Reportáže
Palaye Royale jsou možná novým fenoménem dnešních emo kids!
Přejít na obsah

Palaye Royale jsou možná novým fenoménem dnešních emo kids!

Už jsme si zvykli, že nám Rock for People poslední dobou dováží zajímavá, často neokoukaná jména, taková, která se v příštích dnech klidně mohou stát velkou senzací. V případě Kanaďanů Palaye Royale, vystajlovaného rock'n'rollového nebo chcete-li glam rockového tria, toto platí jen částečně. Senzací už totiž jsou, a to například pro početnou generaci mladých emařů a emařek ve věku 15+, kteří včerejší koncert ve Futuru beznadějně vyprodali a připravili tak kapele neuvěřitelnou atmosféru. Mohou se ale Palaye Royale z našlapaného Futura dostat i mezi širší publikum?

Kapela nastoupila za ohlušujícího vřískotu mladých fans poté, co se v zadní části pódia rozsvítily žárovky velkého svítícího nápisu Palaye Royale. Pustit jako intro hymnu státu, ve kterém kapela ten večer hraje, a přijít na pódium s příslušnou národní vlajkou je velké klišé, jenž ale bylo rychle zapomenuto. Módně vyšňoření a nalíčení pánové nasadili od začátku šťavnaté rock'n'rollové tempo. Ono to jde lehce, když skoro všechny songy mají hitový potenciál. A tak se celý kotel hned od začátku houpal, kroutil, poskakoval a křičel unisono společně s fešákem Remingtonem Leithem. Ten se v nakřáplém zpěvu pohyboval jako ryba ve vodě a všemožnými pózami a pohybem po celém pódiu na sebe strhával pozornost mladých fanoušků. Podobně také kytarista Sebastian Danzig si neodpustil některé klasické rockové pózy, jež vždy vzbudily ohlušující křik. Nadšené hlasité ovace přišly vždy, když kapela oznámila jméno další písničky, nebo když mluvila zamilovaně o Praze či ve chvíli, kdy se na pódiu objevila duhová vlajka. Dav měli pánové naprosto pod kontrolou, Remingtonovi stačilo zvednout ruce, aby se sál rozhlučel a páry rukou vystřelily do vzduchu. Fangirling a fanboying level 1000!

Díky tomu všemu jsem se vlastně cítil trochu jako ve filmu. Představte si takovou tu scénu z nějaký romantický komedie z americký střední školy, kde hraje místní rocková kapela a všichni jí naprosto žerou. Zároveň se v publiku dějou různý minipříběhy: Jeden pár se líbá, druhý se hádá, někteří po sobě pokukují, jiní jsou úplně na mol a tančí na střepech po rozbité sklenici, starší publikum chodí na bar pro pivka a pozoruje celou eskapádu z povzdálí. A kapela hraje v tom samém tempu dál a dál. Teprve na přídavkovou Ma Chérie přichází zklidnění, ta nejromantičtější chvíle, a na závěrečný cover Teenagers od My Chemical Romance přichází vrchol celé scény. Nepříliš jasný zvuk je nakonec možná záměr, který vlastně dost dobře dokresluje celkový koncept kapely znít jako z šedesátých let. Včera jsem si tedy připadal spíš jako divák celé té situace. Z části proto, že jsem patřil k té starší straně osazenstva, a také proto, že jsem si nebyl jist autenticitou celého zážitku. Ačkoli jsem to celé pozoroval s (řekl bych) milým úsměvem a za stálého pokyvování hlavou do rytmu, mé pochybovačné já se ptalo, zda-li v tom náhodou není kalkul nějakého chytrého marketéra.

Koncert mě nakonec bavil, ale asi nebyl úplně pro mě. Palaye Royale vnímám po včerejšku jako generační záležitost, ačkoli si jejich hudbu klidně rád poslechnu. Uvidíme, kam jejich cesta povede dál a jestli budou schopni oslovit i jiné posluchačské kruhy. Zatím jsou však dost dobrým kandidátem na fenomén novopečených emo kids.

PS. Přijměte prosím omluvu za to, že jsem se nezmínil o předkapele The Haunt, kterou jsem bohužel nestihl, jelikož jsem pracujícím občanem a valil jsem do Futura rovnou z práce. Kaji se!

Články autora Jiří Popelka

V Underdogs zahřměli Aviana, InVisions, Rising Insane, Lighthouse Keeper a Severals!

Tak už se nám to sem zase pěkně hrne! Koncerty po covidu prší jeden za druhým, ať už jde o nově domluvené akce nebo ty několikrát přeložené.…

LANDMVRKS: Zpětná vazba na novou desku je desetkrát lepší, než na tu předchozí!

Jen pár dní po vydání alba Lost in the Waves padala na adresu francouzských LANDMVRKS slova chvály, ba dokonce létala vzduchem písmena AOTY (Album…