Reportáže
RFP 2019 (1): Rokáč je ve formě, čtvrtek ovládli BMTH a punk různých podob!
Přejít na obsah

RFP 2019 (1): Rokáč je ve formě, čtvrtek ovládli BMTH a punk různých podob!

Po středečním nastevření letošního rokáče, který přineslo mimojiné super koncert John Wolfhooker a vyhlášení vítěze Planetrox - Glad for Today, se včera Rock for People konečně rozohnil naplno, a to už po pětadvacáté! Ano, RFP slaví čtvrtstoletí a je nám to decentně připomínáno nejen na sociálních sítích a na nápisech okolo, ale i snahou o co nejlepší areál. Například úplně zmizely stage z hangárů. Za tohle pápá bolavým uším dáváme velkej palec nahoru! Znovu se objevily stany, které letos zakrývají jednu z hlavních stagí a také YouTube Music stage. Její návrat velmi vítáme. Nové uspořádání areálu je vzrušující, rozšířená nabídka volnočasových aktivit je zábavná. Piva je tu taky dost, dokonce 25 druhů, ne všechny se nám podařilo najít, ale asi tu fakt jsou. Ale co kapely?

Famózní start předvedli Boston Manor. Těm mlaďochům to šlape jako blázen a navíc sou sympatický. Jestli tě bavěj jejich studiovky, live tě rozsekaj tak, jako včera rozsekali Evropa 2 stage! První mosh byl na světě, co na tom, že bylo teprv dvanáct hodin. Bavila nás jak stará tvorba tak novej singl Liquid. Female-fronted kapela z Paříže Halflives připomínající loňské Courage My Love byla docela fajn, ale nepředvedla nic moc novýho. S ženami za mikrofónem se pokračovalo na Infected Rain, který v letošním line-upu patřej k nejtvrdším kapelám. Lena je prostě zvíře a lidi ten její moldavskej metalovej diktát nenechal v klidu. Včerejší párty šla vůbec tak nějak na dřeň, když teda nepočítám The Amity Affliction, který tomu moc nedali. Koncert odehranej tak napůl působil spíš jako splněná povinnost, i když fanoušci šíleli. Ukázat správnou cestu by jim mohl Joe Mulherin. Skromný, místy bázlivý Nothing, Nowhere se na festivalovym pódiu neztratil. Ačkoli se to s intimní atmosférou koncertu v Café v lese nedá srovnat, bylo to i tak fakt super. Publikum zpívalo, moshovalo při basovejch dropech a propojení s Joem bylo magický. Emokrása!

Punk je mrtvej? S kapelama jako jsou Idles nebo Turnstile tahle fráze rozhodně neplatí. Obě bandy, i když každá trochu jinak, přivezly do Hradce trochu ze svýho lokálního undergroundu. Idles mě s tim přidrzlým britským přízvukem, neurvalým poskakováním a takovým tátovským řevem frontmana Joe Talbota málem přinutili ničit věci. Tohle je rock'n'roll, ty vole! Hlasitej, nasranej, obnaženej a mluvící o sociálních záležitostech. Bordel, kterej má hudebně a tématicky hlavu a patu. Turnstile pak rozjeli true americkou hardcorovou špínu, kterou v našich končinách jen tak nevídáme a tam se posluchačstvo šíleně utrhlo ze řetězu. Mosh na hranici crowdkillingu bolel. Podobný kotle jsem čekal i na koncertě The Truth Is Out There na Kytary.cz stagi, ale přišlo jich nějak málo. Každopádně atmosféra RFP kouzelně přenáší moshování z tvrdejch vystoupení i na interprety, který tenhle styl paření moc neznaj. Jak se asi cítili hráči orchestru PKF - Prague Filharmonia, když se během jejich společného setu s Vypsanou fixou rozjel circle pit. Pozorovat obličeje zejména houslové sekce a dirigenta byla zábava. Obrovský kruh si umí vytvořit taky staří známí You Me At Six, ke kterým nepotřebujeme psát nic víc, než jen: kurva jo! Přečtěte si jakejkoliv náš předchozí report z jejich koncertu, tohle bylo stejně skvělý! (Feat. s Olim Sykesem se bohužel nekonal, ale Josh Franceschi to dal jako král.)

Bring Me The Horizon? Když jste přivřeli obě oči nad tím, že skoro všechny zpěvy byly puštěný ze samplů, aby k nim Oli mohl zkusit zpívat, nebo mu pomáhal Jordan, tak jste si mohli užít opravdu skvělou show s cryoefekty, ohněm, velkou projekcí, několika tanečnicemi a fakt našlapaným zvukem. Oli alespoň docela slušně řval. Dostali jsme cca to, co jsme očekávali. Pokud jste se nerozhodli tenhle "cirkus" bojkotovat, mohli jste si dát songy z posledních tří desek. Do staršího katalogu BMTH nezabrousili, deathcore medley zůstal bohužel vynechán. Večer pak efektně uzavřel screamo rapper Scarlxrd, kterej má snad v krku pilu. Normálně mě z něj bolí hlasivky. Jak tenhle týpek může ještě mluvit, je pro mě záhada. Jinak se pochopitelně jednalo o vystoupení s DJem, který vlastně pouštěl hotové tracky, přes které Scarlxrd křičel texty do mikrofonu. Oba do toho stihli ještě běhat po celým pódiu a vytvářet tak mohutnej hype, kterej stahoval fanoušky do moshpitu, k circle pitům a walls of death. Můžem se bavit o tom, jestli se tady ještě jedná o právoplatný hudbení vystoupení, ale tohle byla především skvělá party! Punk v rapu!

Články autora Jiří Popelka

TDWP mohli Stray From The Path strčit do kapsy, ti se z ní ale vykopali!

Nevšední předvánoční proplejtačku nám včera v MeetFactory přichystali bookeři z týmu Rock for People. Turné, které do Prahy zavítalo na…

[CZ/EN] ATENA: Mladých metalcorových kapel je ve Skandinávii málo. Starší generace nás neuznává!

Že Skandinávie je kolébkou metalu, o tom není třeba diskutovat. Ale kolik mladých současných corových kapel ze severu nyní známe? Máme tak…