Reportáže
RFP 2022 - DEN DRUHÝ: Enter Shikari na hrad!
Přejít na obsah

RFP 2022 - DEN DRUHÝ: Enter Shikari na hrad!

Tak bouřka nepřišla! Jen krátký déšť včera skropil rozpálený Rock for People, což bylo nakonec velmi příjemné. Fotky od Mejry znovu do detailu vykreslují výbornou atmosféru včerejších koncertů a my doplňujeme také pár slov.

Program tentokrát v dopoledních hodinách otevřeli Glad for Today. Vzpomínáme na úplně první vystoupení týhle hradecký party na Rock for People někdy před sedmi lety, kdy se pokoušeli tehdy ještě v pětičlenné sestavě vměstnat na úplně malinkatou stage dva krát dva metry. S úsměvem na rtech uznale pokyvujem hlavou, jak Gladi dospěli v kapelu, která utáhne velkou stage. Snad je debutové album Melting Youth posune co nejdál. Popovka The Valentines neměla lehkou úlohu, protože se přihnal výživnej deštík, kvůli kterému se většina návštěvníků šla schovat, kam se jen dalo. Ve stejný čas zahráli Led By Lanterns. Ti se na Rock for People dostali kvůli vydařenému koncertu s kapelou Normandie, kde si podmanili především mladší generaci. V půlce setu frontmanovi přestal fungovat mikrofon, s čímž si poradil po svém a celá kapela to vzala statečně, přeci jen šlo o jejich největší koncert v kariéře.

Po minulých vystoupeních Boston Manor jsme měli v hlavách tak nějak zaryto, že se na větších stagích mají tendenci trochu ztrácet. Včera nás ale přesvědčili o opaku. Bylo to opravdu velmi v pořádku. Neck Deep se pak vyřítili na KB stage, největší na festivalu, a způsobili naprostej chaos a bordel. Pop-punk je v České republice v posledních letech zas na vzestupu a Neck Deep to jen potvrdili! (Takže se vidíme na A Day To Remember?)

Fire From The Gods se v Česku objevili poprvé a stálo to za to! AJ Channer, frontman kapely, vyskočil na stage a jeho mohutný hlas se nesl mezi lidma jako řev samotného lva. Stan se náhle po chvilce zaplnil a dav byl vystoupením pohlcen. A kdo si počkal až do konce, dočkal se i hymny…ehm “Excuse Me”! Mezitím ale o něco mohutnější crowd přihlížel dalšímu preciznímu vystoupení domácích John Wolfhooker. Co takhle dát holoubkům příště odvážnější pozdější čas a možnost rozšířit produkci o pořádnou lightshow? Vzhledem k tomu, jaká pařba se udála před pódiem, by to podle nás byl skvělý tah.

Silverstein snad nestárnou, haha. Ačkoli k nám pánové dovezli novou desku Misery Made Me, dočkali jsme se jako bývalí emaři i několika oldschool hitů a samozřejmě nemohl chybět ani song “My Heroine”, který snad ze svého setu kapela nikdy nevyškrtla a ani nevyškrtne. Výlet o několik let zpátky to byl vydatný. Ale zdaleka ne poslední! S příchodem Američanů Seeyouspacecowboy jako kdybyste se po x letech přihlásili na svůj profil na MySpace a pustili si výběr z roku 2007. Tohle byla naprosto perfektní vzpomínka na tehdejší emocore, ale s moderním zvukem a naléhavostí doby současné. Extatické, chaotické, našlapané! Neříkejte, že vám tenhle sound nechyběl!

Jak to jen ty Enter Shikari dělaj, že jsou vždycky tak strhující? Někdo by si řekl, že už to vedou dost dlouho na to, aby je bavilo pořád tak křepčit. Léta přibývají, síly naopak odchází, hudba už není jen o breakdownech… Haha, kdepak! Bylo to divoké jako vždy! Prostě jakoby nebylo možné, aby tihle čtyři floutci (pořád mě baví je takto nazývat) zahráli nudně nebo špatně. I po šesti albech pořád s neskutečnou živelností sází tracky z první desky, jakoby snad MySpace éra nikdy neskončila. A nové skladby fungují úplně stejně dobře. Zkrátka Shikari forever, Shikari na hrad <3

Další českou kapelou, které vystoupení výborně sedlo, byli pražští Lighthouse Keeper. Po loňské premiéře na menší open air stagi dostali možnost ve skvělém čase předvést, jak se za ten rok posunuli. A věru posunuli se velmi! Tohle jméno se vyplatí v rámci domácí scény sledovat. Šli jsme se podívat i na hvězdné Skillet, kteří oplývali energií, kterou burcovali do lidí. Kvůli gamingovým anthems Monster a Invincible jsme zavzpomínali na propařený hodiny u počítače. Ale i tak musíme podotknout, že už nás trochu přestávají bavit. Naproti tomu headlineři večera Royal Blood většinu lidí opravdu mile překvapili.

Ve středu zrušený koncert Redzeda se nakonec uskutečnil včera před zraky brutálního množství lidí. Bohužel však ke konci setu došlo kolapsu jedné z divaček, ke kterému musela být přivolána záchranka. Věříme, že je dotyčná v pořádku a držíme palce! Pokud jste pak měli ještě chuť pařit dál, přišli vám určitě vhod The Stickmen Project, kteří o sobě říkají jen „My jsme The Stickmen. To je všechno. To je naše bio.“ Nebo se opodál konalo Silent Disco, kde jste měli možnost vidět souboj našeho redaktora ŠatySVlečkou s Matějem Chalupou z týmu Rock for People.

Dnes už se těšíme na premiérový koncert obřích Fall Out Boy, dále zahrají You Me At Six, Crossfaith, Leoniden nebo Caskets, které jsme také měli možnost vyzpovídat!

Foto: Mejra Drkal
Text: Matty Vaněk, Jiří Popelka


Články autora COREMUSIC

Palaye Royale umí být víc než jen teenage guilty pleasure, na Výstavišti byli výborní!

Když Palaye Royale řádí v Praze, nemůžeme u toho chybět. Jejich včerejší koncert v Malé sportovní hale jsme si tedy nenechali ujít. A nebyli…

Heaven Shall Burn s sebou do Fóra Karlín přivezou kvalitní support!

Dobře známí němečtí deathcoristé Heaven Shall Burn se vracejí na pódia. Hned z kraje nového roku vyrážejí na evropské turné a jako support…