Reportáže
Rock For People 2015 – Hradec Králové
Přejít na obsah

Rock For People 2015 – Hradec Králové

Letošní hradecký Rokáč je za námi, pojďme letem světem shrnout, co nás tentokrát v prosluněném festivalparku zaujalo nebo nezaujalo.

Úvodní bordel pro PSH

"Peneři" se netradičně postarali o úplně první vystoupení Rock for People a nutno uznat, že pěkně rozhoupali Redbull Tourbus a stylově odstartovali nadcházející tři dny plné kalby.

Faith No More

Legendy, kvůli kterým se hradecký Rock For People přesunul na červen a kvůli kterým věkový průměr pátečního publika o pár let vzrostl. Profesionální výkon, dynamika, nostalgie, vtip a šarm. Headliner s velkým H.

Hvězdy 00's v čele s Limp Bizkit

…aneb zdánlivě vyhaslé kapely. Three Days Grace i přes ztrátu původního zpěváka neztratili nic na kvalitě, Matt Walst to dával stejně jak jeho předchůdce Gontier. Pop punkoví Yellowcard měli naprosto brilantní zvuk a navíc sympatické přesvědčivé vystupování, takže vtáhli do hry i ty, kteří znají jen Ocean Avenue. A Limp Bizkit? Sázka na jistotu. I když jich zahráli jen pár (jinak samý interludes), jejich starý dobrý pecky a cover Killing In The Name tavily asfalt před RFP stagí. Češi žerou Freda Dursta, Češi žerou sušenky.

Světová premiéra nového zpěváka Asking Alexandria

Hlavním tahounem prvního dne byli tihle slavní britové a jejich „poprvé“ s Denisem Shaforostovem. Nečekal jsem nic, dostal jsem trochu nadprůměrný metalcorový zážitek. Sorry. Denisovy vokály jsou super, jen je ještě krapet nepřesvědčivý a potřebuje si na velkou stage zvyknout. Navíc poslouchat tři čtvrtě hodiny breakdowny, je trochu o ničem.

O hlavu uvěřitelnější výkon The Color Morale

Škoda pro AA, že je bylo hned ve čtvrtek s kým srovnávat. O hodinku později otřásli ZOOT hangárem The Color Morale. Ačkoliv byl zvuk k ničemu a tihle Američané v ČR hráli poprvé, diváci je nemohli přivítat vřeleji, tj. největší circle pit v šířce celého hangáru, wall of death, singalongy, crowdsurf. Syrové, pravdivé, zábavné a geniální. Řvoun Garret Rapp jen zíral.

Metal s Deathstars

Pryč jsou časy, kdy Deathstars provokovali vojenskými uniformami, v Hradci působili spíše jako metalisti ve středním věku. Přesto jejich překvapivé zařazení do programu přilákalo slušný počet hlav, které se dobře bavili chvílemi skvělým industrial metalem a jindy úsměvnou show. Lidi nakonec pařili trochu víc punkově, než by frontman Andreas Bergh chtěl. Blitzkrieg, Blitzkrieg!

Northlane – čerti z Austrálie

Že australský metalcore táhne, je jasné. Že toho Northlane mají ještě hodně před sebou, je jasné. Že je Marcus Bridge skvělou náhradou za Adriana, je teď znovu potvrzeno. Northlane se opět ukázali v dobrém světle, tak se těšíme na nový materiál.

Česká scéna

Tuzemské kapely se na RFP rozhodně nezastyděly. Úžasné sebevědomé sety mají za sebou převeselí John Wolfhooker i současní zástupci hardcoru CityLights a Skywalker. Kdo je v Hradci viděl poprvé, zcela jistě už kliká To se mi libí na Facebooku, pokud mu v moshi neupadly ruce.

Shoshin – kapela pro každou příležitost

To si jdeš takhle v jednu ráno rozbitej do stanu a na ranveji najednou hrajou Shoshin. Jen tak. To chceš, tu jejich kytarovku! A druhej den zase, tentokrát někde na malý stagi, nebo klidně na velký, když vám z programu vypadnou Dead By April. Tuhle trojku hraní prostě baví a nás to zas baví poslouchat.

Párty každý den (téměř) do noci

Skvělé DJ sety nejen pro milovníky bass music od DC Breaks a Fluxe Paviliona, potažmo 3logit (zrušte prosím ty proslovy mezi songama), Silent Disco, rozjetá videorockotéka v Jack Daniels zóně, DJ Pavel Cejnar, zkrátka příležitostí vyblbnout se až do svítání bylo letos víc než dost!

Areál a atmosféra

Umístění hlavních stagí a doprostřed speciálního stánku Staropramenu s bezvadnými rychloparty přineslo kotel nečekané zábavy. Zvětšená Day & Night zóna s výběrem reprodukované hudby byla v provozu do pozdních ranních hodin. K tomu spousta doprovodných aktivit, bazén, sedačky v Zoot hangáru, X-Box, pískovna, skvělé počasí, festivalová aura... Zkrátka RFP snad letos dostal do budoucna nový impuls a zažehl festivalovou sezónu ve velkém. Za rok opět „Rubyyy!“


Fotogalerie od našeho dvorního fotogfafa Rustyho Shepherda ke zhlédnutí zde.

Články autora Jiří Popelka

V Underdogs zahřměli Aviana, InVisions, Rising Insane, Lighthouse Keeper a Severals!

Tak už se nám to sem zase pěkně hrne! Koncerty po covidu prší jeden za druhým, ať už jde o nově domluvené akce nebo ty několikrát přeložené.…

LANDMVRKS: Zpětná vazba na novou desku je desetkrát lepší, než na tu předchozí!

Jen pár dní po vydání alba Lost in the Waves padala na adresu francouzských LANDMVRKS slova chvály, ba dokonce létala vzduchem písmena AOTY (Album…