :). Jejich půlhodinka rychle uplynula, první z vrcholů večera je za námi.

Také další amíci Sworn In nejsou na scéně příliš dlouho, nicméně mají na kontě již 3 dlouhohrající fošny. Jejich mix nasekaného deathcoru a psycho metalcoru je vskutku osobitý. Kluci docela serou na nějaké posrané melodie, kytary jsou převážně brutálně nasekané, tempo pomalejší a refrény s občasnou melodickou psycho linkou, což je dle mého názoru malinko škoda. Mnohem líp (jak na desce, tak naživo) vyznívají zpěvákovy naléhavé ječáky. Bohužel při jejich setu se opakoval problém s mikrofonem, a když se zvukař neobtěžoval po několika upozorněních problém napravit, zpěvák Tyler už vypadal dost nasraně. Mimochodem, postava zpěváka Tylera je největším úletem kapely – naražená čepice na hlavě, velké brýle se srandovníma obroučkama… až by se mohlo zdát, že šel kolem nějaký studentík a rozhodl se s kapelou zajamovat :). Jejich set měl sílu, ale na předchozí Kublai Khan přeci jen něco málo chybělo. Nutno podotknout (což se týkalo samozřejmě všech kapel), že živé sety byly ochuzeny o pořádnou pódiovou show, protože velikost pódia ve Storm klubu je opravdu k smíchu. Mnohdy byl kytarista či basák schovaný za sloupem, jak málo místa na pódiu bylo.

S malým pódiem se museli vypořádat také následující Chelsea Grin (USA). Tedy sebranka, která v našich končinách získává čím dál tím větší ohlas - krom různých evropských turné jsme je například mohli vidět i na letošním Brutal Assaultu, a to v naprosto vrcholné formě. V top formě se ukázali i tento večer. Zvuk už v tuto chvíli byl čistý a zároveň brutální, tedy přesně to, co deathcore banda potřebuje. Hrálo se hodně ze zatím poslední fošny „Self Inflicted“, která docela zřetelně ukazuje, kam se kapela poslední dobou ubírá – ubylo sypaček a melodických vyhrávek, naopak přibylo pomalejších sekaných breakdownů (slyším trochu Emmure). Musím potvrdit to, že se jim to daří velmi dobře, což může stvrdit i ohlas fans, kteří pod pódiem vytvořili parádní kotel, a chvílema byla ve vzduchu snad půlka sálu. Mimochodem – nemám informace o celkové návštěvnosti, ale vzhledem k sestavě a ne tak úplně velkým prostorům Storm klubu jsem očekával, že bude úplně natřískáno, což se nakonec (trošku s podivem) nestalo, „plný dům“ dnes určitě nebyl. Ale zpět k Chelsea Grin setu – krom nových válů samozřejmě zaznělo i několik starších pecek, mezi nimi i má oblíbená „Playing With Fire“, kde v nezapomenutelném refrénu bubeník Pablo skvěle doplňuje frontmana Alexe. Ale i ostatní členové předvedli úctyhodný výkon, tento set si bude každý návštěvník tohoto večera ještě hodně dlouho pamatovat!

Předposlední bandou večera byli Australani Deez Nuts. Moc jsem netušil co od nich čekat, doteď to pro mě byla poměrně velká neznámá. Ovšem co se na mě vyvalilo z malého pódia pražského klubu Storm, to mi naprosto vyrazilo dech. HáCéčko jak sviňa, naprosto energická show bez chybičky, chytlavé a skákavé riffy, supr naléhavý vokál se silnými refrény a vůbec výkon celé bandy na jedničku, nespoutaný příliv energie se linul celým sálem dál. Nechápu, že tato banda naprosto unikla mým hudebním obzorům a já si myslel, že kvalitní HC se dělá jen v USA. Možná taky proto jsem byl překvapen tím, jaký ohlas u fans Deez Nuts měli – nadšení a rozvášnění pařiči společně se zpěvákem zpívali refrény a pod pódiem to opět parádně vřelo. Hned druhý den po koncertě jsem si musel poslechnout jejich studiovky a potvrdilo se nepsané pravidlo - jak už to tak u HC kapel bývá – z desek to nemusí být bůh ví co, ale naživo prostě paráda. Jejich setu jen těžko něco vytknout.

Poslední kapelou večera nemohl být nikdo jiný než headliner celého tour – Emmure (USA). Kapela milovaná i nenáviděná, jen málo kdo může mít k této kapele neutrální postoj. Ať už si může kdokoliv cokoliv myslet o kontroverzním zpěvákovi Frankie Palmerim Palmerim, tak „noví“ Emmure šlapou snad ještě líp, než v nejlepších letech staré sestavy. Nový kytarák Josh Travis (ex-mozek mých oblíbených Tony Danza Tapdance Extravaganza) dal kapele malinko jiný xicht, který klukům moc sluší. Emmure zkrátka na poslední fošně „Look At Yourself“ přitvrdili, což je jenom dobře. Právě z nové desky taky zazněla většina válů včetně hitovek „Torch“ a především pak hymny „Flag of the Beast“. Nemohlo se samozřejmě zapomenout ani na starší pecky jako např. „Solar Flare Homicide“, „I Thought You Met Telly and Turned Me into Casper”, "Most Hated” či „Children of Cybertron“. Frankieho vokál vévodí celému projevu Emmure, tady řev, tady hrubák, tady narapovaná pasáž – prostě originalita jednoznačně spočívá na Frankiem a jeho hrdle . Silné refrény, jednoduché, ale naprosto chytlavé a účinné (povětšinou hutně breakdownové) kytarové riffy, které se zaryjí do hlavy a na dlouhou dobu je z tama nedostanete. Emmure jsem neviděl poprvé a jako vždy předvedli naprosto vyvážený set, který rozsekal vše živé kolem! Tihle borci prostě dokážou přenést tu čirou agresi z desek i na pódium, akorát požitek z té valící se tlakové vlny je naživo mnohonásobně větší. Také jejich set utekl strašně rychle, vždyť se bylo na co dívat a hlavně bylo na co pařit. Jen škoda, že nedošlo na žádný přídavek, o který si fans hlasitě žádali…

Celkově velmi vydařený večer a až na pár „drobných“ nedostatků (malé pódium, nekompetentní zvukař) převládala spokojenost. Borci z Emmure a Chelsea Grin rozhodně nezklamali (spíše naopak utvrdili své pozice naprostých špiček v daném stylu), Deez a Kublai velmi příjemné překvapení. Už teď se těším na další pokračování NSD Tour!

Články autora COREMUSIC

BEARTOOTH - Disease aneb nové album s odstupem času

Nové album Disease americké metalcorové skupiny Beartooth bylo dlouho očekávaným kouskem letošního roku. Napětí ještě více zvýšil únik…

Archspire přivezli do Brna porci vyspělého death metalu

Pondělí 3. 12. 2018 – Brno – MelodkaREVOCATION (USA), ARCHSPIRE (CAN), SOREPTION (SWE), RIVERS OF NIHIL (USA)Z brněnské Melodky se pomalu ale…