Reportáže
PAPA ROACH (usa), THE GOGETS (aut), CITY LIGHTS (cze); Praha – Lucerna Music Bar, 19. 8. 2014
Přejít na obsah

PAPA ROACH (usa), THE GOGETS (aut), CITY LIGHTS (cze); Praha – Lucerna Music Bar, 19. 8. 2014

19-8-14. Tato kombinace se jistě vryla do paměti mnoha lidem, kteří se mačkali v přeplněné Lucerně, aby zhlédli vystoupení kapel City Lights, The Gogets a hlavně Papa Roach!

Jak je již u mě známo, nebudu vás trápit detaily, protože kdo v Lucerně byl, dokáže si představit jak byl asi hustý vzduch, a když jsem před vystoupením první kapely viděl, jak z první řady tahají fanynku, která to prostě nezvládla a omdlela, pomyslel jsem si, že koncert nebude jen tak a bude to spíše pro náročnější nátury. Co tedy se dělo dál? Vrhněme se na to!

 

City Lights

Ach ano, v poslední době velmi sledovaná sebranka, která dostala tu čest a také trošku nevýhodu být otvírací kapelou před takovým fenoménem, jakým jsou výše zmínění headlineři. Trochu jsem měl obavy z jejich následujícího počínání, které byly následovně smeteny nekompromisním přívalem energie, talentu a skvělé show. Jejich velmi vydařený setlist byl proložen nějakým tím moudrem či postřehy, ale nebylo to tak náročné jako u jiných interpretu, kteří více káží než hrají. U kluků bych chtěl pochválit jejich entusiasmus, se kterým svojí hudbu dělají. Je skvělé, že se při takovýchto příležitostech dává šance i mladým vycházejícím nadějím české hc scény a věří se jim. Nezklamali mě a už vůbec ne publikum, s nímž výborně pracovali, vzduch houstl, pot tekl proudy a nevěřil jsem, že to všichni zvládneme do konce. Opravdu slova chvály! Strašně se mi to líbilo a chtěl bych je vídat častěji, protože zde je opravdu potenciál! A neměl by se nechat ležet ladem.

 

The Gogets

No, tady to bude jiná liga. Opravdové zklamání. Bylo sice vidět, že tam měli své fanoušky, ale absolutně nevýrazná hudba v podání absolutně nevýrazných chlapců, kteří sice hrát umějí, ale spíše bych je postavil někam na náplavku k Bajkazylu. S publikem si sice rozuměli, ale jejich opravdu poměrně utahaná hudba střídaná nějakým tím solíčkem a sem tam rychlým zvratem se stejně nepodepsala. Já vím, že redaktořina je opravdu nevděčná práce a uši má člověk jedny, ale po konzultaci i s jinými lidmi jsem byl rád, že to tak necítím samotný. Lidé si koncert užívali. Někteří. Většina netrpělivě čekala na příchod Papa Roach. Takže za mě ne-e. Nejde mi ani o tu hudbu, tentokrát mi vadilo asi to, že kapela neměla charisma. Zpěvák měl hrozně protivný hlas a jejich hudba prostě byla nezajímavá. Chválím jejich skvělou snahu se s publikem sblížit, což se i povedlo, ale to je asi tak vše.

 

Papa Roach

Ano, je to tady. Legendární kapela, která nu-metalu nedělá ostudu již několik let, trestala naše antishockové discmany a staré mp3 přehrávače už základních škol přišla. Takže co se tam vlastně dělo?

Jako správní headlineři vědomi si své velikosti velmi napínali svůj vpád na podium. Když se tomu tak stalo, nebylo čeho litovat!  Papa Roach vtrhli s obrovskou vervou a v hořící Lucerně rozdělali ještě větší peklo. Nebrali si servítky a poskládali svůj hrací plán tak, že se zde vyjímaly spíše starší věci, ač zde samozřejmě byl znát průřez diskografií! Každý si přišel na své, ale spíše pamětníci jako já si hrozně užívali právě své staré oblíbené songy, při kterých si v šestnácti ničili kolena na skejtech. Publikum zářilo, masové zpívání textu, lidé se tlačili na sebe a kapela, která si to náramně užívá. Rozhodně tento zážitek řadím mezi své top v životě. Atmosféra byla neskutečná a i dokonce já těžko nacházím slova, abych vám popsal, jaké to vlastně bylo. Papa Roach se stali za léta fenoménem, ikonou, legendou za slovo vzaté a toto jim nikdo neodpáře. Při songu Scars všichni nostalgicky zpívali a vzpomínali, Dread Cell, Blood Brothers a samozřejmě nemůžeme zapomínat na poslední přídavek v podobě hymny Last Resort, které publikum zpívalo tak nahlas, že to muselo být slyšet až na Staromák. Jízda, která mnoho lidí kopla zpátky do dob, kdy MTV hrálo ještě hudbu, čumělo se na Hvězdnou Bránu a v parku se zkoušely tríčky na různých dopravních prostředcích. Jestli něco je definice skvělého koncertu, úžasného zážitku, tak to byli Papa Roach. Myslím, že takhle silný zážitek si Praha bude pamatovat ještě dlouho.

Shrnutí? Pořadatelé dali lidem něco úžasného. Setkání lidí, které spojuje hudba a spousta zážitků a tento si každej s sebou ponese do hrobu. Děkuji za tu možnost být součástí toho všeho, být mezi lidmi, společně si zazpívat svoje srdcové hity a hodit si bokem. Možná jen – takto velkou kapelu bych příště sunul někam do větších prostor a více klimatizovaného, protože takové peklo opravdu nebylo na přežití. Takže děkuji za tento skvělý večer, vám za pozornost a já jdu ždímat propocené hadry. Cut my life into pieces…!

Články autora Jonathan

Slipknot v O2 Areně? Špatný zvuk pro zvučné jméno!

Slipknot jsou tělesem, kteří zvěstují své metalové evangelium již téměř 20 let a určitě nemá smysl zde nějak sáhodlouze rozepisovat jejich…

Letošní MetalFest v Plzni bude ve znamení zvučných jmen!

Západočeská metropole bude v obležení takových jmen jako Cradle of Filth, SepticFlesh či Amon Amarth. Toto je ale slabý výčet celkové soupisky,…