Reportáže
REPORTÁŽ: Na Fajtfest Help Ukraine se pomáhalo pořádným moshpitem!
Přejít na obsah

REPORTÁŽ: Na Fajtfest Help Ukraine se pomáhalo pořádným moshpitem!

Make Love not War! Znělo festivalovým stanem na Fajtově kopci.

Účast přímo požehnaná, výběr kapel neskutečný a pocit z pomoci ,nejen sbírkou, zkrátka hřeje. Sláva Ukrajině a pojďte se s námi vrátit na Fajťák.
Musíme přiznat, že natěšenost nám nedala spát. Po delší době nastartovat letní mood - připravit stan a vyrazit na kopec. Na Fajťáku bylo vše skvěle přichystaný - stan jako skvělá varianta velké stage – náladou připomínající klubovou atmosféru. Rodinné prostředí, známe tváře a zase místo, kde se cítíš jako mezi svejma. Teď už ale něco o tý muzice.

Začínáme v pátek odpoledne a to kapelkou Head2Down.
Tahle bandička se na scéně pohybuje od roku 2003, no kdo by je neznal. Hravá a skákavá muzika a zpěvák se screamem jak má být. Fuxo, předák festivalu Fajtfest, kterému byla věnována chvilka slávy za jeho věrnost festivalu, jeho počiny a získal tak od Fajtfest crew doživotní vstup na fest zadarmíko!

Plánovaní Wictims bohužel nedorazili, ale program se posunul a další vystoupili The Voynich Code.
Tak této portugalské kapele udělujeme v pomyslné kategorii “Překvápko na Fajtu“ první místo!
Deathcore určitě neurazil a technicky vymakaná muzika se snoubila se zpěvákovým vyjádřením. Kdo neslyšel, neuvěří, proto utíkej si tyhle týpky až z Lisabonu pustit.
Jo a mimochodem, zpěvák se jmenuje Nelson Rebelo - Někdo je k tomu bordelu zkrátka předurčenej.

Zástupci z české scény Abbie Falls.
Nadějná kapela která tomu dala na prdel. Bandička předvedla skvělou agresivní show hodnou většího publika. Celý set byl rozmanitě prokládaný přesně načasovaným podkresem. Ukázala se zde jejich tvořivost a otevřenost k různým hudebním žánrům. Od DnB po rap a třeba i tekno. Rychta to byla taková, že jsme přemýšleli zda jsme se nepřemístili v čase na CzechTekk. Moshpit od začátku do konce. Kdo by byl řekl, že se pod takto drsným projevem a zamračenými tvářemi budou ukrývat tak milí a skromní kluci.

Jako další -strop pátečního dne - POLAR!
Zkušení britové v tom umí chodit. Energický zpěvák, který si moc dobře rozumí s moshujícím davem a sám si dovedl užíval několikanásobný stagedive. „Im not fucking asking you i'm fuckin telling you- I need you all to move fuckin forward!“ Milouš prostě. :D
Zahráli skvělé skladby převážně z alb „Shadowed by Vultures“ (2014) a
„Nova“(2019). Zážitek s velkým fuckin „Z“!

Další kapelu tady raději nebudeme rozmazávat...Nebo jo?
Gutalax tě prožene!
Jako vždycky jsme v gutalaxii dostali po hlavě štětkou, hajzl papírem a někteří nešťastníci měli tu čest i s prkýnkem.
Kdo se chtěl před koncem dne zničit, udělal to „Anální Error“ za něj.

Protože dojmů, zážitků a kapel bylo opravdu mnoho, tak se vrháme rovnou na sobotu.

Mad Rabbbits - čeští šílení králíci aneb „Kdo má rád rock n roll?“ Usmívající se pozitivní zpěvák nám dobil baterky. Na show v odpoledních hodinách- užito.
Kluci nám ,mimo jiné, prozradili, že chystají jakýsi projet „PUNK“ společně se Skywalkery, ale víc už jsme z nich nedostali. Ať se tedy dílo vydaří a moc se těšíme. Za zmíňku stojí i suprový merch s pěkným designy, kde nechyběli ani bucket hats.

Zůstaneme ještě u nás s kapelou Mr. Dynaboom.
Jediná česky zpívající kapela na kopci - představila též letos nové album „Cesta peklem“. Každý si v jejich poslechu našel své. Kšilt dozadu a jedeš.

Depression Island
Jak se se všemi propojit na vlně tajemna a předat emoce na 200% ?
O tom ví své deprešáci. Temnota sama, zpěvákův hluboký hlas, procítěná show.
Bylo znát, že si show užili stejně jako my!
Vlna deprese přímo z pacovského Islandu.

Rozbombit kopec přijeli i Hopes.
Začali show svým novějším songem „Vibe“ který má v originální podobě feat. s Amáliíí Kolářovou- určitě si poslechněte celé album „Summer Vibes“ který je parádní. Kapela pro mladý který ze sebe chtěj vytřískat duši!
One more song? No jasně! Mind rot z r.2016!

Z metropole Hané dorazili Sunset trail.
Olomoučáci se nenechali dlouho pobízet a support na Fajťáku si od všech získali od první chvíle a rozjeli kotel kotlů,tvarůžek netvarůžek. Pro milovníky metalcoru a nu-metalu ideál! Jestli je ještě neznáte, určitě mrkněte i na jejich klipy, které jsou výborně zpracované!

Stellaris a jediná zástupkyně něžného pohlaví na pódiu Fajtfest Help Ukraine. I tato kapela našla své posluchače a zpěvačka ukázala nejen svůj pěvecký progress, ale představila i letošní nové EP „Upside Down“, které zde pokřtil,kdo jiný, než Bob Fleck. Křest vychlazenou plzní a kmotr jak má být. Nicol se snažila pobídnout všechny k pořádnýmu bordelu. „Pojdte všichni blíž“ - „Blíž už to nejde!“ ozvalo se z první řady od ctitelů. Na konci show se nechala od všech doslova na rukách nosit.

A teď jedna vymodlená záležitost..
Ze skotského Glasgow si na Vysočinu střihla cestu kapela Bleed from Within - které jsme se, po loňském zrušení účasti, nemohli dočkat- konečně dorazili.
Na stage vstoupili mocně, se vší parádou.
Nezapomněli se pochlubit novými skladbami z jejich nejnovějšího EP „Flesh and Stone“ které přestavili několik dní zpět.
Atmosféra se dala krájet, synchronizace na stagi byla jak aquabely na olympiádě a práce s přítomnými-bezkonkurenční.
Kytarová sólička a ty jejich vlasy?? LUV-IT
The End Of All We Know!!! Ideální kapela pro toho,kdo chtěl provětrat hřívu nebo si zablokovat krk stejně jako já. :D Na konci se mi chtělo brečet bolestí, ale hlavně dojetím jak skvělí byli!

A jedna tečka na konec- spíš vykřičník teda!
Namíchej kapku Expire, přidej Turnstile, hbitýho frontmana se zvučným hlasem a kopance až ke stropu- Tak to je shake z UK- Grove Street familly!
Vibe jak devadesátkovej hardcore alias britská mlátička,
Zavíračka nemohla bejt povedenější.
Kluci se nehambí za lásku k weed, tak pokud se s nima budeš chtít kámošit...Rest in pawrrrr!

A je to za námi. Chceme se ještě omluvit za naši absenci na několika kapelách, které hrály brzy odpoledne. Cesta daleká a nebydlíme bohužel ve Velmezu (ale kvůlu fajtu o tom snad začneme přemýšlet)...

Vypíchnout chceme ještě práci Fatfest - crew, která vše dokonale připravila. Zdravotníkům patří dík, byli vždy ve správný čas na správném místě.
Snad i tato akce přinese ovoce a alespoň malým dílem jsme se mohli podílet na pomoc Ukrajině. Přece i malé kapky tvoří celé oceány.

Připravujeme pro vás ještě jednu extra GALERII plnou fotek!

Pro Coremusic
redaktorka Simča H.

Články autora Honza Trávníček

Rob Watson z Lionheart: Náboženské výrazy jsou pro mě cesta jak lépe vyjádřit osobní pocity!

Jedním z headlinerů letošního Fajtfestu byla i kapela Lionheart, která dorazila až ze slunné Kalifornie. Tuto příležitost jsme hned využili…

Brutal Assault klepe na dveře!

Už 9. srpna se otevřou brány josefovské pevnosti, aby přivítali milovníky tvrdé hudby z celé Evropy. Pětadvacátý ročník festivalu Brutal…