Reportáže
Divoký FajtFest 2019 rozdováděli Comeback Kid, Eskimo Callboy nebo Gutalax!
Přejít na obsah

Divoký FajtFest 2019 rozdováděli Comeback Kid, Eskimo Callboy nebo Gutalax!

O našem oblíbeném FajtFestu letos opět platilo, že kdo chyběl, rozhodně o hodně přišel. Úžasné sety předvedli nejen headlineři, ale i menší české kapelky, které o své místo na slunci teprv bojují. Tak si pojďme stručně říct, jak ta divočina tentokrát probíhala!

Pro nadržené fanoušky byl areál otevřen již ve středu, a tak jste si tu mohli udělat třeba výlet po okolí! Uronili jsme slzy za ty, co dřepěli v práci, protože hned první den festivalu byl nabouchaný. Úvodní rozstřel domácích kapel je vždy náročný, lidé nejsou pod parou, tak se ještě štítí dělat bordel před pódiem! Nedávno jsme dělali rozhovor s Marked As An Enemy, kteří během setu vypustili svého žraldu do davu a nastartovali Fajtfest na tu očekávanou vlnu tvrdší hudby, podobně jako pražští Homesick. Obě domácí kapely si koncerty velmi užily a určitě si našly pár dalších fandů. Následovaly naprosté lahůdky v podobě The Disaster Area či extrémní blackened deathcore Italové Drown In Sulphur, kteří rozpoutali takovej svinčík v uších, že jsme se ještě dlouho potom ptali: Existuje snad ještě něco tvrdšího? Skywalker poté skvěle načechrali půdu pro pořádnou hardcore pařbu s headlinery dne Polar, se kterými jsme pro vás přichystali další rozhovor! Poslední čtvrteční zmínka musí padnout na naprosto narvaný Skibar, kde probíhala snad ta nejvypitější a nejšílenější after s Kornama (v podání slovenského revival bandu).

Páteční rozjezd se chvilku táhl, lidé vyvalení ve stanech za deště odpočívali s opicí z minulého dne, ale pak přeci jenom dorazili, a to hlavně na Glad for Today či Marinu. Využili jsme situace a udělali pro vás exkluzivní rozhovor právě s Glad for Today o tom, jak se připravují do Kanady! Nikdo se nemohl dočkat až uvidí Our Hollow, Our Home opět v akci. Kapela, která je u nás snad stejně populární jako v rodné Británii, svou úlohu odvedla skvěle! Hope on da FajtFest nakopli kopec nu-metalem, kterej má sakra říz a devadesátkovej styl, už jen proto, že frontman připomíná Snoop Dogga! Večerní program pak vrcholil způsobem, který FajtFest snad ještě nezažil. Šílenej electronicore v podobě Eskimo Callboy doprovázely konfety, projekce přes celé pódium, zabijáckej zvuk a párty divoká jak sviň. Tohle vystoupení bylo rozhodně o kupu lepší než na minulém ročníku Aerodrome! S Australany Polaris byla prdel jak při rozhovoru, tak v areálu. Uvolnění chlapíci byly na Fajtově kopci naprosto šťastní, a tak nám s bezvadným nasazením naservírovali přímo před nos takové riffy, že jste v circle pitu běhali furt dokola ještě po koncertě! Fajťák se otřásl v základech!

Sobotní poslední den nakousli pražští Fall From Everest, které na kopec vynesla soutěž časopisu Fakker! Fans je sledovali s otevřenou hubou, inu dělat neokoukané kousky přímo na stagi se vyplatí! Následovaly samé československé lahůdky, a to Stercore, Never Left Behind a pro odvázanější taťky - Locomotive! Osudný den zažili Mexičani Lethal Creation, kteří nám v rozhovoru víceméně prozradili to, že z Mexika přijeli především kvůli FajtFestu! Na začátku setu nastal problém s bednou a kabelem, a tak hoši museli useknout svůj program asi o 8 minut, což je veliká škoda, protože jejich hudba byla jedno velké Desperado! Chorvaté Cold Snap jsou velmi pokorní týpci, přivezli svůj výbušný metalcore dokonce i bez jednoho dalšího zpěváka, který kapelu musel opustit, viz. brzký rozhovor! Štětky, hovna, toaleťáky - to vše lítalo ve chvíli, kdy začal set české legendy Gutalax! Zde jsme mohli vidět ukázku krásně "posraného" setu, který se zalíbil právě i Chorvatům nebo Mexičanům, hlavou však nevěřícně pokyvovali i Britové z následující kapely InVisions, Aneb, dělej hudbu jinak než ostatní a odměnou je ti oddané zblázněné publikum, které vyvádí skopičiny i za nepříjemného deště! InVisions, kteří jsou takový bratříčci Emmure se zpěvem, donutili lidi asi stokát otevřít prostor na výbušný walls of death. V tomhle nekompromisním pitu došlo i k několika zraněním. Headlineři Comeback Kid byli tou největší kapelou, která se na kopci kdy ukázala! Dokonce i přes technické problémy (ten stejný, co měli Mexičani) dokázali pánové zahrát naprosto bezchybný a spontánní set, kteří si užili jak oni, tak těch pár stovek lidí před pódiem!

Děkujeme FajtFestu za neuvěřitelné tři dny, skvělý kapely, boží organizaci a ze všeho nejvíc děkujeme za tu atmosféru. FajtFest je místem, kam se člověk chce vracet. Děkujeme Bobovi a všem lidem, který mají co dočinění s tím, že se takovej fesťák koná a zároveň děkujeme všem kamarádům a známejm, který tam každoročně utvářej tu rodinnou atmosféru. Bylo to nejlepší! Vidíme se příští rok!

Úvodní fotografie: Eliška Sedláčková

Články autora Matty Vaněk

As Everything Unfolds: Celý léta jsme neměli nic a najednou máme za rok všechno. Je to úžasný!

Máme pro vás první rozhovor z letošního Rock for People! Hned v úvodu festivalu jsme si popovídali s Charlie Rolfe z kapely As Everything Unfolds…

IN FLAMES jsou zpátky v Praze a rovnou se silným supportem!

In Flames ze Švédska se přeci jen ještě ukážou tento rok v Praze!A zdá se, že přivezou i novej materiál - The Great Deceiver je novej singl,…