Reportáže
KATALEPSY - Brno, Melodka, 28.11.2019
Přejít na obsah

KATALEPSY - Brno, Melodka, 28.11.2019

Ruští brutalíci KATALEPSY se v rámci svého minitour pro ČR zastavili na jeden večer také v Brně. Nebylo to poprvé, takže v Brně a okolí má tato brutal death sebranka už docela zvučné jméno. Při podrobnější „inspekci“ ruské brutal death scény nezbývá než konstatovat, že KATALEPSY jednoznačně patří do TOP 3. V kombinaci s tradičním super zvukem brněnské Melodky se tedy bylo na co těšit.

Předskokany jim tento večer dělala trojice různorodých kapel z českých luhů a hájů. Jako první akci odstartovali domácí VANGUARD. Minimálně v Brně již poměrně známý to pojem, stylově sice moc nezapadají do brutal death večírku, ale ostudu rozhodně neudělali, spíše naopak. Jejich velmi melodické pojetí death metalu je naživo více než zábavné. Jen těch sólíček by nemuselo být tolik. Nepřehlédnout (a zároveň nepřeslechnout) se nedá frontman Kačer, chlap jako hora se zlatem v hrdle. Muzikantsky to zvládají borci na jedničku, k tomu nutno připočíst křišťálový zvuk = parádní otvírák, který si našel své fans – vždyť už na první kapelu bylo celkem slušně zaplněno (minimálně na čtvrtek) a trochu se začalo i pařit.

Po nich to rozbalili PHYLACTERY, také téměř domácí seskupení. Podle dostupných informací kluci dlouho nezkoušeli a bohužel se tato skutečnost odrazila na jejich výkonu. I když zpěvák Seth málem vyzvracel hlasivky a basák lítal mezi lidi, celkově to zkrátka dokupy nějak nemělo šťávu. Což je škoda, kluci hrají poměrně netradiční pojetí death metalu a jejich nahrávka určitě stojí za poslech. Takže šup zavřít do zkušebny a příště se ukázat v lepším světle!

Posledním předskokanem byli ANIME TORMENT z Litoměřic, kteří s KATALEPSY společně odjeli tohle minitour. A od prvních tónů bylo jasné, jak moc jdou borci nahoru a že neustálé koncertování (navíc povětšinou po boku známějších zahraničních seskupení) jim dává hrozně moc. Ten brutální zvuk, maximální nasazení, živelná pódiovka…jakoby snad ani nešlo o kapelu z ČR. Jejich mix brutal deathu and death coru se moc dobře poslouchá, má to koule. Jen teda zpěvák byl tento večer už docela nakulený, skoro nemohl mluvit, ale zpěv mu naštěstí ještě docela šel. Jak v průběhu setu prohlásil basák: „v Brně musí být nějaký zvláštní vzduch, vždycky se tady hrozně rychle rozstřelíme“ - ano, asi na tom něco bude. I proto se kapely do moravské metropole tak rády vracejí. „Animáci“ předvedli energický set a perfektně tak rozhýbali fans a připravili půdu pro hlavní hvězdy večera.

KATALEPSY jsou prostě třída. Od prvních tónu bylo znát, jak moc tihle borci umí. Profesorsky zahraný set s patřičným top nasazením a brutálním zvukem! Jejich brutal death se vyvinul ze slamových počátků až do dnešní – více technické – podoby. Na brutalitě ovšem borci neubrali, jen si více hrají se stopkama, rytmem a kytarově je to někde jinde. Nicméně tady prostě není místo na nějaké pičovinky či oddechové pasáže – brutální jízda od začátku do konce. Katalepsáci projeli tvorbu skrz naskrz svou historií, takže krom novějších válů zaznělo i několik hodně starých slamových a kanálním pecek, které u fans sklidili asi největší ohlas. Ti to během setu pořádně pod pódiem rozjeli, pogovalo se, slamovalo a dělalo pořádné kolečko – přesně tak, jak to má být. Na pódiu nešlo přehlídnout zpěváka ve svém klasickém šátku a dresu LA Kings. Jeho HC pohupování a rapování může pro někoho vypadat otravně, ale tohle k němu zkrátka patří. Co se týče zpěvu, je to frontman na svém místě, navíc jeho vystupování navenek a komunikace s fans (navzdory pověstím) bylo dost v poho. Hodinka z jejich setu utekla rychle, ale velmi příjemně. Další vydařený večírek v brněnské Melodce, na čtvrtek přišla celkem slušná návštěva (kilo platících). Snad se brzy dočkáme dalších podobných akcí!

Články autora COREMUSIC

John Wolfhooker - 313

Není to moc dlouho, co jsme si naposledy libovali nad novinkou z holubí dílny. Řeč je samozřejmě o jejich nejtvrdším počinu, písni, která…

V Akropoli bojovali Northlane s Polaris o místo headlinera

Máme tu jeden z posledních reportů tohoto roku. Australský duel mezi Polaris // Northlane a druhý výstup Void Of Vision. Jaká byla atmosféra v…