Reportáže
REPORT: Téměř perfektní Architects rozdrtili Bratislavu
Přejít na obsah

REPORT: Téměř perfektní Architects rozdrtili Bratislavu

Velký večer přichystali pořadatelé z Tvojamatka Booking nejen pro příznivce metalcoru. V bratislavském Majestic Music Clubu totiž zahráli Architects s parádním supportem od While She Sleeps a The Amity Affliction. Kdo nebyl na Brutalu, mohl dohnat resty. Koncert byl vyprodaný, což vzhledem k line-upu nepřekvapí. Trochu mě zarazilo, když jsem zjistil, že ve stejném objektu (!) se ten den odehrál také koncert Devina Townsenda. Tu kolizi asi způsobilo to, že i Devin vystoupil na Brutalu a toto datum se proto nabízelo. Nevím, kolik bylo na Devinovi lidí, ale řekl bych, že to mohlo návštěvnosti jeho koncertu uškodit, i když se jedná o trochu jinou cílovku.

Navzdory mému nešvaru nestíhání začátků koncertů jsem stihl i celý set While She Sleeps, což se značnému počtu fanoušků nepodařilo, protože se před vstupem do klubu nepřekvapivě utvořila solidní fronta. While She Sleeps byli jako tradičně výborní, chce to trochu odvahu si je vybrat jako support. Kdyby totiž headlinerem nebyli velikáni jakými Architects bezesporu jsou, hodně kapel by mělo problém vystoupení While She Sleeps aspoň vyrovnat, natož překonat. Během půlhodinového (!) setu do publika WSS naložili velké množství energie, i když zpěvák Loz nebyl tak excentrický, jako obvykle. Byli jsme sice svědky kratšího výpadku proudu, který show určitě nepomohl, ale kluci to vzali s klidem a set dohráli. Zaznamenal jsem také problémy se zvukem, které se objevovaly. Neřekl bych, že byl koncert špatně nazvučený, i když chvílemi byl zvuk zbytečně hlasitý. Šlo dle mého o jakési výpadky části aparátu, kdy se zvuk sléval do neurčité zvukové stěny. Problémy se zvukem provázely i show Architects, více k tomu níže. Slyšeli jsme průřez celou tvorbou, i když převažovaly věci z nového alba You Are We a předchozího Brainwashed. Šlo o třeba You Are We, Four Walls, Brainwashed nebo i starší Seven Hills. Vrcholem byl singl Silence Speaks For You, kde s partem Olivera Sykese značně vypomohlo publikum. To bylo po celý večer výborné, atmosféra se dala krájet, mosh a circle pity probíhaly takřka neustále, publikum sborově zpívalo texty. Zkrátka slovenské publikum vytvořilo lepší kulisu, než jsme často zvyklí na koncertech v ČR.

Dalšími na řadě byli australští The Amity Affliction. Nejsem velkým fanouškem jejich tvorby a nenadchl mě ani jejich live projev. Generický metalcore s čistými zpěvy, který v dnešní době už nemá publiku moc co nabídnout. Na druhou stranu byl set odehrát sebejistě, kluci už mají něco za sebou. Líbil se mi hlavně výkon bubeníka Ryana Burta (chválím fotbalový dres), ale ostatní členové nijak nezaostávali, rozhodně nešlo o odfláknutou show. Jenom to prostě není šálek mého čaje, a proto jsem se většinu setu pronudil.

Pak už dostali slovo ti, kvůli kterým do Bratislavy vážili cestu i zahraniční fanoušci. A britští Architects opět dokázali, proč jsou mnohými považováni za špičku žánru a vyprodávají jednu show za druhou. Vyprodané koncerty ale kapela podle slov zpěváka Sama Cartera: "rozhodně nebere jako samozřejmost". Od brutálního začátku skladby Nihilist bylo jasné, že půjde o výjimečné vystoupení, ostatně jako vždy. V obnovené sestavě bez zesnulého Toma Searla Architekti fanouškům naservírovali věci hlavně z posledního alba All Our Gods Have Abandoned Us, ale došlo i na vály z Lost Forever // Lost Together nebo Daybreaker. Zamrzela absence mojí oblíbené Early Grave, kterou kluci ještě nedávno hrávali. Setlist je k náhlednutí ve fotogalerii. Občasné zvukové nepříjemnosti se ale stále objevovaly a i když dobře víme, že Sam zvládá bravurně i čisté party, chvílemi byl jeho čistý zpěv opravdu špatný, což ale připisuji spíše technice, než Samovi samotnému. Výše popsané problémy se zvukem se netýkaly jenom vystoupení WSS, bohužel ale negativně ovlivnily i show miláčků z Brightonu. Vystoupení Architektůbylo ale výrazněji narušeno samotným Samem, který se trochu nešikovně praštil stojanem na mikrofon do obličeje a kapela na chvíli úplně přestala hrát. Publiku se dostalo vysvětlení ze strany kapely, že Sam se praštil do obličeje a dává se do kupy a koncert ještě rozhodně nekončí.


Zdroj: Instagram Sama Cartera

Všechna čest Samovi, protože s rozbitým obličejem ještě odezpíval přídavek v podobě A Match Made In Heaven a Gone With the Wind. Sice byli návštevníci ochuzeni o Gravity a Naysayer, ale je sympatické, že se Sam vrátil a set dozpíval. Jak jsem již psal výše, publikum bylo skvělé a Samovi často vypomáhalo se zpěvem během celého setu. Navzdory vyprodání bylo prostoru dost, v Majestic Clubu je totiž ještě tribuna na sezení. Zaslechl jsem obviňování pořadatelů ze strany návštěvníků, že prodali více lístků, než byla kapacita prostoru, což je podle mě nemístné obvinění. Došlo i na vzpomínku na Toma Searla, nešlo ale o nic patetického, naopak. Nebýt problémů se zvukem a prostoje způsobeného zraněním zpěváka Sama Cartera označil bych jejich vystoupení za perfektní a určitě si nenechám ujít další příležitost je vidět.


Až na problémy se zvukem jsme v Bratislavě zažili výjimečný večer. Zejména WSS a Architects předvedli na svoje poměry možná "standardní" vystoupení, které je ale v rámci žánru a potažmo scény unikátní a rozhodně stojí za vidění. Chtěl bych poděkovat hlavně všem fanouškům za vytvoření více než adekvátní kulisy a pořadatelům za tenhle metalcorový svátek. Škoda, že byl poznamenaný technickými problémy, pokud se podaří je příště eliminovat, bude to na jedničku s hvězdičkou.

Photo: WIKES

Články autora Filip Fišer

Royal Republic pobláznili vyprodanou Flédu

Saturday Junior. Tak označují šoumeni z Royal Republic středu, prý je to ve Švédsku běžné označení. To proto, že ve středu je čas na party.…

HELL ON EARTH – Brno – Melodka

V úterý 12. září se Brno dočkalo dalšího velkého death metalového svátku. Do naší moravské metropole totiž zavítala legenda death metalového…