Reportáže
Linkin Park dosyta nakrmili hladové fanoušky na Aerodrome Festivalu 2017
Přejít na obsah

Linkin Park dosyta nakrmili hladové fanoušky na Aerodrome Festivalu 2017

Aerodrome Festival nám včera naservíroval dalšího giganta mezi kapelami. Po Metallice či System of a Down či loňských Korn a BMTH letos klofl kapelu, po které jsme volali už hodně dlouho. Na Linkin Park se do pražských Letňan vydali fandové ze všech koutů republiky. Deset let neukojená poptávka po hitech kalifornské šestice se projevila zejména i tak, že většina nadšenců šetřila své síly až na pozdní večer, aby mohla vypustit páru ve správnou chvíli. Kapela se tak dočkala ohromujícího přijetí. Mnoho příjemných momentů ale přichystala také vystoupení ostatních skupin, pojďme si proto celé nedělní odpoledne probrat popořadě.

Jelikož Mallory Knox nemohli festival kvůli nehodě na německé dálnici otevřít, nastoupili na již nedočkavé posluchače Britové Counterfeit. Začátek byl fenomenální, s otevřenou pusou na ně zíralo již několik tisíc lidí, frontman Jamie je dokázal strhnout a všichni spokojeně jásali do líbivých vokálních kontrastů a tvrdých proměn. Zazněly songy jako As Yet Untitled, Enough či Come Get Some. Kapela si u nás získala řadu fanoušků díky předchozím vystoupením a věříme, že i na Aerodromu k nim přibyly stovky dalších. Obzvlášť magická byla chvíle, kdy Jamie požadoval od lidí u pódia pořádný circle pit. Když se nedostavoval, seskočil z dolů a rozvířil si ho sám. Tak nám leader kapely dal lekci a rozjel se nářez, který opravdu měl grády. Výborné překvapení na začátek programu!

Royal Republic mají našlápnuto stát se špičkou mezi švédským hudebním exportem. Jejich show jsou zábavné, vtipné, nenucené, sexy. Je to rock'n'rollová jízda s nadhledem a švihem. O to víc, když jim zvukař vykouzlí výtečný zvuk. K tomu není již co dodat, snad jen hlasitě tleskat a těšit se na další koncerty!

Po RR vkročili na stage Enter Shikari. Po pár minutách ale bylo cítit, že to dneska nebude to pravé shikarové. Zvuk byl tentokrát poněkud nevyrovnaný, pro neznalé se tak kapela stala nečitelnou. Rou vynechával některé nosné zpěvové linky, takže ani zde se neměli nefanoušci čeho chytit. Největší zradou pro ES bylo rozdělení plochy na dvě zóny. Velká část hardcore fans se tudíž ocitla vzadu namísto toho, aby vytvářela atmosféru před pódiem, kde je kapela nejvíc potřebovala. Chyběly i tradiční elektronické interludes mezi songami, které by mohly případně zaujmout popaře a mainstreamové posluchače, a celý set byl takový nemastný neslaný. I když jsme si to s partou fanoušků vzadu vesměs užili, víme, že jsme od ES zažili lepší festivalové vystoupení (např. RfP 2012 nebo 2016). Kluci mají holt laťku příliš vysoko.

Naopak rapper Machine Gun Kelly, do kterého jsme šli bez předchozích rešerší a očekávali od něj show na úrovni současné popové produkce, nakonec spíš překvapil. Jeho hudba není něco, co bychom poslouchali, nicméně přiznejme, že v doprovodu jeho rockové kapely měl ten marihuanový hiphop místy docela drive a dobře se poslouchal. Na multižánrovém festivalu, kterým se Aerodrome snaží dle svých slov být, mají tito interpreti své místo.

Simple Plan otevřeli set písní I'd Do Anything, která krásně rozpumpovala přítomné. Kapela střídala jednu známou pecku vedle druhé, dostalo se nám třeba velké nostalgie v podobě Welcome To My Life, Shut Up, Save Me či písně Perfect, která zakončila povedený koncert, ze kterého měl nejeden člověk úsměv na tváři. Kluci navíc poskytli extra zábavu v podobě gumových míčů, které lítaly nad hlavami diváků, a tečku tomu dodali, když si zpěvák Charles s bubeníkem Pierrem vyměnili role a pobavili publikum. Inu, vyklubala se nám z toho taková vzpomínková jízda, která potěší a zanechá ve vás pár hezkých chvilek. Nic víc, nic míň, ale Simple Plan si stejně na nic jiného nehrajou.

Desetileté netrpělivé čekání na hvězdu večera skončilo ve čtvrt na deset a letenské publikum poprvé ukázalo svoji sílu. Linkin Park otevřeli set sebevědomě, s čistým zvukem, přesvědčivě, snad s vědomím toho, že na ně čeká hladový, až podvyživený dav předlouho toužící po své modle. Dvacet tisíc těl nejprve rozhoupala novinka Talking To Myself, při prvních tónech Burn It Down se už hlasitě halekalo a když Chester Bennington konečně zapálil hlasivky do svého charakteristického řevu, dav euforicky zajásal. A jásal pak už pokaždé, když Chester zakřičel. Linkin Park představili vyvážený a dynamický set napěchovaný čtyřiadvaceti hity včetně několika skladeb z aktuální desky One More Light. Ty měli naživo překvapivou sílu, zvláště pak Heavy a tklivá One More Light, při které se rozsvítily tisíce zapalovačů a světýlek. Nejvíce ale publikum reagovalo samozřejmě na nesmrtelné pecky Faint, Somewhere I Belong, In The End, What I’ve Done, Numb, Bleed It Out nebo One Step Closer, ať už je kapela přednesla v originálních verzích nebo v různých vkusných úpravách (např. Crawling zazněla pouze s klavírem). Refrény zpíval celý dav jako jeden muž, až to samotnou kapelu překvapilo. Skvěle naladěný Mike Shinoda posílal do prvních řad nekonečné úsměvy a vyvažoval tak správně rozohněného Chestera, který bezpochyby přesvědčil všechny přítomné, že ačkoli zrovna LP skládají jemnější věci, pořád umí přitopit pod kotlem. Sečteno podtrženo: už jsme tu u nás ty Linkiny prostě potřebovali vidět zase naživo, abychom se ujistili, že jejich nu-metalová srdce stále dýchají stejně jako ta naše, ale zároveň jsou otevřená a hudba skrze ně proudí různými směry. 10/10!

Aerodrome 2017 tedy považujme za vydařený. Počasí se na nás usmálo, fronty u stánků se daly vydržet, časový harmonogram byl dodržen, zvuk byl povětšinou výborný a celková dramaturgie zanechala pozitivní dojem. Do příštího ročníku by stálo za to zauvažovat o vratných kelímcích na nápoje, aby se na zemi nemnožil bordel, a přehodnotit nutnost rozdělení na zóny (ačkoli to byl možná požadavek headlinera večera). Jinak to byla krásná neděle. Z hlavy sice asi ještě dlouho nedostaneme otravnou znělku jednoho nejmenovaného rádia, ale naštěstí nám zůstane vzpomínka na Chesterův lví řev!

Jiří Popelka a Matty Vaněk

Články autora Jiří Popelka

ROCK FOR PEOPLE, DEN 2. a 3.: SLUNEČNÉ POČASÍ A SKVĚLÁ NÁLADA. VYTÁHLI SE HENTAIOVÉ, MARMOZETS NEBO ZEAL & ARDOR

DEN DRUHÝPředchozí den jsme asi příliš fňukali, že je vedro, a tak na nás čtvrteční nebe leje lávu hned po ránu. Vylezeme z hořícího…

ROCK FOR PEOPLE, DEN 1.: HO99O9 ZADUPALI DO ZEMĚ VŠECHNO. I ENTER SHIKARI.

cPo roce opět chillujeme v Hradci na Rock for People. Ty tady nejspíš nejseš, a proto tě zajímá, jak se máme. Stage stojí, pivo teče, kapely…