Reportáže
Divoký FajtFest 2019 rozdováděli Comeback Kid, Eskimo Callboy nebo Gutalax!
Přejít na obsah

Divoký FajtFest 2019 rozdováděli Comeback Kid, Eskimo Callboy nebo Gutalax!

O našem oblíbeném FajtFestu letos opět platilo, že kdo chyběl, rozhodně o hodně přišel. Úžasné sety předvedli nejen headlineři, ale i menší české kapelky, které o své místo na slunci teprv bojují. Tak si pojďme stručně říct, jak ta divočina tentokrát probíhala!

Pro nadržené fanoušky byl areál otevřen již ve středu, a tak jste si tu mohli udělat třeba výlet po okolí! Uronili jsme slzy za ty, co dřepěli v práci, protože hned první den festivalu byl nabouchaný. Úvodní rozstřel domácích kapel je vždy náročný, lidé nejsou pod parou, tak se ještě štítí dělat bordel před pódiem! Nedávno jsme dělali rozhovor s Marked As An Enemy, kteří během setu vypustili svého žraldu do davu a nastartovali Fajtfest na tu očekávanou vlnu tvrdší hudby, podobně jako pražští Homesick. Obě domácí kapely si koncerty velmi užily a určitě si našly pár dalších fandů. Následovaly naprosté lahůdky v podobě The Disaster Area či extrémní blackened deathcore Italové Drown In Sulphur, kteří rozpoutali takovej svinčík v uších, že jsme se ještě dlouho potom ptali: Existuje snad ještě něco tvrdšího? Skywalker poté skvěle načechrali půdu pro pořádnou hardcore pařbu s headlinery dne Polar, se kterými jsme pro vás přichystali další rozhovor! Poslední čtvrteční zmínka musí padnout na naprosto narvaný Skibar, kde probíhala snad ta nejvypitější a nejšílenější after s Kornama (v podání slovenského revival bandu).

Páteční rozjezd se chvilku táhl, lidé vyvalení ve stanech za deště odpočívali s opicí z minulého dne, ale pak přeci jenom dorazili, a to hlavně na Glad for Today či Marinu. Využili jsme situace a udělali pro vás exkluzivní rozhovor právě s Glad for Today o tom, jak se připravují do Kanady! Nikdo se nemohl dočkat až uvidí Our Hollow, Our Home opět v akci. Kapela, která je u nás snad stejně populární jako v rodné Británii, svou úlohu odvedla skvěle! Hope on da FajtFest nakopli kopec nu-metalem, kterej má sakra říz a devadesátkovej styl, už jen proto, že frontman připomíná Snoop Dogga! Večerní program pak vrcholil způsobem, který FajtFest snad ještě nezažil. Šílenej electronicore v podobě Eskimo Callboy doprovázely konfety, projekce přes celé pódium, zabijáckej zvuk a párty divoká jak sviň. Tohle vystoupení bylo rozhodně o kupu lepší než na minulém ročníku Aerodrome! S Australany Polaris byla prdel jak při rozhovoru, tak v areálu. Uvolnění chlapíci byly na Fajtově kopci naprosto šťastní, a tak nám s bezvadným nasazením naservírovali přímo před nos takové riffy, že jste v circle pitu běhali furt dokola ještě po koncertě! Fajťák se otřásl v základech!

Sobotní poslední den nakousli pražští Fall From Everest, které na kopec vynesla soutěž časopisu Fakker! Fans je sledovali s otevřenou hubou, inu dělat neokoukané kousky přímo na stagi se vyplatí! Následovaly samé československé lahůdky, a to Stercore, Never Left Behind a pro odvázanější taťky - Locomotive! Osudný den zažili Mexičani Lethal Creation, kteří nám v rozhovoru víceméně prozradili to, že z Mexika přijeli především kvůli FajtFestu! Na začátku setu nastal problém s bednou a kabelem, a tak hoši museli useknout svůj program asi o 8 minut, což je veliká škoda, protože jejich hudba byla jedno velké Desperado! Chorvaté Cold Snap jsou velmi pokorní týpci, přivezli svůj výbušný metalcore dokonce i bez jednoho dalšího zpěváka, který kapelu musel opustit, viz. brzký rozhovor! Štětky, hovna, toaleťáky - to vše lítalo ve chvíli, kdy začal set české legendy Gutalax! Zde jsme mohli vidět ukázku krásně "posraného" setu, který se zalíbil právě i Chorvatům nebo Mexičanům, hlavou však nevěřícně pokyvovali i Britové z následující kapely InVisions, Aneb, dělej hudbu jinak než ostatní a odměnou je ti oddané zblázněné publikum, které vyvádí skopičiny i za nepříjemného deště! InVisions, kteří jsou takový bratříčci Emmure se zpěvem, donutili lidi asi stokát otevřít prostor na výbušný walls of death. V tomhle nekompromisním pitu došlo i k několika zraněním. Headlineři Comeback Kid byli tou největší kapelou, která se na kopci kdy ukázala! Dokonce i přes technické problémy (ten stejný, co měli Mexičani) dokázali pánové zahrát naprosto bezchybný a spontánní set, kteří si užili jak oni, tak těch pár stovek lidí před pódiem!

Děkujeme FajtFestu za neuvěřitelné tři dny, skvělý kapely, boží organizaci a ze všeho nejvíc děkujeme za tu atmosféru. FajtFest je místem, kam se člověk chce vracet. Děkujeme Bobovi a všem lidem, který mají co dočinění s tím, že se takovej fesťák koná a zároveň děkujeme všem kamarádům a známejm, který tam každoročně utvářej tu rodinnou atmosféru. Bylo to nejlepší! Vidíme se příští rok!

Úvodní fotografie: Eliška Sedláčková

Články autora Matty Vaněk

Přivítejte nového screamera pro Annisokay!

Dave Grunewald již není screamer pro Annisokay, ale právě zde se tvoří nová kapitola pro kapelu. Dnes hoši oznámili nového screamera Rudi Schwarzer,…

Attack the Hero: Úroveň domácí scény šla nahoru, kapely se za tu dobu vytříbily!

Attack the Hero jsme zachytili na koncertě na severu a to přímo v Radvanecké hospodě u Mlejna, a tak jsme pokecali o tom, jak se jim hrálo na Rock…