Reportáže
Pískem zazněl hardcore Sloních rozměrů! (report + rozhovor)
Přejít na obsah

Pískem zazněl hardcore Sloních rozměrů! (report + rozhovor)

Když se na sociálních sítích poprvé objevila zmínka o tom, že se do Písku vrací pořádná muzika, nejedno srdce jistě zaplesalo. O to větším překvapením pak bylo, že si pro nás organizátoři, Míra Vorlíček a David Vituj, připravili line-up, kterým se patrně rozhodli zničit celé historické centrum města. A co víc, po čtyřleté odmlce si zde střihli svou show také místní Unravel.

Celá akce se konala v domě U Slona, který se nachází na břehu řeky Otavy, v těsné blízkosti nejstaršího kamenného mostu v Čechách i střední Evropě. Když procházíte kolem, ani ve snu by vás nenapadlo, že právě na tomto místě by se mohl uskutečnit koncert, na který jsme jinak zvyklí z klasických klubů. A možná právě i díky prvotnímu skepticismu jsme byli ve výsledku velmi mile překvapeni. Jak řekl sám majitel objektu Pepa Stach: „Prostor, kde se nacházíme, je vlastně hradební příkop. Díky tomu je tady krásná akustika. Byl bych moc rád, kdyby se z domu U Slona stalo místo, na kterém se budou lidi scházet pravidelně. Bohužel je všechno otázka financí. Pořádáme ale veřejnou sbírku (ZDE), která by nám mohla pomoci našeho snu dosáhnout rychleji”.

Brána do dvora domu se otevřela již brzy odpoledne, takže se první návštěvníci mohli ještě před samotným vystoupením kapel pokochat originálními a abstraktními výtvory z dílen umělců Addictpaints a Vojty Forejta, kteří zde uspořádali výstavu.

Prvního setu se ujala českobudějovická hardcore kapela Dead Stone. Ačkoliv to byla opravdu našlapaná jízda, která přímo vybízela k dělání bordelu, našlo se jen pár lidí, kteří se zhostili role mosherů. Zbytek si koncert užíval z bezpečné vzdálenosti.

Jako druhá zahrála plzeňská hardcore sebranka Boost. Tady už bylo vlnících se těl o poznání víc. Tvrdé riffy se nám nekompromisně zařezávaly pod kůži a celé vystoupení sršelo energií od začátku až do konce.

Euforie přetrvávala i nadále a po setmění byl dvůr již zcela plný. Když na scénu nastoupila písecká melodic hardcore kapela Unravel, oči návštěvníků se zaleskly radostí. S napětím jsme čekali, co si pro nás kluci po čtyřech dlouhých letech připravili. Už po prvních pár tónech bylo jasné, že tohle bude horská dráha všech emocí. Jakmile se k melodické kytaře přidaly vokály Radka Polánského, naskočila mi husí kůže. Všichni se nechali okamžitě pohltit přítomným okamžikem, a kdo si pamatoval texty, ten se přidal ke zpěvu. Set mimo autorské tvorby obsahoval i dva covery –⁠ Whole od Basement a Given Up od Linkin Park. Právě song Given Up celé vystoupení uzavíral, což rozhodně neznamenalo, že by se Unravel loučili v poklidu. Naopak se strhla totální moshovací mela, takže si někteří z nás odnesli na památku mimo jiné i nějakou tu modřinu.

I přesto, že se akce pomalu blížila ke konci, na lidech bylo jasně vidět, že pořád ještě nemají dost. Toho využili i poslední vystupující večera, liberečtí Hopes. Ti publiku naservírovali pořádnou párty a vyždímali z nás poslední zbytky energie.

Ráda bych vypíchla fakt, že ačkoliv se jednalo o první akci, kterou si pro nás Míra s Davidem připravili, vše bylo skvěle zorganizováno. Ať už co se týká samotného prostředí (malou nepříjemností mohla být možná absence toalet, s čímž si ale návštěvníci poradili a využili například veřejné WC v blízkém parku), tak i harmonogramu celé akce. Stejně tak bych ráda pochválila perfektní zvuk, o který se postaral Lukáš Zahradník.


A můžeme se tedy v Písku těšit na nějaké další akce? Na to jsem se zeptala přímo kluků:


Co vás přimělo k tomu, uspořádat tenhle event? Jak nápad vznikl?

David: Byli jsme nasraný, že se v Písku nic neděje. Přitom tady dřív byly skvělý akce!

Míra: Přesně, motivovalo nás to, že došlo k celkovýmu úpadku undergroundu v Písku. Takže tenhle koncert je takovej pokus, jestli by se to tu podařilo opět rozjet.


Podle čeho jste vybírali kapely, které tu dneska zahrály? Po čtyřech letech vystoupili dokonce i Unravel.

Míra: V podstatě všechny ty kapely jsou naši kamarádi. Jejich tvorba nás baví a myslíme si, že jsou tou nejlepší volbou, koho jsme mohli v rámci Čech pozvat. Navíc sami posloucháme hardcore, proto jsme v tomhle žánru koncert uspořádali.

David: Unravel se nám povedlo ukecat tak, že jsem skoro klečel na kolenou a říkal jim „Kluci, já a všichni ostatní vás potřebujeme slyšet!” no a kluci byli tak hodný, že fakt zahráli.


Můžeme se tedy v budoucnosti těšit i na další akce ve vaší režii?

Míra: Podle toho, kolik dneska přišlo lidí, je vidět, že je o to fakt zájem. Takže něco dalšího určitě bude. Máme v plánu nějakej punk rock, pop punk, melodickej hardcore…

David: Možná by mohly být i nějaký indiečka. Tom z Hopes mi dneska doporučil hodně kapel.


A když by se s vámi chtěl někdo spojit sám, tak může?

M & D: Jasně, můžou nám napsat třeba přímo na Facebooku a klidně něco vymyslíme.


Tak děkuju moc kluci a doufám, že se tady zase brzo potkáme!Text i foto: Týna


Články autora COREMUSIC

Palaye Royale umí být víc než jen teenage guilty pleasure, na Výstavišti byli výborní!

Když Palaye Royale řádí v Praze, nemůžeme u toho chybět. Jejich včerejší koncert v Malé sportovní hale jsme si tedy nenechali ujít. A nebyli…

Heaven Shall Burn s sebou do Fóra Karlín přivezou kvalitní support!

Dobře známí němečtí deathcoristé Heaven Shall Burn se vracejí na pódia. Hned z kraje nového roku vyrážejí na evropské turné a jako support…