Reportáže
Internal Bleeding na Melodce
Přejít na obsah

Internal Bleeding na Melodce

Neděle 11. 3. 2018 – Brno – Melodka - InternalBleeding / Fleshgore / SacrificialSlaughter / Voices of Ruin / Micawber

Brněnská Melodka nám pro jednu březnovou neděli připravila opravdovou lahůdku – poprvé do Brna totiž přijela naprostá undergroundová legenda a prakticky zakladatelé dnes tak populárního stylu zvaného slam.

Před 20 hodinou večerní začala hrát první předkapela s krkolomným názvem MICAWBER z USA. Fans prozatím bylo poskromnu, ovšem poměrně komorní atmosféru zvedl jak od počátku velmi vydařený zvuk (brutální, ale zároveň čitelný – jak již bývá na Melodce zvykem), tak i samotný výkon první předkapely, která mnohé překvapila velmi zdařilým old-school death metalem. Opravdu vydařený rozjezd celé akce.

Poté nastoupili další Amíci VOICES OF RUIN, kteří na to šli z jiné strany – skrze silné melodie, ukřičený vokál a především pak drsňácké pózy, vše dohromady mi evokovalo vystoupení nějaké profláklé heavy metalové kapely. Doopravdy se ovšem jednalo o melodičtější death metal s prvky blacku, ale prostě to nemělo šťávu, ať se muzikanti snažili sebevíc. Jejich pózy i zbytečné vyhrávky a sladké melodie byly místy až k smíchu. Nicméně i toto „odlehčení“ si našlo své fans, já si ale raděj zašel na další pivo :-)

Následující SACRIFICAL SLAUGHTER uzavřeli trojici předkapel z USA. Narozdíl o předchozího melodičtějšího a utahanějšího projevu to tady táhl především bicman, který rozhodně umí pořádně zasypat a muzika této sebranky příjemně utíkala směrem vpřed. Jejich místy ultra rychlý death/trash brouzdající především v old-school vodách rozhodně nenudil. Tento styl sice měl svůj největší boom před cca 25 lety, ale když se umí dobře zahrát, má stále co říct i dnes. Počet účastníků se od první kapely trošku navýšil a atmosféra tak začala příjemně houstnout.

Coby co-headliner vystoupili tento večer FLESHGORE z Ukrajiny. U nás poměrně známá to sebranka, především pak pro fanoušky brutálního death metalu amerického střihu. Borci to vzali pěkně od podlahy a na rozdíl od předchozích natrigerrovaných kapel měli příjemně přirozený, ale zároveň pořádně brutální sound. Kapele se občas říká „ukrajinský Dying Fetus“ a nelze jinak, než s tímto přirovnáním souhlasit. Postupy mají opravdu velmi podobné legendě z Marylandu, krom nasypaných a technických pasáží jsme si tak užili spoustu groovy houpanic. Klobouk dolů, jak dobře se dá zahrát v sestavě jen o 3 lidech.

To nejlepší nás ale samozřejmě teprve čekalo… INTERNAL BLEEDING – toť čistě undergroundový kultovní pojem, který dnes (bohužel) moc lidí nezná a je to velká škoda, kapela takovýchto kvalit by si zasloužila mnohem větší podporu. Vždyť i tento večer nakonec hlásila Melodka jen něco kolem 60 platících! IB-éčka je bezesporu kapela, která v 90. letech společně se Suffocation, Cannibal Corpse, Pyrexia a jinýma US-legendama udávala směr stylu zvaný death metal. Naživo jsem je viděl teprve podruhé a musím říct, že s věkem roste jejich výkon. Na druhou stranu je nutno podotknout, že oproti předchozímu koncertu v Praze (cca 3 roky zpět) se událo nemálo personálních změn. Nový zpěvák už není žádný ukřičený týpek, ale dává všechny polohy, od brutální po HC vyřvané, čímž dostala tvář kapely nový rozměr. Na postu bicmena je staronový člen Kyle (ex-Mucopus), který svým živelným stylem hraní dává muzice úplně jiný drajv. Ohledně obsazení bicí arterie je potřeba smutečně připomenout, že jeden ze zákládajících členů – bubeník Bill Tolley (na pražském koncertě ještě bušil do bicí soupravy on) – loni tragicky zahynul při výkonu služby. Určitě by ale měl radost, jak to klukům i bez něj dnes šlape. Posledním aktivním zakládajícím členem kapely tak zůstal kytarista a sympaťák Chris Pervelis, který si však během probíhajícího turné udělal něco s nohou, což jej brzdilo při pohybu po pódiu. I tak ale předvedl 100% nasazení (nejen on) a celé vystoupení kapely prostě nemělo chybu – zvuk, nasazení, výběr songů. IB zahráli jak starší kultovní vály (např. pecku „Anointed in Servitude“), tak novější tvorbu, nezapomnělo se ani na hitovku „Falling Down“ z období přelomu tisíciletí, kdy kapela dost koketovala s HCéčkem. Zazněla i úplná novinka „Final Justice“ věnována právě tragicky zesnulému bubeníkovi Billovi. Na asi nejkultovnější vál „Inhuman Suffering“ pozvala kapela rozdováděné fans na pódium, kde si to všichni zúčastnění (včetně mé maličkosti :)) náležitě užili. V průběhu setu se vytvořil velký kotel a jednu chvíli snad v celém sálu nebylo člověka, který by alespoň trošku nekýval hlavou do jejich slamoidních riffů. Aneb jak tento večer prohlásil klasik (aneb pan Angelo, který se také tento večer dostavil): „Ty vole, to je krájenice“ doprovázejíc svou hlášku i pohybovou gestikulací – jakoby celou paží krájel opravdu obří bochník chleba – no prostě SLAM :)! Necelá hodinka setu IB uběhla velmi příjemně a bohužel velmi rychle, nezbývalo tedy, než si vyřvat dva přídavky (oba z chystané nové desky) a je tu konec.

Tento večer to byla za málo peněz pořádná porce opravdu kvalitní muziky a nezbývá než politovat všechny, kdož nezvedli svůj líný zadek a zůstali doma a nechali si tento úžasný zážitek ujít. Snad se příště na Melodce dočkáme hojnější návštěvnosti, vždyť za nedlouho se na stejném místě můžeme těšit například na takové pecky jako Cannabis Corpse či Origin + Rings Of Saturn.

Články autora COREMUSIC

Šílenci z Everestu bořili v Café v lese hranice!

Sobota 15.6. se pyšní pražskou zastávkou tour landless a Severals, která se pojí s koncertem Fall From Everest. Venku párno, já jsem celej v černym.…

Godsmack nasekali Pražským fanouškům pořádně na holou!

Nedá se říct, že by Americká partička Godsmack z Massachusetts jakkoliv formovala můj hudební vývoj tak, jako její doboví vrstevníci. Ty nejznámější…