Reportáže
RFP 2022 - TŘETÍ DEN: Jak se Fall Out Boy poprvé představili v ČR?
Přejít na obsah

RFP 2022 - TŘETÍ DEN: Jak se Fall Out Boy poprvé představili v ČR?

Den číslo tři na Rock for People 2022 se nesl ve znamení čekání na Fall Out Boy. Vyplatilo se? Opět přinášíme výborný fotky od Mejry a několik slov o nenaplněných představách.

Nejlepší obecenstvo dne? Rozhodně na Ivana Mládka, na kterého se přišel podívat snad celej Rokáč. Stát v osmdesáti letech na takové štaci, to klobouk dolů! Rare Americans na nás působili jako postavičky z animovaných příběhů a svým poklidnějším vystoupením ukázali, že jsou výbornými zábavnými vypravěči. Kdo ale odpočívat nechtěl, běžel hned na Crossfaith, kteří zde zažili svoji snad nejlepší českou show! Masivní moshpit uprostřed stanu rozvířil prach, který zůstává na plicích do teď. Dobrodružný příběh vystoupení domácích Severals na letošním RFP se nakonec dočkal svého konce ve včerejších odpoledních hodinách. Několikrát přesunutý set, se kterým se hýbalo kvůli Redzedovi a One Step Closer, dopadl skvěle a, jak by se řeklo po Plzeňsku, pořádně to nastevíralo!

Na ČT Art stagi včera proběhl hudební program na podporu Ukrajiny, který uzavřela tamější známá kapela The Hardkiss z Kyjeva. Frontwoman Julia Sanina a její spoluhráči vytvořili krásnou emotivní atmosféru plnou hrdosti. Celý stan vysílal do svého okolí důležitou message o tom, že tento svět bohužel není jen o party, zábavě a pivu.

Během dne jsme stihli vyzpovídat kapelu Caskets, jejichž show šla přímo od srdce a my vám už teď můžeme prozradit, že se na své další desce budou ubírat tvrdším směrem!
Nemohli jsme chybět ani na Imminence, kteří nás ale v open air podmínkách bohužel nedokázali vtáhnout do své té temné atmosféry. Po vizuální a hudební stránce ale koncertu nic nechybělo. You Me At Six jsou u nás jako doma, a proto se pod pódiem objevilo velké obecenstvo. Singl Bite My Tongue je vždy vrcholem jejich vystoupení, tentokrát ale přišlo poněkud brzy. Zbytek písniček se tak nějak pomalu táhnul a ta velká stage začala s přibývajícím časem působit prázdně. Moc se to nepovedlo. Vystoupení Hacktivist nás taky bohužel neoslovilo. Bylo to bezesporu kvůli absenci bubeníka, za jehož nepřítomnost se kapela omlouvala. Bicí puštěné z podkladu a nedotažené screamy nevytvořily ty pravé podmínky pro party, kterou jsme všichni očekávali. Výtečná ale naštěstí byla Yonaka a fans i skrz nepovedený zvuk dobře rozparádili taky sympatičtí Kennyhoopla! Příjemným zpestřením byla secret show, kde vystoupil zpěvák z Cemetery Sun Josh Doty.

Vždycky, když u nás má zahrát nějaká velká zámořská kapela úplně poprvé, jsem obezřetný. A včera u Fall Out Boy se mi opět osvědčilo nemít přehnaná očekávání a potlačit v sobě ten fangirling/fanboying. Ano, samozřejmě jako každý přítomný emař jsem vždycky toužil zakřičet si Dance Dance uprostřed davu s dalšími tisíci lidmi. Tento sen se sice splnil, ale představa bombastického zážitku se nepotkala s realitou. Vystoupení začalo velmi slibně výpravnou úvodní projekcí, která nás měla uvést do příběhu astronauta plujícího vesmírem. Očekával bych tedy, že se na pozadí koncertu příběh bude odvíjet dál, ale už po pár písničkách se tak trochu ztratil. Hned úvodní singl The Phoenix ale odhalil produkční možnosti obří stage, když zepředu pódia a z bočních přístavků začaly do vzduchu šlehat plameny. Konečně jsme na Rock for People svědky opravdu velkých produkcí s pořádnou videoprojekcí, pyroefekty a dalšími srandičkami. Co se týče americké čtveřice, ta si celý koncert profesionálně odpracovala a tím to haslo. To, že Pete Wentz nevěděl, že není v Praze, mi přijde podružné. Větší zklamání způsobilo, že z jeho slov k publiku mezi skladbami plynulo jen minimum emocí. Navíc kvůli tomu, že k nám kapela v minulosti pravidelně nejezdila, nevychovala si zde jednotné publikum od píky až po současnost, jak je přirozené u jiných kapel. A tak písně, které by měly způsobit pozdvižení celého davu, potěšily hlavně fans, kteří kapelu poslouchali v dřívějších dobách. Těch bylo před stagí překvapivě míň, než bychom čekali. Závěrečná Saturdays tak rozpohybovala jen část zaplněné plochy. Nejvíc naopak fungovaly stadionové Centuries, Uma Thurman nebo My Songs Know What You Did In The Dark. Střídání starých a nových věcí působilo nevyváženě a jakoby to kapelu ani tolik netrápilo. Nedá se nic dělat, tak to prostě někdy bývá.

Nedostatek elánu naštěstí zcela zachránili Leoniden, kteří už tradičně naprosto zničili všechny, kdo se na ně přišel podívat. Nikdo nedokáže zahrát indie rock s takovou dávkou energie jako oni. Kam až tahle německá parta poroste, to jsem upřímně strašně zvědavý. Já to vidím na zaplněné arény!<

Dnes nás čeká vyvrcholení letošního čtyřdenního Rock for People s Green Day, Weezer, Sum 41, Don Broco a dalšími!

Foto: Mejra Drkal, Text: Jiří Popelka, Matty Vaněk

Články autora COREMUSIC

Palaye Royale umí být víc než jen teenage guilty pleasure, na Výstavišti byli výborní!

Když Palaye Royale řádí v Praze, nemůžeme u toho chybět. Jejich včerejší koncert v Malé sportovní hale jsme si tedy nenechali ujít. A nebyli…

Heaven Shall Burn s sebou do Fóra Karlín přivezou kvalitní support!

Dobře známí němečtí deathcoristé Heaven Shall Burn se vracejí na pódia. Hned z kraje nového roku vyrážejí na evropské turné a jako support…