Reportáže
Kde nedělat koncert v Praze? Arch Enemy a Behemoth (ne)ovládli Prahu
Přejít na obsah

Kde nedělat koncert v Praze? Arch Enemy a Behemoth (ne)ovládli Prahu

Přiznám se, že na začátku jsem váhal, jestli na tuto akci do pražské Tipsport arény vůbec vyrazit. Nakonec jsem si koncert blackových showmanů Behemoth a legendárních Carcass nenechal ujít. Sobotní večer však rozhodně nedopadl podle mých představ.

Chápu, že v Praze není, co se týče prostorů na koncerty, převratný výběr. Tipsport aréna je ale asi tou nejhorší možností. Zastaralé prostory, kterými se line pach přepáleného oleje a klobás je něco, co člověk snese na hokeji, ke koncertu to dle mého názoru nepatří. Stejně tak možnost platit pouze v hotovosti mi v dnešní době přijde absurdní. Samozřejmě u hokejové haly nejde čekat ani bůhví jakou akustiku.

Příchod do haly byl tedy nepříliš radostný, ale přeci jen, člověk jde především na kapely. Tou první byli američtí goth-metalisti Unto Others. Když vezmu v úvahu, že tento žánr neposlouchám, musím uznat, že jejich set celkem příjemně utekl. Osobně nic, co bych musel vidět znovu, ale jako první předkapela neurazili.

Po krátké přestávce vtrhli na scénu Carcass z Liverpoolu. Kapela s bohatou historií od roku 1985 výrazně ovlivňovala metalovou scénu ve Spojeném Království. I přes naprosto nepochopitelně hlasité nazvučení, které úvod koncertu proměnilo v neurčitou masu zvuku, bylo jejich vystoupení velice působivé. Dočkali jsme se jak songů z grindcorových začátků kapely, tak i více propracovaných deathmetalových kousků z pozdějších let. Carcass jsou zkrátka legenda a vidět je na živo stojí za to.

Na rozdíl od předešlých kapel jsem polské Behemoth už viděl. Behemoth jsou proslulí svojí okázalou show a tu jsme také dostali. Spousta světel, kouř, ohně, kostýmy a sehraná choreografie… To vše působilo pompézně, kupodivu však ne přehnaně. Všichni v kapele v čele se zpěvákem Adamem Darskim aka Nergalem jsou prvotřídní hudebníci a svůj um dokáží na pódiu dokonale prodat. Bylo ale bohužel znát, že zdaleka ne všichni v hale jsou fanoušky black metalu a valná část publika reagovala na hecování kapely vlažně. I tak se ale samotnému vystoupení kromě zvuku dá těžko něco vytknout. Behemoth dokáží prodat black metal širokému spektru fanoušků, čímž vyčnívají z řad kapel tohoto žánru.

Headlinerem celého večera byli švédští Arch Enemy. Na rozdíl od většiny publika mě však jejich koncert nechával chladným. Nemůžu kapele upřít, že má energii, působivou doprovodnou show, ale osobně jsem se pro ně nedokázal nadchnout. V kombinaci s opět pofidérním nazvučením a v úvodu zmiňovanou vůní ze stánků, jsem se rozhodl, že se o jejich vystoupení ochudím. Jak se říká, proti gustu... ale Arch Enemy zkrátka za mě ne.

Celkově tak ve mně koncert zanechal smíšené pocity. Nepříjemné prostředí Tipsport arény a její zvuk kontrastují s kvalitním vystoupením Carcass a Behemoth.

Tolik moje upřímné dojmy z The European Siege Tour.


Text: Filip

Články autora COREMUSIC

Palaye Royale umí být víc než jen teenage guilty pleasure, na Výstavišti byli výborní!

Když Palaye Royale řádí v Praze, nemůžeme u toho chybět. Jejich včerejší koncert v Malé sportovní hale jsme si tedy nenechali ujít. A nebyli…

Heaven Shall Burn s sebou do Fóra Karlín přivezou kvalitní support!

Dobře známí němečtí deathcoristé Heaven Shall Burn se vracejí na pódia. Hned z kraje nového roku vyrážejí na evropské turné a jako support…