Reportáže
RFP 2022 - ČTVRTÝ DEN: Green Day završili festival bombastickou show! Máme za sebou nezapomenutelný ročník!
Přejít na obsah

RFP 2022 - ČTVRTÝ DEN: Green Day završili festival bombastickou show! Máme za sebou nezapomenutelný ročník!

Čtvrtý den Rock for People se nám všem vstávalo věru už poměrně bolestivě, ale pohled do sobotního line-upu z nás vykřesal poslední zbytky sil. Jaký finiš šestadvacátého “Rocku pro lidi” nakonec byl? Prozatím pár fotek od Mejry a hlavně slova od Mattyho a Jirky popisují cílovou rovinku hradeckého fesťáku, ale také shrnují dojmy z celého čtyřdenního závodu o výdrž.

Těch sil nám opět hodně odebrala destruktivní show miláčků z Oceans Ate Alaska! Kapela se představila po delší odmlce zase s původním zpěvákem Jamesem! Jeho mohutné high screamy a brutální growly nás okamžitě nahnaly do moshe, kde jsme si dali rozcvičku před obědem! Jen ty vokály z posledního alba “Hikari” Jamesovi vůbec nesedly. Za to jsme měli možnost slyšet novou věc New Dawn a můžeme vám slíbit, že je to heavy af! The Faim jsme moc naposlouchané neměli, ale když jsme dorazili na jejich koncert, vypálilo nám to zrak! Celý jejich set byl hrozně chytlavý. A zase se potvrdilo to pravidlo o Austrálii, že se tam rodí jen a jen samé talenty. Jejich pop-rock je chytlavější než celá diskografie Imagine Dragons a je pádným důvodem, proč jít na jejich koncert i příště!

Co se týče shows, přinesl RFP 2022 celou řadu českých "poprvé". Kromě Fall Out Boy nebo Neck Deep si svoje “for the first time” v srdci Evropy odbyli také britští Don Broco. A museli být určitě velmi příjemně překvapeni z přijetí, jakého se jim od místních fans dostalo, protože ti jejich funky vystoupení dodali svým divokým křepčením suprový vibe. Celé to působilo, uvolněně, nenuceně, svěže a vtipnou korunu koncertu dodalo osmdesátkové háro alá early Jágr na hlavě frontmana Roba Damianiho. Milí lidé z Ameba Production, přivezte nám je prosím někdy do klubu, ju? Díky! Velice nás taky zajímalo, jak na nás vystoupení Two Feet bude působit na té největší stagi. Bohužel se nám tam ty tři členové docela ztráceli (podobně jako u You Me At Six). Nicméně Zachary William "Bill" Dess nás přesvědčil, že to s kytarou prostě umí! Jako druzí ze svaté trojice Hella Mega Tour se nám poté představili Weezer. Když na pódium vystoupala partička fotřácky vyhlížejících týpečků, neměli jsme moc velká očekávání. Příjemný alternativní rock v jejich podání má sice celosvětově velký úspěch, ale na obrovském pódiu to působilo krapet unaveně. Rozhodně je to jedno z vystoupení, které člověk do týdne zapomene. Škoda.

"Bojím se, že ty Sum 41 budou na prd," odposlechli jsme pár hodin před koncertem z random úst. No nebyly, kámo! Derryck lital po pódiu jako čertík z krabičky, členové kapely rozhazovali úsměvy na všechny strany a bylo vidět, že je to fakt baví (narozdíl od některých jiných kapel v podobném ranku). Sum 41 jsou prostě už delší dobu ve formě a z toho máme velkou radost! Před veleočekávaným koncertem Green Day jsme se dočkali také jednoho speciálního vystoupení - Hopes Die Last! V čem speciální? Rock For People totiž pozval kapelu zahrát svoji první show po dlouhých 7 letech! Nemluvě o tom, že se dokonce jednalo o první show po 14 letech v úplně původní sestavě! Tuhle událost si nenechali ujít převážně emo/core/metal fanoušci a trvalo jen pár minutek, než na vlnu oldschool metalcoru z 2010 éry naskočili. Pak už se šlo rovnou do moshe! Vystupování frontmana po celý čas setu bylo velice divoké, a tak i z menšího davu (kvůli paralelně vystupujícím Sum 41) dokázal vytřískat maximum! Nejvíce nás ale pobavil jistý stánkař z nějakého pivovaru, který si už na začátku sedl doprostřed rajonu moshe na svou přepravku od lahváčů a plácal si s každým, kdo okolo něj v circle pitu pobíhal. Prostě srdcař! Návrat to byl tedy velkolepý a my jsme zároveň moc rádi, že jsme pro vás s klukama připravili rozhovor. Slibujeme, že vám ho přineseme už brzy!

Jsou Green Day pořád tím velkým lákadlem mohutných festivalů? Že váháš! Nejeden z nás si v sobotu zavzpomínal na své mládí! Ale popořadě. Nejdřív nějaký ožratý růžový zajíček naskočil z ničeho nic na stage a začal hypovat dav, než ho násilně odnesli. Pak už jsme dlouho čekat nemuseli. Set odstartovala asi nejznámější pecka American Idiot a od té doby show neustále gradovala! Oproti Fall Out Boy mělo vystoupení větší energii, bylo to celé mnohem uvolněnější a lidé se do akce dokázali daleko lépe vcítit. Načasované výbuchy připravené pyrotechniky dokázaly dav pořádně rozproudit. Spolu s množstvím vtípků samotného frontmana Billieho jsme se dočkali i dvou neuvěřitelných okamžiků, kdy si Billie pozval na pódium nejprve fanynku, která měla možnost si pořádně zazpívat s kapelou, a poté další fanynku, Kláru, která dokonce dostala možnost si zahrát na frontmanovu kytaru. Ta jí hned po písni byla zcela věnována! Krásné gesto! Interakce s davem byla velice častá, možná až příliš, ale dalo se to překousnout. Ono slyšet 35 tisíc řvoucích lidí je návykové, chápeme. Ke konci setu sypala kapela z rukávu pomalejší známé písně, které jsme zpívali jako jeden muž, a jako hřeb večera byl odpálen závěrečný velký ohňostroj. Takže jestli příště budete váhat, jestli jít či nejít na Green Day, neváhejte. Američani na stagi vypadají stále čerstvě a plní energie!

Navštívili jsme nakonec ještě koncert Highly Suspect, sice úplně vyřízení, ale zvládli jsme to. Fall From Everest nám totiž sebrali veškeré síly z jejich vystoupení, které jsme naštěstí ještě stihli, přesto, že se trošičku kryli s Green Day. FFE nám přichystali parádní vizuální podívanou a o akci na stagi nemluvě. My víme, proč jsme si je dotáhli na naši nedávnou akci Moshpit In The Moonlight! Highly Suspect na nás působili poněkud unaveněji, než jsme čekali, ale i přesto šlo o důstojné zakončení Evropa 2 stage!
Creepy figurka Skynd se nám představila pozdě v noci, ale i tak byl stan narvaný lidmi k prasknutí. Bohužel po první písničce vypadla elektřina, a tak byli fanoušci nuceni asi půl hodiny jen stát a řvát, že ta ryba je čerstvá, není čerstvá! Naštěstí se vše podařilo nakopnout a Skynd nás mohli dosyta zásobit svoji osobitou image. Je to specifická hudba, ale o koncertě se nedá říct vůbec nic špatného! Good job na samotný závěr festivalu!

Závěrečné shrnutí Rock for People 2022

O právě proběhlém vydání RFP píšeme pořád jako o největším ročníku. A nevymýšlíme si. Šestadvacítka byla skutečně nejmohutnější se vším všudy, se všemi plusy, ale bohužel i některými mínusy, které s sebou velké akce někdy přináší. Mezi pozitiva bezpochyby patřila obří KB stage. Tento prostor konečně dovolil uspořádat opravdu velkou produkci s ohni, velkoplošnými projekcemi, obřím světelným parkem, ohňostrojem a placem klidně pro 40 tisíc lidí. Zvětšení se dočkala nabídka jídla v čele s perfektní jídelnou v hangáru, která fungovala i jako snídaňová restaurace. Do hangáru se přesunul také merch stánek. A jedním z největších kladů byla také úplná absence hangárových stagí, které v minulosti špatným zvukem kazily dojmy z koncertů. Naopak i ta nejmenší stage letos dorostla do poměrně úctyhodných rozměrů. Vyšší počet návštěvníků festivalu ale znamenal také rozšíření kempů, kde se malé nedostatky našly. Podle reakcí na sociálních sítích, ale i dle osobního pozorování by to v kempech chtělo více záchodů, korýtek na umývání rukou a zásobníků s pitnou vodou. To se však pořadatelé snažili vylepšovat za pochodu. Bohužel, smůla se zrušenými či přesunutými koncerty se týmu RFP držela i v průběhu akce. Je třeba si ale uvědomit, že dva roky kulturního temna a situace ve světě měla za následek mnohá rozklížení dříve zajetých funkčních procesů, ať už se jedná o dodavatelské řetězce, možnosti technického a personálního zajištění nebo logistiku kapelních tour. Covid a současná ekonomická situace zasadili kultuře citelnou ránu ve všech těchto oblastech. Rozhodně se však nebojíme, že se pořadatelé z těchto záležitostí do příště nepoučí. Konec konců sami organizátoři ve speciálním dotazníku vyzývají návštěvníky k poskytnutí zpětné vazby, ať už té negativní tak určitě i té pozitivní. Nakonec totiž stejně platí, že bombastický line-up, doprovodný program v čele s AZ Kvízem, čtyři dny nabušené friendly atmosférou, skvělé počasí a samotný genius loci Rock for People opět převálcovaly nešvary, které s sebou první velký post-covidový ročník přinesl. Jak píšeme každý rok, už teď se nemůžeme dočkat, jaké kapely pro nás tým RFP vyjedná na příští ročník. Je to jen pár hodin po příjezdu z Parku 360 a už bychom se rádi zase vrátili před pódium, k nápisu RFP, do stanů, prostě na Rokáč!

Foto: Mejra Drkal
Text: Matty Vaněk, Jiří Popelka

Články autora COREMUSIC

Palaye Royale umí být víc než jen teenage guilty pleasure, na Výstavišti byli výborní!

Když Palaye Royale řádí v Praze, nemůžeme u toho chybět. Jejich včerejší koncert v Malé sportovní hale jsme si tedy nenechali ujít. A nebyli…

Heaven Shall Burn s sebou do Fóra Karlín přivezou kvalitní support!

Dobře známí němečtí deathcoristé Heaven Shall Burn se vracejí na pódia. Hned z kraje nového roku vyrážejí na evropské turné a jako support…